Windows 11 eski sistemlere yüklenebilir mi?

Caner Karaca

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, eski bir bilgisayara Windows 11 yüklemek istiyorum. TPM 2.0 ve Secure Boot zaten yok onun Rufus ile halledildiğini biliyorum fakat bilgisayarda UEFI de yok. Eski tip BIOS var anakart bir hayli eski. Sadece fotoğraf, belge ve video görüntülemek, depolamak için kullanılacak. UEFI olmaması bir sıkıntı oluşturur mu? Eskiden Rufus'tan Windows 10 ile UEFI olmayan sistemlere rahatlıkla kurabiliyordum fakat Windows 11 de aynı durum var mı bilmiyorum.

Merhaba, eski bir bilgisayara Windows 11 yüklemek istiyorum. TPM 2.0 ve Secure Boot zaten yok onun Rufus ile halledildiğini biliyorum fakat bilgisayarda UEFI de yok. Eski tip BIOS var anakart bir hayli eski. Sadece fotoğraf, belge ve video görüntülemek, depolamak için kullanılacak. UEFI olmaması bir sıkıntı oluşturur mu? Eskiden Rufus'tan Windows 10 ile UEFI olmayan sistemlere rahatlıkla kurabiliyordum fakat Windows 11 de aynı durum var mı bilmiyorum.

Bende 4 GB RAM, NVIDIA 920 MX, i3 6006u var ve rahatlıkla kaldırıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir metin belgesi oluşturun, uzantısını .reg olarak değiştirin. Sonrasında sağ tıklayıp düzenle tuşuna basın ve şu kodları girip kaydedin:

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig]
"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001
"BypassRAMCheck"=dword:00000001
"BypassCPUCheck"=dword:00000001
"BypassUEFICheck"=dword:00000001

Sonrasında bu .reg dosyasını kurulum USB'nize atın. USB'den boot ettikten sonra Shift + F10 yapın, komut istemi açılır. Oraya da "notepad" yazın. Dosya => Aç tuşlarına bastıktan sonra USB'nize gidin, reg dosyasına sağ tıklayıp "Birleştir" tuşuna ve sonrasında evet tuşlarına basın. Bundan sonra Legacy olarak kurabilirsiniz.

Bir metin belgesi oluşturun, uzantısını .reg olarak değiştirin. Sonrasında sağ tıklayıp düzenle tuşuna basın ve şu kodları girip kaydedin:

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig]
"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001
"BypassRAMCheck"=dword:00000001
"BypassCPUCheck"=dword:00000001
"BypassUEFICheck"=dword:00000001

Sonrasında bu .reg dosyasını kurulum USB'nize atın. USB'den boot ettikten sonra Shift + F10 yapın, komut istemi açılır. Oraya da "notepad" yazın. Dosya => Aç tuşlarına bastıktan sonra USB'nize gidin, reg dosyasına sağ tıklayıp "Birleştir" tuşuna ve sonrasında evet tuşlarına basın. Bundan sonra Legacy olarak kurabilirsiniz.
Teşekkürler. Rufus'ta GPT'yi MBR olarak değiştirince olur mu yoksa bu şart mı?

Teşekkürler. Rufus'ta GPT'yi MBR olarak değiştirince olur mu yoksa bu şart mı?
İkisini de yapmalısınız. Hem Rufus'ta MBR olarak seçin hem de üstteki mesajda dediklerimi yapın.

Düzenleme: Ha, bu arada unutmadan, eğer notepad'de .reg dosyanız görünmüyorsa alttaki "Metin Belgeleri *.txt"yi "Tüm Dosyalar" olarak değiştirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı