Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

Çekirdek Linux orasını Microsoft dahil çoğu şirket ve bir ton gönüllü grup geliştiriyor zaten. Debian tabanını kullanıyor ve o da aynı şekilde. Microsoft kendi Azure serverlerinde Linux kullanıyor ve Linux'a katkıları var.

Tamam da kimse zorla geliştirmiyor. Mesela Microsoft'ta bir sürümühendis para kazanmak için yani belirli bir amaç için geliştiriyor. Ama sen gidip de gel bedavaya Linux'le uğraş dersen herkes kabul etmez.
Android Linux tabanlı ama baktığınızda Windows'tan daha fazla RAM ihtiyacı var. 4 GB RAM'li bilgisayarda Windows kullanabiliyorken 8 GB RAM'li telefonda RAM'in nasıl şiştiğini kendi gözlerinle görebilirsin.

8 GB RAM'li telefon şişiyor? Orası Google hatası.

Tamam da herkes gönüllü olarak geliştiriyor ya kimse geliştirmezse.

Bu ihtimal Microsoft'un batma ihtimaliyle aynı neredeyse. Profesyonel amaçla kullanıyorsan profesyonel bir dağıtım seçersin olur biter. Ama tutup bana sistemi Boot etmiyor diye format atan bir adam ben 20 yıl sonra kullandığım dağıtımın geliştirilmesi durdurulursa ne yapacağım diye soruyorsa yedeklerini alır başka dağıtıma geçersin derim.
Android Linux tabanlı ama baktığınızda Windows'tan daha fazla RAM ihtiyacı var. 4GB RAM'li bilgisayarda Windows kullanabiliyorken 8GB RAM'li telefonda RAM'in nasıl şiştiğini kendi gözlerinle görebilirsin.
Ona şişme falan denmiyor cache deniyor ve konuştukça gözümde küçülüyorsun.

Bu ihtimal Microsoft'un batma ihtimaliyle aynı neredeyse. Profesyonel amaçla kullanıyorsan profesyonel bir dağıtım seçersin olur biter. Ama tutup bana sistemi Boot etmiyor diye format atan bir adam ben 20 yıl sonra kullandığım dağıtımın geliştirilmesi durdurulursa ne yapacağım diye soruyorsa yedeklerini alır başka dağıtıma geçersin derim.
25 yıldır Windows'ta böyle bir derdim olmadı. Şimdi neden böyle bir şeyle uğraşayım?

Android Linux tabanlı ama baktığınızda Windows'tan daha fazla RAM ihtiyacı var. 4GB RAM'li bilgisayarda Windows kullanabiliyorken 8GB RAM'li telefonda RAM'in nasıl şiştiğini kendi gözlerinle görebilirsin.
Arka planda bir ton Android uygulaması çalışıyor.
Screenshot_20210627-115304_Termux.png

Sistemi Boot etmiyor diye format atan bir adam ben 20 yıl sonra kullandığım dağıtımın geliştirilmesi durdurulursa ne yapacağım diye soruyorsa yedeklerini alır başka dağıtıma geçersin derim.

Hocam gerçekten geçenlerde Prime OS kurmuştum. Kurarken grub kurmasını da istemiştim (çünkü Windows 7 ile Dual Boot olacak) Boot seçme ekranı gelmedi. Aynısı Phoenix OS da oldu.

Bir gün yanlışlıkla biraz vizyon sahibi, biraz felsefe ve ruh sahibi olursan anlarsın.
Ona şişme falan denmiyor cache deniyor ve konuştukça gözümde küçülüyorsun.

Kendi bildiğimi, kendi tecrübemi saygı çerçevesi içerisinde sunuyorum. Saygılı bir şekilde tartışıyorum. Şahsınıza yönelik bir yorum da yapmadım, yapmayacağım da. Sizin aksinize...

Yeni konular

Geri
Yukarı