Windows 11 22H2 incelemelerim

ispençiyar

Centipat
Windows 11'i, geçen sene ilk çıktığından beri kullanmaktayım. İki gün önce çıkan 22H2 ilk büyük sürümünü de yükledim. Bu bu konuda eskiden var olan problemleri ve yeni sürümlerle irili ufaklı nelerin değiştiğini son kullanıcı gözünden kendimce paylaşmak istedim.
  1. Sürükle-bırak özelliği gelmiş. Fakat Windows 10'da gördüğümüz kadar geniş bir kullanımı yok. Görev çubuğuna dosya, fotoğraf ya da uygulama sürükleme çalışıyor fakat başlat menüsünde sabitlenmiş uygulamalar kısmından direkt olarak sürükleyerek uygulamaları masaüstüne veya görev çubuğuna yerleştiremiyoruz. Ancak başlat menüsünde tüm uygulamalar kısmından uygulamaları masaüstüne veya görev çubuğuna sürükleyip bırakabiliyoruz. Yani özetle; sürükle-bırak özelliği gelmiş fakat uygulama ve yer seçiyor diyebiliriz.​
  2. Klasör önizlemeleri özelliği geri gelmiş. Klasörlerin içinde hangi ögeler (word, excel dosyası, fotoğraf, metin dosyası gibi) bulunuyorsa onların önizlemelerini/simgelerini görebiliyoruz. Benim için sürükle-bırak özelliğinden başka 22H2 ile gelen diğer bir işlevsel özellik oldu.​
  3. Başlat menüsü değişikleri. Sabitlenen uygulamalar ve önerilenler kısmındaki ögelerin sayılarında artık değişiklik yapılabiliyor. Örneğin daha fazla uygulama veya daha az önerilenler görebiliyoruz. Benim tercihim önerilenler kısmının tamamen kaldırılabilmesi olurdu fakat böyle bir seçenek sunmamışlar. Bence bu özellik hala eksik kalmış. Başlat menüsünde gelen bir diğer değişiklik ise sabitlenen uygulamalarda artık klasörleme yapabiliyoruz. Bu da çok işlevsel bir özellikti, geri dönmüş.​

Kendimce en önemli ve büyük gelen güncelleştirmeler bunlardı. Şimdi diğer gelen güncelleştirmelerden bahsedeceğim.
  • Ekran parlaklığını ve ses düzeyini değiştirdiğimizde ekranda çıkan gösterge alta alınmış ve Windows 11'e yakışan bir tasarıma sahip artık.​
  • Pil simgesinde küçük tasarımsal değişiklikler var. Şarj olurken yıldırım simgesi çıkıyor. Bir de pil simgesi üzerine geldiğimizde şarjın kaç saat yeteceği yazıyor ama ingilizce. Belki sadece bende böyledir.​
  • Görev yöneticisi yenilenmiş ayrıca karanlık tema özelliği getirilmiş. Ben çok beğendim. Windows 11'e yakışmış.​
  • Bluetooth artık aynı Wi-Fi gibi ayarlara gitmeye gerek kalmadan hızlı işlemler menüsünden ayarlanabiliyor. Bu çok kullanışlı olmuş. Bir de ses düzeyinin ayarlandığı yerin sağına ses çıkış cihazının da ayarlanabileceği bir buton eklenmiş. Çok işlevsel olmuş.​
  • Rahatsız etme modu takvim ve bildirimlerin olduğu kısma taşınmış. Biraz tasarım değişikliğine de gidilerek daha işlevsel bir hale getirilmiş. Ben kullanıyorum gayet memnunum.​
  • Dosya gezgininde onedrive entegrasyonu gelmiş ve hızlı erişim "giriş" diye yeniden adlandırılmış. Sekmeler özelliği şuan yok, sanırım ekimde diğer güncellemelerle gelecek.​
  • Sistem tepsisi 21H2'de tema değişikliği yapmadığımız sürece köşeli bir tasarımdaydı. Bu sürümle yuvarlatılmış köşelere sahip.​
  • Masaüstünde geri dönüşüm kutusu ve bu bilgisayar üzerine sağ tık yapıldığında direkt olarak eski bağlam menüsü çıkıyordu. Bu da düzeltilmiş ve yeni bağlam menüsü açılmakta şuan.​
  • Art arda sağ tıklar yapıldığında bağlam menüleri farkedilir şekilde saliselik bir süreyle büyüyüp küçülüyordu ve bazen bu menünün altında bir satırlık boş bir kısım ve kaydırma çubuğu meydana geliyordu. Bu da çözülmüş. Ayrıca menüde kopyalama, yeniden adlandır ve özellikler seçeneklerinin simgelerinde değişiklikler yapılmış.​
  • Hızlı işlemler menüsü ve takvim-bildirim ekranı ilk kez tıklanıp açılmak istendiğinde birkaç saniyelik gecikmelerle kendine geliyordu ve daha yavaştı. 22H2 ile bu daha da hızlandırılmış kesinlikle. Ama hala bilgisayarı açtığımızda ilk kez bu menüleri açmak istersek çok küçük bir gariplik mevcut (bence).​
  • Sistem tepsisini açmak için tıkladığımız okun üzerine geldiğimizde köşeleri yuvarlatılmış ve görev çubuğuyla arasında boşluk bulunduran bir dikdörtgen içinde görünüyor olmasını beklerdim. Bazı uygulamalar mikrofonu kullanıyorken görev çubuğunda beliren mikrofon simgesinde olduğu gibi olması gerekiyor bence.​
  • Güncelleme sonrası görev çubuğunun üzerinde ince beyaz bir çizgi belirdi. Çok can sıkıcı bir durum oluşturuyor. Ekstra uygulamalarla düzeltmek istemiyorum. Umarım en kısa zamanda güncelleme ile düzeltilir.​

Bir son kullanıcı olarak gözüme çarpanlar bunlar oldu. Performans ve hız açısından ise bana sanki bir tık da olsa hızlanmış gibi geldi. Benim bahsetmediğim ve sizlerin de gözünüze çarpan bir şeyler varsa belirtiniz, çok sevinirim. 🙂

Son düzenleme:
Oyun oynarken ses açma bölümünün alta geldiğini fark etmedim ve bir an ne oluyor ya dedim meğer aşağı alınmış 22H2'de :D Denetim masasıda güncellenirse Windows 11 benim için olmuştur.
😄😄
Denetim masası gerçekten çok ayrıntılı ayarlara ve özelliklere sahipti her ne kadar çoğunu kullanmasam da. Ama hem ayarların hem de denetim masasının bulunması sistemde iki başlılık oluşturuyor. Ben de denetim masasının ayarlara taşınması taraftarıyım. Ancak microsoft bu taşıma işlemini yaparken bazı yararlı özellikleri de kırpıyor. Keşke dengeyi kurabilse.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı