Windows 11 "beklenmeyen G/Ç hatası oluştu." mavi ekran hatası

Sooply

Hectopat
Bu mavi ekranı alıp duruyorum. Hatayı çözdüm fakat bunu BIOS ayarlarını sıfırlayarak çözdüm. Şu demek oluyor, önceki bütün ayarlar gitti. Bu da FTPM'in kapanmasına sebep oldu. Geri açtığımda ise yine aynı hatayı alıyorum. Hata aşağıdaki gibi:

"
Beklenmeyen G/Ç hatası oluştu.

Dosya: \windows\system32\winload.efi
Hata kodu: 0xc00000e9.
"

Çıkarılabilir bir depolama aygıtı yüzünden olduğunu söylüyor fakat USB takılı değil, HDD sorun verir diye düşündüm ama şu an bilgisayardan yazıyorum. Sorun BIOS kaynaklı. Bu sorunu nasıl çözebilirim veya yaşayan herhangi birisi nasıl çözdü?

Anakart ve BIOS sürümün nedir. Ayrıca ikidir söylüyorum. SSD'yi komple sök. Sadece HDD kalsın ona bir Win 11 kurulumu yapıp test et.
Anakart ASUS PRIME-A320F. BIOS 6202 olması lazım sürüm olarak güncelledim BIOS'u.

HDD'ye Windows'u kurarım orası dert değil. Sıkıntının SSD'den kaynaklandığı kesin mi sizce? Ona göre yeni SSD bakmaya başlayacağım çünkü. Bu sorunun sebebi başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir mi?

Son durum aktarayım, SSD'yi söktüm ve HDD'ye kurmaya çalıştığımda da winload.efi hatası verdi. TPM açıkken bu hatayı veriyor. Bundan dolayı da Windows 11 kuramadım ve eski sürüme geçtim. Sorunu şu anlık böyle çözdüm. Sanırım işlemcide ya da anakartta bir sıkıntı var. Diskler sağlam.

Dediklerimi doğru yapıyorsan ki çok karşılaşıyorum yaptım diyor ama hatalı vs. yapıyor. Eminsen doğru şekilde yaptığına anakartı yolla değişsinler.
Yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum ama bilmiyorum çok haşır neşir değilim. Şu anlık Windows 10'dayım. 11'e geçeceğimi düşünmüyorum. Eğer ki satarsam bilgisayarı anakartını değiştiririm. Vaktini ayırdığın için teşekkür ederim.

Bilgisayar kasası masanın altında yan durduğu için ofis koltuğunun ayağına vurduğunu düşünüyorum, oradan aldığı hasarla bir sıkıntı çıkmış olabilir mi? Kardeşim oynuyordu şu sıralar sınav senem geldiği için bilgisayarı bıraktım.

Geri
Yukarı