Windows 11 deneyimlerim

Hocam o nedir beni bir aydınlatır mısınız?
Wine bir uyumluluk katmanıdır. Windows uygulamalarının kodlarını POSIX çağrılarına yanı Linux'un çalıştırabileceği şekle dönüştüren yazılımdır. Öykünücüden en büyük farkı performans kaybının çok az veya hiç olmamasıdır.

Proton ise Valve tarafından Wine'in oyun için özelleştirilmiş bir sürümüdür. Steam'dan Windows oyunlarını doğrudan Linux üzerinde oynamanızı sağlar. Wine'a göre daha yüksek uyumluluğa sahip.

Wine bir uyumluluk katmanıdır. Windows uygulamalarının kodlarını posıx çağrılarına yanı Linux'un çalıştırabileceği şekle dönüştüren yazılımdır. Öykünücüden en büyük farkı performans kaybının çok az veya hiç olmamasıdır.

Proton ise Valve tarafından Wine'in oyun için özelleştirilmiş bir sürü müdür? Steam'dan Windows oyunlarını doğrudan Linux üzerinde oynamanızı sağlar. Wine'a göre daha yüksek uyumluluğa sahip.

Hocam bunu tam detayıyla anlatan bir video ya da rehber var mı?
Kesin denemek istiyorum da bir de Linux sürümü önerisi yapsanız. :D

Hocam bunu tam detayıyla anlatan bir video ya da rehber var mı?
Kesin denemek istiyorum da bir de Linux sürümü önerisi yapsanız. :D
Linux Mint ile başlamanızı tavsiye ederim. Cinnamon olan Windows'un görünümüne çok benziyor. Wine'i bir program kurar gibi kuruyorsunuz. Exe'yi Windows'daki gibi çalıştırıyorsunuz ve çalışıyor. Proton ise Steam içinde gömülü geliyor. Oyuna kütüphaneden sağ tıklayıp "uyumluluk" kısmından Proton'un herhangi bir sürümünü seçerseniz oyunu oynayabiliyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı