Windows 11 DPC_WATCHDOG_VIOLATION hatası

Sercan Çil

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Yaklaşık 4-5 ay önce Windows 11'e geçtim. Güncelleme yaptıkça en son bu ay bu mavi ekran hatasını almaya başladım. Bilgisayarı açtığımda hemen donuyor ve bu hatayı vererek kapanıyor. Temiz kurulum yaptım sorun çözülmedi. 14.01.24 değiştirme tarihli minidump dosyasında bu hata kaydım var. Diğerlerinde başka mavi ekranlardan dolayı hata olabilir. Analizcilerden yardımlarını bekliyorum.

Minidump klasörüm:
minidump.zip

Windows 11 Pro 64 Bit
NVIDIA 2070 Super
Ryzen 3700X
Corsair 3200MHz 8x2 16 GB RAM
Seagate 1TB 7200RPM HDD
Crucial P2 500GB M.2 SSD
Gigabyte Aorus Elite X570
Gigabyte 650W 80+ PSU
AOC C24G1

XMP Profili seçili ise kapatıp tekrar deneyin. Ek olarak herhangi bir ek yazılım mevcut mu bilgisayarda? MSI Afterburner gibi mesela?

XMP Profili seçili ise kapatıp tekrar deneyin. Ek olarak herhangi bir ek yazılım mevcut mu bilgisayarda? MSI Afterburner gibi mesela?

XMP kapattım şimdi. Afterburner yok, temiz kurulumlu bilgisayar. Bütün driverlar güncel. Nvidia eski drivera dönmüştüm o da işe yaramamıştı. Bazen bilgisayar 2-3 saat sonra da bu hatayı verebiliyor örneğin youtube'da gezinirken veya oyun oynarken gibi. Oyunda deneyip geri dönüş yapacağım. Ayrıca Youtube'da kasıyor.

XMP kapattım şimdi. Afterburner yok, temiz kurulumlu bilgisayar. Bütün driverlar güncel. NVIDIA eski drivera dönmüştüm o da işe yaramamıştı. Bazen bilgisayar 2-3 saat sonra da bu hatayı verebiliyor örneğin YouTube'da gezinirken veya oyun oynarken gibi. Oyunda deneyip geri dönüş yapacağım. Ayrıca YouTube'da kasıyor.

Cevabınızı bekliyorum eğer sorun tekrar yaşanırsa RAM'lere test yapmanız gerekecektir.

Cevabınızı bekliyorum eğer sorun tekrar yaşanırsa RAM'lere test yapmanız gerekecektir.

1 saat Cold War oynadım bu sefer herhangi bir mavi ekran almadım. Sorunun çözüldüğünden emin olunca tekrar yazarım fakat XMP kapattığım için haliyle performans düşüşü oldu. Eğer sorun XMP'den ise bu neden yaşanır, nasıl düzelir?

1 saat Cold War oynadım bu sefer herhangi bir mavi ekran almadım. Sorunun çözüldüğünden emin olunca tekrar yazarım fakat XMP kapattığım için haliyle performans düşüşü oldu. Eğer sorun XMP'den ise bu neden yaşanır, nasıl düzelir?

RAM kaynaklı bir hata olabilir Memtest86 ile test yaparsınız 1 tane bil sorun bulursa çip arızası vardır demektir.

RAM kaynaklı bir hata olabilir Memtest86 ile test yaparsınız 1 tane bil sorun bulursa çip arızası vardır demektir.
Test sonucunda 1 adet hata çıktı. Sanırım RAM arızalı. Umarım bu arıza anakartın RAM soketlerinden meydana gelmemiştir çünkü yenilerini aldığım da onlar da bozulur diye korkuyorum. 3 yılda erken ömrünü tamamladı RAM, ne yazık ki.

Dosya Ekleri

• unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    55,9 KB · Görüntüleme: 16
Test sonucunda 1 adet hata çıktı. Sanırım RAM arızalı. Umarım bu arıza anakartın RAM soketlerinden meydana gelmemiştir çünkü yenilerini aldığım da onlar da bozulur diye korkuyorum. 3 yılda erken ömrünü tamamladı RAM, ne yazık ki.

Teknoloji işi şans işi ne yazık ki bende zamanında RAM'den çok çektim sırf kit RAM almadım diye çipler uyuşmazlık gösteriyordu bu yüzden mavi ekran alıyordum dediğiniz gibi umarım sokette bir problem yoktur olduğunu da zannetmiyorum sokette ufacık bir arıza olsa RAM'i bile görmezdi diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı