Windows 11 çıkması Linux dünyasını nasıl etkiler?

Konu oyunsa, Orbis Os daha başarılı.
Konu performanssa macOS ve GNU/Linux daha başarılı,
Konu güvenlikse macOS ve GNU/Linux daha başarılı,
Konu özgürlükse GNU/Linux daha başarılı :D.
Konu hepsini bir arada sunmaksa Windows daha başarılı.

Konu çeşitlilikse Windows daha başarılı.
Konu uyumluluksa Windows daha başarılı.
Konu son kullanıcıya yönelik sistemse Windows daha başarılı.
Konu oyunsa Windows daha başarılı.
Konu işletim sistemi desteğiyse Windows daha başarılı.
Konu kullanıcı sayısıysa Windows daha başarılı.

Bu arada Windows'un oyun konusunda Linux'tan daha iyi olduğunu hala söyleyemediniz.

Konu hepsini bir arada sunmaksa Windows daha başarılı.

Konu çeşitlilikse Windows daha başarılı.
Konu uyumluluksa Windows daha başarılı.
Konu oyunsa Windows daha başarılı.
Konu işletim sistemi desteğiyse Windows daha başarılı.
Konu kullanıcı sayısıysa Windows daha başarılı.
Kardeş elementaryOS ve Deepin OS daha kolay,
Debian'ın uygulama desteği, topluluk desteği, güncelleme desteği daha başarılı,
Oyunda tek Windows yok.
Ben oyunlarımı GNU/Linux'ta çok rahat oynuyorum.

Ayrıca Windows zamanında reklamını yaptı, büyük bir çoğunluluk kullandığı işletim sisteminin Windows olduğunu bile bilmediği için, kullanıcı sayısı hiç bir şey ifade etmez.

Konu oyunsa PlayStation kullandığı donanımın hakkını en iyi veren işletim sistemine sahip burada Windows'un esamesi okunmaz. Linux bir uyumluluk katmanı kullanarak AMD GPU'lar ile Windows'dan daha iyi oyun performansı vermesiyle Windows'un sözde en iyi yaptığı işte aslında ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Varolmayan gerçekleri iddia ederek ancak Windows fanboyluğu yapılır.

@DemirKipi, kardeş sen çok öznel bakıyorsun olaya ve diğer OS, dağıtımlardan bihabersin. Windows'a kötü işletim sistemi demiyorum ama deneyimlerime göre GNU/Linux (elementaryOS) daha kullanılır benim için.

Hele Windows 11 tablet kullanıcılarına yönelik çıkıyor. Gizlilik diye bir şey kalmayacak gibi duruyor.

Saygıdeğer arkaşlarım. Linux'un açık kaynak kodlu olmasının avantajları mevcut evet. Bunu tercih etmeniz konusunda da saygı duyduğumu belirttim. Kendisine göre çeşitli avantajlarının olduğunu da kabul ettim. Lakin size göre Windows'un 1 tane bile avantajı yok. Sizce bu düşüncenizde bir sorun yok mu?

Bu konuyla ilgili daha fazla tartışmayacağım. Ancak bakış açınızı ve sadece kendi kullandığınız işletim sisteminin kusursuz olduğunu düşünmekten vazgeçin.

"Evet bu konuda bu daha iyi" demekten bile çekiniyorsunuz. Gerçekten bana mı "fanboy" diyorsunuz? Bana Windows'ta yaşadığın sorunları anlat deseniz dünya kadar şey yazarım buraya. Lakin aynı durum belli ki sizin için geçerli değil.

Sizin dediklerinizden şunu anladım; Linux kusursuz ve üzerine başka hiçbir şey konulması imkansız.

Windows'un genel kullanımda ve benim için neden daha avantajlı olduğunu anlatmaya çalıştım. Kaç kişi bu konuda üstüme geldi, hatta arasında hakaret içerikli mesajlar da mevcut (moderatör tarafından şikayet etmem üzerine silindiler). Gerçekten bütün bunlar üzerine tarafsız yorum yapıldığını düşünüyor musunuz?

Windows'un dünya üzerinde PC'de uzun zamandır kullanıcı sayısı ve son kullanıcı desteği anlamında rakipsiz olduğunu anlatmaya çalıştım. Tek bir işletim sistemiyle neredeyse her şeyin mümkün olduğundan bahsetmeye çalıştım. Linux'a göre avantajlarından bahsetmeye çalıştım. Eksikleri yok demedim. Ancak daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum.

@DemirKipi, kardeş sen çok öznel bakıyorsun olaya ve diğer OS, dağıtımlardan bihabersin. Windows'a kötü işletim sistemi demiyorum ama deneyimlerime göre GNU/Linux (elementaryOS) daha kullanılır benim için.

Hele Windows 11 tablet kullanıcılarına yönelik çıkıyor. Gizlilik diye bir şey kalmayacak gibi duruyor.
Konuya öznel baktığımda evet kullanımıma göre daha avantajlı duruyor Windows. Genel baktığımda da PC kullanıcı sayısında açık ara daha fazla tercih edilen bir işletim sistemi görüyorum karşımda.

Yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin.

Saygıdeğer arkaşlarım. Linux'un açık kaynak kodlu olmasının avantajları mevcut evet. Bunu tercih etmeniz konusunda da saygı duyduğumu belirttim. Kendisine göre çeşitli avantajlarının olduğunu da kabul ettim. Lakin size göre Windows'un 1 tane bile avantajı yok. Sizce bu düşüncenizde bir sorun yok mu?

Bu konuyla ilgili daha fazla tartışmayacağım. Ancak bakış açınızı ve sadece kendi kullandığınız işletim sisteminin kusursuz olduğunu düşünmekten vazgeçin.

"Evet bu konuda bu daha iyi" demekten bile çekiniyorsunuz. Gerçekten bana mı "fanboy" diyorsunuz? Bana Windows'ta yaşadığın sorunları anlat deseniz dünya kadar şey yazarım buraya. Lakin aynı durum belli ki sizin için geçerli değil.

Sizin dediklerinizden şunu anladım; Linux kusursuz ve üzerine başka hiçbir şey konulması imkansız.

Windows'un genel kullanımda ve benim için neden daha avantajlı olduğunu anlatmaya çalıştım. Kaç kişi bu konuda üstüme geldi, hatta arasında hakaret içerikli mesajlar da mevcut (moderatör tarafından şikayet etmem üzerine silindiler). Gerçekten bütün bunlar üzerine tarafsız yorum yapıldığını düşünüyor musunuz?

Windows'un dünya üzerinde PC'de uzun zamandır kullanıcı sayısı ve son kullanıcı desteği anlamında rakipsiz olduğunu anlatmaya çalıştım. Tek bir işletim sistemiyle neredeyse her şeyin mümkün olduğundan bahsetmeye çalıştım. Linux'a göre avantajlarından bahsetmeye çalıştım. Eksikleri yok demedim. Ancak daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum.

Konuya öznel baktığımda evet kullanımıma göre daha avantajlı duruyor Windows. Genel baktığımda da PC kullanıcı sayısında açık ara daha fazla tercih edilen bir işletim sistemi görüyorum karşımda.

Yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin.

Linux hakkında hiçbir fikri olmayan bir insanın eleştrilieri yavan oluyor maalesef. Windows'un avantajları onu daha iyi yapmaz ama dezavantajları kötü yapar. Ben Linux ile hiçbir problem yaşamıyorum. Windows'un alt tarafı 3 5 yazılım avantajı var benim gözümde. Linux uyumluluk dezavantajı umurumda değil çünkü alırken Linux uyumlu donanım alıyorum. Basit çözümler bunlar. Zorunda kalmadıkça Windows kullanmıyorum gizlilik konusundaki tecavüz düzeyindeki davranışları yüzünden kullananları da görüyorum. Çünkü ben karakter sahibiyim benim özel hayatım var, gizlilik hakkım var buna bırak saygı göstermemeyi bildiğin tecavüz eden bir yazılımı üstüne bir de enayi gibi para vererek(bence) kullanmam ve övmem.

Son düzenleyen: Moderatör:
@DemirKipi, bunu 10 saniyede kolayca kaydedip, yükledim. 1080p60FPS,
Hadi git bunu Windows 10 da kolayca yap gel;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bak tek tek pencre modunda ss alma, her biri 1sn'de alındı. Paint veya harici program yüklenmedi.
Alıntı ve taslakta ki gibi tuş kombinasyonuna basılmadı, kırpılmadı. Sadece 2 fare tiki.
Screenshot from 2021-06-27 17.11.54.png

Screenshot from 2021-06-27 17.11.50.png

Screenshot from 2021-06-27 17.11.46.png

Hız, kolaylık ve performansı bir arada sunuyor sana. O yüzden kullanmadığın şeyler hakkında böyle ön yargılı konuşma kardeş. Kolaylığın dibi var GNU/Linux'ta.

Son düzenleme:
Ne demek düşmez? 2025'te Windows 10'un desteğini kesecekler ve bilgisayarımın işlemcisi 4. nesil olduğu için Windows 11'i de desteklemiyor mesela.

Gittiği yere kadar gideceğim ben Windows ile.

Son kullanıcı deneyimi sürücüleri kurmak ve güncellemek için bir ömür harcamaksa evet Windows daha iyi. Linux Mint'teki yazılım merkezinden tek butonla işletim sistemini, sistemdeki yazılımları ve sürücüleri güncelleyebiliyorsun ayrıca bunların güncellendiğini bile hissetmiyorsun çünkü yeniden başlatma isteyip senin bilgisayarı kullanmanı da engellemiyor. Windows eziyet.

Ona kalırsa hocam Windows da otomatik sürücü kuruyor ama eski sürüm. Ayrıca Update ile sürücü güncellemelerini indirebiliyorsunuz, ayrıca sistem güncellemeleri de aynı Update'den veriliyor. Yeniden başlatma galiba Windows'un yapısıyla alakalı. Ama bence yeniden başlatarak kurmak daha güvenli.

NT çekirdeği Linux çekirdeğinden iyi diyenlerin de Linux çekirdeğinin tam potansiyalinden haberi yok sanırım. Sunucularda kullanılmasının sebebi Linux çekirdeğinin yetenekleri.

Hocam neden bilmiyorum ama NT bana daha iyi geliyor, belki alışkanlıktandır bilmem ama bana daha iyi geliyor. Yoksa Linux çekirdeği çoğu alanda iyi. Performans desen Linux'ta, istikrarlı çalışma desen Linux'ta (BSD aylarca sorunsuz, hatasız ve yeniden başlatılmadan çalışabiliyor)
Windows 11'de bile hala Windows NT 6.0 (Vista) çekirdeği kullanılıyor.

1624804546318.png

Böyle bir rezalet görülmedi.

1624804913374.png

Windows'un güncelleme sistemi de berbat yani anlayacağınız. Zaten bu yüzden birçok insan özellik güncellemesi sonrasında sorun yaşıyor. :(

Hocam hataların sebebi buysa ben bile çözüm buldum yeniden başlatmadan, ama sistemin bazı özellikleri çalışamayacak, bir nevi güvenli mod gibi. Güncellenecek dosyanın işlemleri durdurulacak, dosya güncellenecek ve dosyanın işlemleri devam ettirilecek.

1624806215834.png

Son düzenleme:
Açık kaynaklı bir şeye nasıl güvenebiliyorsunuz? 5 yaşındaki çocuğun bile kaynağına erişebildiği bir işletim sistemi nasıl güvenli olabilir?
Security through obscurity bir sistemi daha güvenli yapmaz.
Demek ki Linux Kernel'i ile de isteyince bütün veriler toplanabiliyormuş. Sorun Windows olması değilmiş.
Android açık kaynak ve yazılım ve ekstra yazılım olmadan veri toplamaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı