Windows 11, Dizüstü Bilgisayarlar İçin Web Kamerasını Zorunlu Kılacak

Laptop niye alıyorsunuz arkadaşlar?

Seni Hiç alakadar etmez.png

ASUS ROG Strix G531G/G512L: Dostum, üzdün.
ASUS ROG STRIX serisi modellerde Webcam bulunmaması. 😞
ASUS Gaming laptoplar için seri üzgün. @xbea
Hocalarım valla üzüldüm ya... Ne güzel kameraya siyah bant çekme derdinden de kurtulmuştum, bu haber gerçekten üzdü 😢. Neyse en azından 2025'e kadar Windows 10 var 🥲.
Daha da ileri gidip Windows Hello destekli kamera zorunluluğu getirmeli.

Microsoft artık masaya yumruğunu vurmalı. Windows PC'lerdeki cihazdan cihaza değişen deneyim farkını azaltmaları gerekiyor.
Hocam o zaman ben de masaya yumruğumu vuruyorum ve siyah bant hakkımı kullanıyorum. Kusura bakmayın ama kimseye zorla bir özelliği - ki bu özellik bir de gizliliğin içinden geçiyor ise - kullandırtamaz. Sizin dediklerinizden yola çıkar isek; yakında Microsoft kameraya direkt erişim de ister, hatta oldu olacak GPS'de takalım tam olsun...

Acaba neden? Çıkıp da güvenlik için, Windows hello kullanın diye demesinler de.

Kullanıcıya değil üreticiye zorunlu kılacak. Kullanıcıların kamerası bozuk ya da yok ise kullanmaya devam edebilir. Kullanıcılar için olması saçmalık olur. Çünkü ManyCam gibi programlarla sanal kamera rahatlıkla yüklenebilir.

O zaman sıkıntı yok demek isterdim ama yine sıkıntı var. Neden üreticiye kamera zorunlu? Bizi mi izleyecekler.

Siyah bant devri tekrar başlayacak desenize...

tas.jpg

WÖH(Windows Özel Hareket) kurulacak galiba. Bu ne böyle? Yok 7. nesil aşağısı olmaz, yok Webcam olmayan olmaz, TPM 2.0 olmayan olmaz. İşletim sistemimi çıkartıyorsunuz yoksa özel hareket falan mı eğitiyorsunuz?

Şaka gibi vallahi, yarın çıkıp İngilizce klavye şart diyecek hale gelmişler.

Microsoft: Bize bulaşan olursa özel harekatımızın bilgisayarları ile saldırırız.

ASUS ROG STRIX serisi modellerde Webcam bulunmaması. 😞

Sanırım sorun olmazmış. Eğer yoksa bir şey olmuyormuş, fakat yeni cihazlarda kamera olmayan üreticilere sanırım Windows lisansı vermeyecekler.

Bence gayet mantıklı bir şey. Laptop niye alıyorsunuz arkadaşlar? MacBook'u örnek veriyorum FaceTime çok iyi ve benzersiz bir uygulama. FaceTime'a rakip olmak için atılmış bir adım diye tahmin ediyorum. Hahaha atmak yerine cevap verebilirsiniz. Diliniz var sonuçta.

Bence mantıklı ve zorunluluğun kullanıcılar yerine üreticilere olması çok mantıklı. Hatta kullanıcı için yararlı bile sayılabilir.

Hocam o zaman ben de masaya yumruğumu vuruyorum ve siyah bant hakkımı kullanıyorum. Kusura bakmayın ama kimseye zorla bir özelliği - ki bu özellik bir de gizliliğin içinden geçiyor ise - kullandırtamaz. Sizin dediklerinizden yola çıkar isek; yakında Microsoft kameraya direkt erişim de ister, hatta oldu olacak GPS'de takalım tam olsun...

Bence arkadaş çok doğru bir şey söylemiş. Yeni cihazlarda Windows hello kamera zorunluluğu olmalı. GPS zaten var. Konumun vahiy yoluyla gelmiyor.

Son düzenleme:
Bence arkadaş çok doğru bir şey söylemiş. Yeni cihazlarda Windows hello kamera zorunluluğu olmalı. GPS zaten var. Konumun vahiy yoluyla gelmiyor.
Ben kurulum yaparken GPS kapatıyorum ki zaten beni "iznim olmadan" izler iseler o zaman dava hakkım ve yüklü miktarda para talep etme hakkım var. Ben kendimi korumaya alıyorum. Ne olursa olsun kullanıcıya zorla kamera direttirmek etik değil!

"İznim olmadan" izler iseler o zaman dava hakkım ve yüklü miktarda para talep etme hakkım var.

1. Windows kapalı kaynak, izlediklerini kanıtlayamazsın.
  2. Dava açma hakkın maalesef olmaz. Çünkü sen Windows'u kullanarak hizmet şartları ve gizlilik bildirimini kabul etmiş oluyorsun.
  3. Senden izinsiz izlemiyorlar ayarlar da gizlilik ayarlarında izleme ile ilgili ayarlar var ve sen onları kapatmadığın sürece kabul etmiş sayılırsın.

Windows kapalı kaynak, izlediklerini kanıtlayamazsın.
Kanıtlamam için illa yazılımsal bir durum söz konusu değil. Benim başka bir yerde olduğumu ima eden herhangi bir paylaşım kanıt olarak yeterli.
Dava açma hakkın maalesef olmaz. Çünkü sen Windows'u kullanarak hizmet şartları ve gizlilik bildirimini kabul etmiş oluyorsun.
Hayır bana konumumu kullanıp kullanmamak için kurulum yaparken soruyor ve bende hepsini kapatarak kuruyorum, hiçbirine izin vermiyorum.
Senden izinsiz izlemiyorlar ayarlar da gizlilik ayarlarında izleme ile ilgili ayarlar var ve sen onları kapatmadığın sürece kabul etmiş sayılırsın.
Bende oradan kapattım işte. Şu anda ben konum ve ses kaydı isteyen tüm izinler kapalı.

Kanıtlamam için illa yazılımsal bir durum söz konusu değil. Benim başka bir yerde olduğumu ima eden herhangi bir paylaşım kanıt olarak yeterli.

Hayır bana konumumu kullanıp kullanmamak için kurulum yaparken soruyor ve bende hepsini kapatarak kuruyorum, hiçbirine izin vermiyorum.

Bende oradan kapattım işte. Şu anda ben konum ve ses kaydı isteyen tüm izinler kapalı.

O zaman izlemezler. Ama gizlilik sözleşmesine istedikleri zaman "Ayar eklemiyoruz her şekilde izleyeceğiz." yazabilirler ve bu durumda hiçbir hakkınız olmaz. Çünkü siz bir Microsoft ürününü kullanıyorsanız gizlilik sözleşmesi ve hizmet koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

O zaman izlemezler. Ama gizlilik sözleşmesine istedikleri zaman "Ayar eklemiyoruz her şekilde izleyeceğiz." yazabilirler ve bu durumda hiçbir hakkınız olmaz. Çünkü siz bir Microsoft ürününü kullanıyorsanız gizlilik sözleşmesi ve hizmet koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
Aynen öyle aynı Whatsapp'ın yaptığı gibi ancak o zaman nasıl Whatsapp'ı tek kalemde sildiysem Windows 10'u da tek kalemde siler Linux ile devam ederim.

Aynen öyle aynı WhatsApp'ın yaptığı gibi ancak o zaman nasıl WhatsApp'ı tek kalemde sildiysem Windows 10'u da tek kalemde siler Linux ile devam ederim.

Ama zaten öyle şey yapacaklarını düşünmüyorum. Hele bir de örneklerini (WhatsApp) gördükten sonra.

Geri
Yukarı