Rehber Windows 11 - Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlaması nasıl kapatılır?

delidolu1adam

Kilopat
Yer
Belçika
Daha fazla  
Meslek
Grafiker & Çevirmen
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro DDR4 3600Mhz 32GB CL16 Quad-Kit
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 970 PRO 250 GB M.2 SSD
Ekran kartı
MSI RTX 2070 Super Gaming X TRIO
Anakart
Asus Rog Strix B550-E Gaming PRO
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800x
Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlaması nasıl kapatılır?
Başlat / Ayarlar / Sistem / Monitör / Grafikler / Varsayılan grafik ayarlarını değiştir / Açık olan düğmeyi Kapalı olarak değiştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması hangi durumlarda kapatılır?
Bazı bilgisayar kullanıcılarının bu yüzden mavi ekran aldığını duymuştum. Bunun yazılımsal olarak değil de donanımsal sorunlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ancak bu özelliği kapatmak için farklı nedenlerde olabilir, örneğin; eski oyun motoru ile yazılmış bazı oyunların bu özelik açıkken oyun içinde zaman zaman donmalar, hatta hata vermeden oyundan attığını da duydum. Bunun oyun motorları ile ya da oyunun kendisi ile "uyumsuzluk" yaşadığını düşünüyorum.

Ben de uzun zamandır oynadığım 2012 de yayımlanan bir MMOFPS oyununda aynı sorunu yaşamaya başladım. Bunun üzerine yabancı forumlarda araştırmalarımda bazı oyuncuncuların bu özelliği kapatarak bazı oyunlarda yaşadıkları sorunları çözdüklerini okudum.

I had that yesterday too.I had activated the hardware accelerated GPU planning,This function came with the new Nvidia driver.I deactivated it and the problem was solved.

I'll try that.

Edit: I tried this and it really works thanks.

Önce bu özelliğin ne işe yaradığını araştırdım sonrasında söylenildiği gibi özelliği kapattım ve bilgisayarımı yeniden başlattım, oyunu çalıştırdım ve yaklaşım 1-2 saat oynadım ve daha öncesinde oyun içinde yaşadığım saçma sapan anlamsız donmaların artık olmadığını gördüm. Kısacası bu benim için de işe yaradı.

Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlaması nedir?
Windows 10 2004 ile birlikte kullanıma sunulan donanım hızlandırmalı GPU zamanlama seçeneğinin nasıl kullanıldığını ve kullanım amacını ele alıyoruz.

Donanım hızlandırmalı GPU zamanlama özelliği, Microsoft’un WDDM (Windows Ekran Sürücü Modeli) 2.7 paketinin bir parçası olarak kullanıcılara sunuldu. WDDM 2.7 ise yalnızca Windows 10 sürüm 2004 kullanıcıları için geliyor. Yani bu özelliği aktif edebilmemiz için yeni Windows sürümü kullanıyor olmamız gerekli. Ancak bunun yanında NVIDIA, AMD ve Intel gibi GPU üreticilerinin sürücü desteği şart.

Yeni GPU zamanlama özelliğinin temel görevi ise GPU’nun işletim sisteminden etkilenmeden entegre ve harici ekran kartlarının doğrudan kendi VRAM’ini yönetmesini sağlamak. Bize artısı ise oyunlar, çeşitli video ortamları ve uygulamalarda performans kazançları ve düşük gecikme süreleri olarak geri dönüyor. Ayrıca bunun yeni bir donanım özelliği değil, yeni bir API desteği olduğunu belirtmekte fayda var.

NVIDIA, yayınlamış olduğu Game Ready 451.48 sürücüsü ile DirectX 12 Ultimate ve donanım hızlandırmalı GPU zamanlama özelliğini getirmişti. AMD ve Intel ise yakın bir zamanda destek sunacak. En azından bu yazıyı hazırladığımız tarihte henüz destek sağlanmış değil. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu özelliği aktif edebilmemiz için Windows 10 2004 (Mayıs 2020 Güncelleştirmesi) ve sürücü desteğinin birleşmesi gerekli.

Kaynak: Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlama Özelliği Nedir, Nasıl Açılır?

Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlaması nasıl açılır?
Başlat / Ayarlar / Sistem / Monitör / Grafikler / Varsayılan grafik ayarlarını değiştir / Kapalı olan düğmeyi Açık olarak değiştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Umarım benzer sorunları yaşayan kişiler için de bir çözüm olur. Son olarak; Bu özellik açıkken herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, bu özelliği kapatmanıza da gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlat / Ayarlar / Sistem / Monitör / Grafikler / Varsayılan grafik ayarlarını değiştir / Kapalı olan düğmeyi Açık olarak değiştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması hangi durumlarda kapatılır?
Bazı bilgisayar kullanıcılarının bu yüzden mavi ekran aldığını duymuştum. Bunun yazılımsal olarak değil de donanımsal sorunlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ancak bu özelliği kapatmak için farklı nedenlerde olabilir, örneğin; eski oyun motoru ile yazılmış bazı oyunların bu özelik açıkken oyun içinde zaman zaman donmalar, hatta hata vermeden oyundan attığını da duydum. Bunun oyun motorları ile ya da oyunun kendisi ile "uyumsuzluk" yaşadığını düşünüyorum.

Ben de uzun zamandır oynadığım 2012 de yayımlanan bir MMOFPS oyununda aynı sorunu yaşamaya başladım. Bunun üzerine yabancı forumlarda araştırmalarımda bazı oyuncuncuların bu özelliği kapatarak bazı oyunlarda yaşadıkları sorunları çözdüklerini okudum.

Önce bu özelliğin ne işe yaradığını araştırdım sonrasında söylenildiği gibi özelliği kapattım ve bilgisayarımı yeniden başlattım, oyunu çalıştırdım ve yaklaşım 1-2 saat oynadım ve daha öncesinde oyun içinde yaşadığım saçma sapan anlamsız donmaların artık olmadığını gördüm. Kısacası bu benim için de işe yaradı.

Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlaması nedir?
Windows 10 2004 ile birlikte kullanıma sunulan donanım hızlandırmalı GPU zamanlama seçeneğinin nasıl kullanıldığını ve kullanım amacını ele alıyoruz.

Donanım hızlandırmalı GPU zamanlama özelliği, Microsoft'un WDDM (Windows Ekran sürücü Modeli) 2.7 paketinin bir parçası olarak kullanıcılara sunuldu. WDDM 2.7 ise yalnızca Windows 10 sürüm 2004 kullanıcıları için geliyor. Yani bu özelliği aktif edebilmemiz için yeni Windows sürümü kullanıyor olmamız gerekli. Ancak bunun yanında NVIDIA, AMD ve Intel gibi GPU üreticilerinin sürücü desteği şart.

Yeni GPU zamanlama özelliğinin temel görevi ise GPU'nun işletim sisteminden etkilenmeden entegre ve harici ekran kartlarının doğrudan kendi VRAM'ini yönetmesini sağlamak. Bize artısı ise oyunlar, çeşitli video ortamları ve uygulamalarda performans kazançları ve düşük gecikme süreleri olarak geri dönüyor. Ayrıca bunun yeni bir donanım özelliği değil, yeni bir API desteği olduğunu belirtmekte fayda var.

NVIDIA, yayınlamış olduğu Game Ready 451.48 sürücüsü ile DirectX 12 Ultimate ve donanım hızlandırmalı GPU zamanlama özelliğini getirmişti. AMD ve Intel ise yakın bir zamanda destek sunacak. En azından bu yazıyı hazırladığımız tarihte henüz destek sağlanmış değil. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu özelliği aktif edebilmemiz için Windows 10 2004 (Mayıs 2020 Güncelleştirmesi) ve sürücü desteğinin birleşmesi gerekli.

Kaynak: Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlama Özelliği Nedir, Nasıl Açılır?

Başlat / Ayarlar / Sistem / Monitör / Grafikler / Varsayılan grafik ayarlarını değiştir / Açık olan düğmeyi Kapalı olarak değiştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Umarım benzer sorunları yaşayan kişiler için de bir çözüm olur. Son olarak; Bu özellik açıkken herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, bu özelliği kapatmanıza da gerek yok.

Hocam şimdi açıyoz mu kapatıyoz mu kafam karıştı benim CS:GO'da anlamsız droplarım oluyor ve şu an o ayar kapalı

Bu ikisi ters olmuş gibi.

Hocam şimdi açıyoz mu kapatıyoz mu kafam karıştı benim CS:GO'da anlamsız droplarım oluyor ve şu an o ayar kapalı

Yazım hatasını moderatöre bildirdim, en kısa sürede düzelteceğini umuyorum. Kapalı konuma getireceksiniz hocam. Ayrıca CS:GO'da oyuniçi ayarlarda Çoklu CPU diye bir şey vardı yanlış hatırlamıyorsam. Onu kapatıp deneyin önce, olmazsa bu yöntemi sonra deneyin.

Bu ikisi ters olmuş gibi.
Evet hocam, moderatöre bildirdim, düzeltir sanırım teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı