Windows 11 deneyimlerim

Kullandığım Sistem:
İntel Core İ5 8400F (3.8GHz)
Zotac GTX 1050 Ti Mini (OC)
2666MHz CL19 8x2 16GB
Seagate Barracuda 1TB (200 okuma ve 200 yazma)
WhyNotWin11 uygulamasına göre sistemim 11 gerekinimin 11'ini de karşılıyor.
1625488796310.png

Tasarım​

Tasarım olarak beğendiğimi söyleyemeyeceğim, bu dönemlerde daha sade ve basit tasarımlar daha öne çıkıyor biliyorum ama ben sevmiyorum. Klasörler ve dosyalar 10'un aksine 2 boyutlu.
Taskbarın ortada olması beni rahatsız etti, alışmam biraz uzun sürdü. Ayrıca uygulamaların açık olup olmadığını gösteren çizgi neredeyse yok denecek kadar küçüktü.
Uygulamaların kenarlarının yuvarlak olması güzel bir detay olmuş, uygulamaları açarken animasyonlu bir şekilde açılması da hoşuma gitti.
Ctrl+Alt+Delete yaptığım zaman veya bilgisayarı kapatırken normalde mavi olan yerler siyah oluyor, kötü durmuş
Tasarımı macOS gibi olmuş desem yalan olmaz, cidden benziyor.

Performans​

Oyun performansı olarak ne bir artış ne de bir düşüş göremedim.
Masaüstünde ya da çok fazla güç istemeyen uygulamalarda da bir değişiklik olmadı.
Farkettiğim bir iyileştirme ise sistemin açılıp kapanma süresi ciddi bir şekilde azaldı.
Ekran kartı frekansına bakarken frekansının 1911MHz olması gerekirken maksimum 1884MHz olduğunu gördüm, ama çok önemli değil.

Hatalar ve Sorunlar​

Karşılaştığım mavi ekran, uygulama çökmesi, veri silinmesi/bozulması gibi ciddi sorunlarla karşılaşmadım ama bu sizin de karşılaşmayacağınız anlamına gelmiyor maalesef.
Hızlı bir şekilde Alt+Tab atarsam Alt+Tab menüsünde takılı kalıyor.
Masaüstüne dönmek için taskbarın en sağında bir tuş var biliyorsunuz, tam ortasına basmak gerekiyor yoksa tuş çalışmıyor.
Ses düzeyi karıştırıcısından tarayıcımın sesini azaltıyorum bir süre sonra tekrar 100 oluyor.
Bir şeyi sürükleyerek çöpe atmaya çalıştığımda bazen atamıyorum.

Genel olarak puanım 5 üzerinden 3,5.
NOT: Kişisel bilgisayarınızda denemeniz verilerinizin silinmesi/bozulması gibi sorunlara yok açabilir, her ihtimale karşı önemli verilerinizi yedekleyin!

Geçenlerde mavi ekran demeyeyim ama aynı ekranın yeşil versiyonu ile karşılaştım. Zor bela düzelttim. Sistem her kendini açtıktan 10 saniye sonra hata aldım. Windows Update dosyalarına baktığımda Realtek LAN driverını yüklemeye çalışırken aldığımı fark ettim. Güvenli modda açınca düzeldi. Sonra normal çalıştırınca bir daha Update yaptım. Tamamı ile sorun kalktı. Windows 10'un aynı ilk çıktığı zamanlardaki gibi. Zamanla düzelecektir. Güzel makale olmuş hocam elinize sağlık.

Geri
Yukarı