Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

NT'nin bunu engelleyen yapısı var mı? Yok. Microsoft dilerse çekirdek düzeyinde de veri toplar.
NT'nin ne yaptığını Microsoft ve mühendisleri dışında kimse bilmiyor zaten. Kapalı kod.

Durum eşitlenmiş oldu. Demek ki Linux bu konuda kernel bazında avantajlı değil.
Linux çekirdeği "ıyy sistemin çok eski ben bunu çalıştırmam" demiyor. Donanım yönetimi daha düzenli. Çoğu dağıtımdaki Linux çekirdeği her güncellemede sistemin içerisinden geçmez. NT'ye kıyasla daha az çöküyor ve daha performanslı çalışıyor. Güncellemelerde herhangi bir kasma, şişme ve donma göremez, hatta daha da hızlandığını görürsünüz.

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz oyunu tek tıkla Windows'ta yükleyip oynayabiliyorum. Neden böyle bir şey uğraşayım? Sizin de anlattığınız üzere bu işlem Linux'ta daha zor.

E hadi evinde sadece bir PS4'ün olduğunu varsay ve ona Windows kur. Yapabilecek misin? Daha doğrusu Windows bunu yapabilecek mi? Daha iddialarını doğru düzgün savunamıyorsun.

Aynen öyle. Ubuntu 20.10'dan 21.04'e yükseltme yaparken sadece yeniden başlatma öncesinde paketler güncelleniyor. Yeniden başlattığın anda hiçbir ekstra işlem yapılmadan sistem normal açılır gibi açılıyor ve 21.04
Yok ben ondan da bahsetmiyorum. Arch Linux gibi dağıtımların 20.04 gibi sürüm ismi yok fark ettiysen. Çünkü yükseltme mantığı yok. Sistem sürekli güncellenerek tek sürüm üzerinden devam ediyor. Yeni sürüme geçmek için özel bir şey yapmaya gerek olmuyor.

Yok ben ondan da bahsetmiyorum. Arch Linux gibi dağıtımların 20.04 gibi sürüm ismi yok fark ettiysen. Çünkü yükseltme mantığı yok. Sistem sürekli güncellenerek tek sürüm üzerinden devam ediyor. Yeni sürüme geçmek için özel bir şey yapmaya gerek olmuyor.
Onu gözden kaçırmışım, kusura bakmayın. Onlarda zaten güncellendiğini hiç hissetmiyorsun. Bu, yine de Windows'un güncelleme ve yükseltme sisteminin berbat olduğu gerçeğini değiştirmiyor. :(

Linux çekirdeği "ıyy sistemin çok eski ben bunu çalıştırmam" demiyor. Donanım yönetimi daha düzenli. Çoğu dağıtımdaki Linux çekirdeği her güncellemede sistemin içerisinden geçmez. NT'ye kıyasla daha az çöküyor.
Daha "basic" bir işletim sistemi olduğundan dolayı daha az çöküyor olması doğal. Bir hesap makinesi yazılımının bir oyuna göre çökme ihtimalinin daha düşük olması gibi.

Not: Örneği uç noktalarda vermemin sebebi net anlaşılır olması için. Aynı düzeyde kıyaslamıyorum yanlış anlaşılmasın.

E hadi evinde sadece bir PS4'ün olduğunu varsay ve ona Windows kur. Yapabilecek misin? Daha doğrusu Windows bunu yapabilecek mi? Daha iddialarını doğru düzgün savunamıyorsun.
Evimde PS4'üm var zaten de neden Linux kurayım? Son kullanıcıyla ne alakası var bunun?

Ayrıca veri toplama konusunda da insanların işine geldiği gibi takıntılı olmasını anlayamıyorum. Veri toplanması iyi bir şey değil ancak bunun önüne geçebilmeniz için ne telefon kullanmanız ne de internet kullanmanız lazım. Önüne geçebileceğiniz bir durum değil bu. Linux veri toplamıyor diyorsunuz ama Linux'tan girdiğiniz Youtube topluyor verinizi zaten. Ne anlamı kaldı? İnternetinizin fişini çekmediğiniz sürece o veriniz toplanır. Üzgünüm. Maalesef bu konu Linux'un avantajı olan bir şey değil.

Ayrıca veri toplama konusunda da insanların işine geldiği gibi takıntılı olmasını anlayamıyorum. Veri toplanması iyi bir şey değil ancak bunun önüne geçebilmeniz için ne telefon kullanmanız ne de internet kullanmanız lazım.
Veri toplama konusunda bir takıntım yok. Sıkıntı Windows'un veri toplarken %60 CPU kullanması.

Daha "basic" bir işletim sistemi olduğundan dolayı daha az çöküyor olması doğal.
Hı? Milyonlarca projeye ev sahipliği yapan işletim sistemine "basit" diyorsunuz. Garip.

Bunlar sadece temel bileşenler ve diğer ufak tefekleri:
Bu da "son kullanıcı" için hazırlanmış masaüstü ortamlarının bazıları.

Bu projelerin neredeyse tamamını sorunsuz kullanıyorum.

Son düzenleme:
@DemirKipi, kardeş bende bir tıkla yükeyip oynuyorum, hem de çok güzel oynuyorum, listede ki tüm oyunları sorunsuz oynuyorum;
Screenshot from 2021-06-27 15-45-14.png

Geri
Yukarı