Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

Açık kaynak kodlu olması kolaylıkla özelleştirebilecekleri anlamına geliyor. Bu bir tercih sebebidir evet.

Paralı olsa ve kaynak kodlarını açmasalar şu haliyle tercih edileceğini düşünmüyorum.

Hocam yine de Linux Windows'a göre baz ı alanlarda daha iyi performans veriyor. Ve Linux açık kaynaklı olduğu için süper bilgisayarlar için daha iyi özelleştirilebiliyor ve içerisinde çok fazla araç yok. Windows al sana Media Player, al sana Edge, buyur posta uygulaması, takvimsiz olur mu hiç yanına da Microsoft Store diyor.
Ben Linux dağıtımlarına güvenemiyorum.

Ben de şimdilik tam güvenemiyorum. Çünkü mesela Ubuntu yarın bir gün çıkıp da dükkânı kapattım. Ne haliniz varsa görün derse ne yapacağım? Ama Windows da Microsoft böyle bir hataya düşmez.

Ben Linux dağıtımlarına güvenemiyorum. Birkaç proje üstünde kullanmak zorunda kaldım ancak güvenilir olduğunu düşünmüyorum. En azından ben kullanmam. Açık kaynaklı bir şeye nasıl güvenebiliyorsunuz? 5 yaşındaki çocuğun bile kaynağına erişebildiği bir işletim sistemi nasıl güvenli olabilir? İstediği kadar özgürlük versin. Çift tarafı filmli cam gibi düşünün Linux dağıtımlarını. İki taraf da birbirini görmediğini zannediyor. Kusuruma bakmayın gömmek istemem ancak şurada fanboyluk yapanların %70-80'i zamanında PC'si Windows 10 kaldırmayıp Linux kuran düşük donanım sahibi kullanıcılar. Çoğu yeni bir sistem toplasa Windows 10 kullanır. Ben Windows işletim sistemlerinin en azından Linux dağıtımlarından daha güvenli olduğunu düşünüyorum.

Konu alev aldı arkadaşlar 5 yaşında çocuklar kaynak kodu değiştiriyor falan. Rezillik yemin ediyorum.

Hocam yine de Linux Windows'a göre baz ı alanlarda daha iyi performans veriyor. Ve Linux açık kaynaklı olduğu için süper bilgisayarlar için daha iyi özelleştirilebiliyor ve içerisinde çok fazla araç yok. Windows al sana Media Player, al sana Edge, buyur posta uygulaması, takvimsiz olur mu hiç yanına da Microsoft Store diyor.
Ben de onu demeye çalışıyorum işte. Microsoft alanında tekel gibi davranıyor. Kaynak kodları açık değil, özelleştirmeye müsait değil.

Linux'u alan istediği gibi eğip bükebiliyor. Mesele sadece ücretli ücretsiz meselesi değil. En önemli tercih sebebi açık kaynak kodlu olması. Firmalar bu yüzden tercih ediyor.

Ama yine de Windows daha iyi yazılım altyapısına sahip. Daha fazla desteğe sahip. Kaynak kodlarını açsalar emin olun firmalar fazla fazla tercih edecektir.

Ben de onu demeye çalışıyorum işte. Microsoft alanında tekel gibi davranıyor. Kaynak kodları açık değil, özelleştirmeye müsait değil.

Linux'u alan istediği gibi eğip bükebiliyor. Mesele sadece ücretli ücretsiz meselesi değil. En önemli tercih sebebi açık kaynak kodlu olması. Firmalar bu yüzden tercih ediyor.

Ama yine de Windows daha iyi yazılım altyapısına sahip. Daha fazla desteğe sahip. Kaynak kodlarını açsalar emin olun firmalar fazla fazla tercih edecektir.

Bana göre de NT bi' tık daha iyi Linux çekirdeğine göre. Ve destek demişsiniz de o adamlar zaten kullanacakları programları kendileri yapıyor.

Geri
Yukarı