Windows 11 22H2 sürümünde sürükle bırak özelliği aktif değil

Sürükle bırak desteği bütün dosya uzantıları ve kısayollar için geçerli değil anladığım kadarıyla. 22H2'nin eksiklikleri ve bu güncellemeyle çözülen sorunlar ilgili bir konu oluşturacağım.
bırak.gif

Görev çubuğuna başlat menüsü üzerinden sürükle bırak yapabilirsiniz. Masaüstünde ise dosyaları sürükle bırak yapabilirsiniz. Direkt olarak başlat menüsünün sabitlenen uygulamalar kısmında sürükle bırak yapılmıyor.
Yine olmuyor ki başlat menüsünden de denedim olmadı.

Maalesef Windows 11 22H2 sürümünde sürükle bırak özelliğinin çalışması için UAC'nin açık olması gerekiyor. Açıktan kastım Denetim Masası üzerinden açmak değil, kayıt defterindeki HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System yolunun altındaki EnableLUA değerinin 1 olması. Eğer bu değer 0 ise (aynı bendeki gibi) sürükle bırak çalışmıyor.

UAC'yi kayıt defterinden tamamen kapatınca tüm uygulamalar istisnasız yönetici haklarıyla çalışıyor fakat dediğim gibi sürükle bırak çalışmıyor.

Tüm güncellemelere rağmen çalışmıyorsa bende olduğu gibi, UAC kapalıysa bile açın yeniden başlatacaktır. Bu şekilde devreye girebilir.

Öncelikle regedit ayarlarından @yusuf6554 un dediği gibi kontrolü yapın. Benim EnableLUA 1 UAC kapalı olmasına rağmen çalışmıyordu. LUA yı 0 yapıp Denetim Masasından UAC'yi açtım. Yeniden başlatınca sorun halloldu.

Tüm güncellemelere rağmen çalışmıyorsa bende olduğu gibi, UAC kapalıysa bile açın yeniden başlatacaktır. Bu şekilde devreye girebilir.

Öncelikle regedit ayarlarından @yusuf6554 un dediği gibi kontrolü yapın. Benim EnableLUA 1 UAC kapalı olmasına rağmen çalışmıyordu. LUA yı 0 yapıp Denetim Masasından UAC'yi açtım. Yeniden başlatınca sorun halloldu.
Konuyu hortlatmışsınız :D. O sorunlar çözüleli yıl oldu.

Geri
Yukarı