Çözüldü Windows 11 DirectX 12 "an internal System error occurred" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

reversemoonwalk

Zeptopat
Daha fazla  
Windows 11 yükledikten sonra Steam oyunları DirectX yüklemeye çalışıp açılmıyordu. DirectX'i kendim yüklemeye çalışınca da "an internal System error occurred" hatası aldım. 2 kere format atıp yüklemeye çalışmama rağmen aynı hata devam etti. Log dosyasını buraya ekliyorum.
--------------------
[10/20/21 02:50:56] module: dxupdate(Mar 30 2011), file: dxupdate.cpp, line: 2234, function: RegisterDLL

Failed API: LoadLibraryEx()
Error: (126) - The specified module could not be found.

Unable to load C:\Windows\system32\xactengine2_0.dll.

--------------------
[10/20/21 02:50:56] module: dxupdate(Mar 30 2011), file: dxupdate.cpp, line: 5861, function: DirectXUpdateInstallPlugIn

RegisterDllFromSection() failed.

--------------------
[10/20/21 02:50:56] module: dsetup32(Mar 30 2011), file: dxupdate.cpp, line: 280, function: CSetup::InstallPlugIn

DirectXUpdateInstallPlugIn() failed.

--------------------
[10/20/21 02:50:56] module: dsetup32(Mar 30 2011), file: setup.cpp, line: 1727, function: CSetup::SetupForDirectX

InstallPlugIn() failed.

Son düzenleme:
Çözüm
Öncelikle belirteyim, dosyanın tam işlevini bilmediğim için bu işlemde gerçekleşebilecek sorunlarda sorumluluk kabul etmiyorum. Yine de pek bir şey olacağını sanmıyorum, kendiniz indirdiğinizde sorun yaşamamıştınız.

Dosyayı kendi sistemimden yükledim. İndirdikten sonra C:\Windows\SysWOW64 yoluna atın bu dosyayı. Sonrasında tekrar deneyin DirectX aracını kurmayı.

Log dosyalarının kendisini paylaşın, böyle pek yardımcı olmuyorsunuz. Yine de C:\Windows\system32\xactengine2_0.dll silip tekrar kurmayı deneyebilirsiniz aracı. Sorun devam ederse yeni loglarla beraber Process Monitor raporu da paylaşın.

Merhabalar,

Belirtilen dosya System32 klasöründe zaten yoktu, daha önce bu dosyayı internetten indirip buraya kopyalamayı da denemiştim ancak sonuç vermemişti. Syswow64 klasöründe bulup kaldırdım ancak yine aynı hatayı aldım.

Dediğiniz log dosyasını ve process monitor ile oluşturulan dosyayı bu mesajıma ekliyorum.

log dosyaları

Şimdiden teşekkürler.

Kurulum ResampleDmo.DLL dosyasını arayıp bulamıyor, sonrasında DXError.log klasörünü oluşturuyor. Bu dosyayı kendiniz silmiş olabilir misiniz?

Dosyanın kaynağını bilmiyorum ama SFC /scannow komutu ile gelebileceğini düşünüyorum. Rehberi uygulayın.

Yok herhangi bir dosya silmedim, zaten 2-3 kere format atıp yüklemeyi denememe rağmen aynı hatayı aldım. Dediğiniz komutu yaptım ancak yine aynı hatayı aldım. Belirtilen dosyayı internetten indirip klasöre koymayı denedim ancak bu da çözüm olmadı. Son aldığım hatalar:

log dosyaları 3

Niye kafanıza göre iş yapıyorsunuz ki? Ben size DLL indirip bir yere atın demedim. İndirdiğiniz DLL'yi silin.

Önce DISM rehberinin ilk 3 adımını, sonrasında da SFC rehberini tekrar uygulayın. İşlemler bittiğinde sonuçlarını gösteren ekran görüntüleri paylaşın.

Söylediğiniz gibi dosyayı sildikten sonra bu işlemleri yaptım.

DISM.png
SFC.png

Düzenlenmiş bir ISO mu kullanıyorsunuz? Varsa işletim sistemi güncellemelerini yapın.

Olmazsa dosyayı kendi sistemimden yüklemeyi deneyebiliriz ama ne kadar sağlıklı olur emin olamıyorum. İşletim sistemi kaynaklı bir sorun ise Windows 10'a dönmeniz gerekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı