Windows 11 görev çubuğu çalışmıyor

Maalesef ben de bu sorunla karşılaşmış durumdayım. Reddit'te birçok insan bu sorundan şikayetçi.

İşin garibi birçok insan eski sürümlerde de bu sorunu yaşadığını belirtiyor. Şimdilik çözüm bulamadım. Eğer sorunu bir şekilde çözemezsem bilgisayara format atacağım.

Windows 11 saatli bomba gibi, sadece bilgisayarı yeniden başlatmak istemiştim. Açıldığında bomba patlamıştı...
Çözümü buldum.

Öncelikle Ctrl+Shift+Esc ile görev yöneticisini açıyoruz. Sonra ise Dosya > Yeni görev çalıştır diyoruz. Sonra ise timedate.cpl yazıp Tamam diyerek saat ve tarih ayarlarını açıyoruz. Sonra ise tarihi 1 gün sonrasına, yani 4 Eylül 2021'e ayarlıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatınca sorun düzeliyor.

Ben en azından böyle çözdüm. Microsoft, sorunu tam anlamıyla çözene kadar saati biraz ileride kullanacağım. Umarım sorun kısa zamanda çözülür.

Çözümü buldum.

Öncelikle Ctrl+Shift+Esc ile görev yöneticisini açıyoruz. Sonra ise Dosya > Yeni görev çalıştır diyoruz. Sonra ise timedate.cpl yazıp Tamam diyerek saat ve tarih ayarlarını açıyoruz. Sonra ise tarihi 1 gün sonrasına, yani 4 Eylül 2021'e ayarlıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatınca sorun düzeliyor.

Ben en azından böyle çözdüm. Microsoft, sorunu tam anlamıyla çözene kadar saati biraz ileride kullanacağım. Umarım sorun kısa zamanda çözülür.
Evet, bu çözüm Reddit üzerinde paylaşıldı. Çok geçici bir çözüm ve Microsoft gibi büyük bir firmanın bu tür bir hatayı yapması bile çok garip. Büyük ihtimal yarına kalmaz bir çözüm bulurlar.

Çözümü buldum.

Biraz önce Valorant yüzünden bu sorunu yaşadım ve bir gün ileri almak sorunu çözdü. Gerçekten çok saçma bir hata. Bilgisayarı yeniden başlattığımda bile çözülmedi. Teşekkürler.

Tarihi ileri aldıktan sonra Windows Update üzerinden bir önceki (22200.168) sürümüne geçmeyi unutmayın. Bu sürümdeki sorunlar düzelene kadar güncelleme yapmamak en iyisi olacaktır.

Çözümü buldum.

Öncelikle CTRL+Shift+ESC ile Görev Yöneticisi'ni açıyoruz. Sonra ise dosya > yeni görev çalıştır diyoruz. Sonra ise timedate. Cpl yazıp tamam diyerek saat ve tarih ayarlarını açıyoruz. Sonra ise tarihi 1 gün sonrasına, yani 4 Eylül 2021'e ayarlıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlatınca sorun düzeliyor.

Hocam sen nasıl bir kralsın :) 4 saattir uğraşıyorum vallaha en sonunda umudu kestim o anda senin yorumu deneyeyim dedim oldu. Allah razı olsun vallaha.
Tarihi ileri aldıktan sonra Windows Update üzerinden bir önceki (22200.168) sürümüne geçmeyi unutmayın. Bu sürümdeki sorunlar düzelene kadar güncelleme yapmamak en iyisi olacaktır.

Hocam 22000.168 sürümünde bu hata yoktu 22000.176 sürümünü yükledikten sonra çıktı fakat geri yükledim 168'i düzelmedi ona rağmen. Tarih çözümü olmasa patlıyorduk vallaha.

Adamlar kaç kere mail attı, Insider kısmına özellikle yazdı, her koşulda uyarmalarına rağmen geliştirici kanalından stabillik bekleyip şaşıranlar var, amacınız sorunlara karşılaşmadan denemekse zaten betayı kullanın.

Microsoft nihayet açıklama yaptı. Sorunun sebebi maalesef Microsoft'un sunucu taraflı yaptığı bir otomatik dağıtımın sorunlu olmasından kaynaklı. Yani sorunun 22000.176 veya 22449.1000 yapılarıyla alakası yok.

Sorunu çözmek için yapmanız gerekenler şunlar;
  1. İlk olarak CTRL+ALT+DEL tuşlarına basıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda Görev Yöneticisi seçeneğine tıklıyoruz.
  2. Görev Yöneticisi'nden Dosya > Yeni Görev Çalıştır diyoruz.
  3. Çıkan ekrana cmd yazıp Tamam diyoruz.
  4. Karşımıza çıkan komut istemi ekranına şu komutu yazıp Enter'a basıyoruz;
    reg delete HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\IrisService /f && shutdown -r -t 0
Bilgisayar otomatik olarak yeniden başlayacak ve sorun düzelecektir. Yani sorun maalesef doğrudan bizden kaynaklı değilmiş, Microsoft'un yaptığı bir otomatik dağıtımın sorunlu olmasından kaynaklıymış.

Yeni konular

Geri
Yukarı