Windows 11 100 TL key güvenli mi?

whoim

Picopat
Daha fazla  
Orijinali binlerce lira olan Windows 11 key 100-200 TL civarlarında satılıyor, nasıl oluyor bunlar legal mi orijinal mi? Nasıl bu kadar ucuz açıklar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Orijinali binlerce lira olan Windows 11 key 100-200 TL civarlarında satılıyor, nasıl oluyor bunlar legal mi orijinal mi? Nasıl bu kadar ucuz açıklar mısınız?

Lisans türüne göre değişiyor. Geçenlerde yeni aldığım laptopa aldım. Hemde hiç sipariş etmediğim ama güvenilir olduğunu bildiğim sağlamlisans sitesinden. Toplu olarak alınan keyler bunlar. Zaten orijinal olmasaydı ne kabul olurdu ne de etkilentirilmiş yazısı çıkardı. Yani alacağın yer ve lisans türü önemli. Alabiliyorsan OEM öneririm. Benim tercihlerim o yönde. Bir kere giriyorsun daha da uğraşmıyorsun. Bazı keyler bir kere kullanılabiliyor. O yüzden daha ucuz olabiliyor.

Guvenlikle alakali bir sikinti yasayacagini dusunmuyorum sonucta orijinal bir windows yazilimina bir windows keyi giriyorsun (3. parti bir yazilim falan yuklemedigini varsayiyorum) fakat legal olma kismini o keylerin nereden temin edildigini ve kimin ne amacla sattigini bilmeden bir sey soylemek zor.

Ornek vermek gerekirse, X, bir sirketin satin almasindan sorumludur ve sirkete kullanilmasi icin alinan 10000 Windows lisansinin kullanilmayan 5000 tanesini belki de bir key sitesine satmistir. Adli takip yapilirsa keyin originin'in nereden ciktigi Microsoft tarafindan bilinecegi icin belki bu kotu niyetli kisi veya organizasyonlara yasal yaptirimi olabilir. Fakat senin tarafinda en fazla bu keyin iptali gerceklesir diye dusunuyorum bu tarz bir conflict durumunda. Bu ticaret isinin icinde biri degilsen tabii ki :p

Tek soyleyebilecegim Microsoft bireysel kullanicilari cok da sallamiyor. Bu tarz olaylar enterprise tarafinda daha ziyade kontrol ediliyor.

Hiç kimse net açıklamamış ama bunlar Windows 7 keyleri Microsoft bir güncelleme getirerek dedi ki Windows 7 keyini Windows 10 için kullanabilirsin millete zamanında Windows 7 keyi satın alıp herkese satmaya başladı yani kısaca bu keyler orijinal keydir. Genelde bu keyler Çin sitelerinden alınır hatta Çin forumlarında ücretsiz paylaşılıyor.

Hiç kimse net açıklamamış ama bunlar Windows 7 keyleri Microsoft bir güncelleme getirerek dedi ki Windows 7 keyini Windows 10 için kullanabilirsin millete zamanında Windows 7 keyi satın alıp herkese satmaya başladı yani kısaca bu keyler orijinal keydir. Genelde bu keyler Çin sitelerinden alınır hatta Çin forumlarında ücretsiz paylaşılıyor.

Aynen, zaten şu an 10/11 Home Retail 400'den fazla var internet ortamında.
Satıcılar da muhtemelen bunlardan satar kesin.

Lisans türüne göre değişiyor. Geçenlerde yeni aldığım laptopa aldım. Hemde hiç sipariş etmediğim ama güvenilir olduğunu bildiğim sağlamlisans sitesinden. Toplu olarak alınan keyler bunlar. Zaten orijinal olmasaydı ne kabul olurdu ne de etkilentirilmiş yazısı çıkardı. Yani alacağın yer ve lisans türü önemli. Alabiliyorsan OEM öneririm. Benim tercihlerim o yönde. Bir kere giriyorsun daha da uğraşmıyorsun. Bazı keyler bir kere kullanılabiliyor. O yüzden daha ucuz olabiliyor.
OEM ne oluyor tam olarak

Teşekkürler yanıtlarınız için

Hocam o aldığınız lisanlar formata kadar çalışır. İlk format da iptal.

OEM ne oluyor tam olarak

Teşekkürler yanıtlarınız için

Kesinlikle ben de OEM alınması taraftarıyım. Yıllardır sağlamlisans sitesinden sayısız alışverişim oldu hiçbir sorun yaşamadım. OEM olarak geçen keyi satın aldığınızda ne kadar format atarsanız atın kalıcı oluyor. Tekrar tekrar key almakla uğraşmıyorsunuz yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı