Windows 11 "beklenmeyen G/Ç hatası oluştu." mavi ekran hatası

Sooply

Hectopat
Bu mavi ekranı alıp duruyorum. Hatayı çözdüm fakat bunu BIOS ayarlarını sıfırlayarak çözdüm. Şu demek oluyor, önceki bütün ayarlar gitti. Bu da FTPM'in kapanmasına sebep oldu. Geri açtığımda ise yine aynı hatayı alıyorum. Hata aşağıdaki gibi:

"
Beklenmeyen G/Ç hatası oluştu.

Dosya: \windows\system32\winload.efi
Hata kodu: 0xc00000e9.
"

Çıkarılabilir bir depolama aygıtı yüzünden olduğunu söylüyor fakat USB takılı değil, HDD sorun verir diye düşündüm ama şu an bilgisayardan yazıyorum. Sorun BIOS kaynaklı. Bu sorunu nasıl çözebilirim veya yaşayan herhangi birisi nasıl çözdü?

Klasör boş, başlangıç ve kurtarma ayarlarına baktım fakat Ali Güngör'ün attığı ayarlardan farklı bir şey yok. CClenaer gibi uygulama da yok, mavi ekran hatalarına girmiyor mu acaba? Otomatik onarıma hazırlanıyor diyor ve direkt olarak bu hatayı veriyor. Bios'u da az önce güncelledim. Sorun çözülmedi. Söylemeyi unutmuşum. Anakart ASUS PRIME-A320F.

Format atmayı deneyeceğim. Windows 11'i ilk kurduğumdan beri format atmadım hiç. Bilgisayarı kardeşime emanet etmiştim bir şey yapmadığını söylüyor ama emin değilim. TPM ayarlarını kapatınca da Valorant'a giremiyor. Windows'ta bir sıkıntı olabilir mi?

Testleri yapıp yolla. Ayrıca BIOS güncellediysen BIOS'a gir ve restore defaults save yap.

Testleri yapıp yolla. Ayrıca BIOS güncellediysen BIOS'a gir ve restore defaults save yap.
Birazcık geç cevap verdim. ISO dosyasını yazdırıyordum arkada maça bakıyordum kusura bakmayın.
SSD'nin durumu hk.
1692646881207.png

HDD'nin durumu hk.
1692646949795.png

1692646982945.png

Restore Defaults ayarı hakkında bir şey söylemeyi unutmuşum. Load Optimized Defaults var, yani sıfırlama yaptım. Sıfırlama yapınca BIOS güncellemesi fTPM'yi açtığından dolayı (güncelledikten sonra oldu) yine bu hatayı alıyorum. Kapattığım için şu an bilgisayarda size geri dönüş sağlamaktayım.

Dosya Ekleri

• 1692646933996.png
    1692646933996.png
    98,5 KB · Görüntüleme: 15
  • 1692646973089.png
    1692646973089.png
    37,2 KB · Görüntüleme: 17
SSD'yi komple söküp sadece HDD takılı iken aynı sorun oldu mu ?
Windows SSD'ye kurulu zaten. İkisini de güç düğmesi kapalıyken aynı anda söktüm aynı anda taktım. Tekrar açtığımda yine aynı hatayla karşılaştım. Bu hatayı yaşamadan önceki gece hiçbir problem yoktu.

Format sorunu çözmedi. Daha doğrusu atamadım. Başta Windows 11 için fTPM'i açmam gerekiyordu. Bunu açınca da format atamıyorum. Sıkıntı nerede çözemedim, hiçbir diskte problem yok fTPM'i kapatınca sorun çözülüyor fakat oyun açılmıyor. Saçma sapan olay ya.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı