Rehber Windows 11 Hızlandırma

mcynrrr

Femtopat
Evet, arkadaşlar yıllarca bilgisayar kullanan birisi olarak tecrübelerime dayanaraktan bilgisayarlarınızı hızlandırmaya geldim. Bu güne kadar bu yaptığım ayarlar birçok bilgisayarı hızlandırdı. Her birini kendi bilgisayarımda da deneyip işe yarayan ayarlar olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

İntenet Hızlandırma Ayarları:
❧ Çalıştır / gpedit.msc / Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Ağ / Qos Paket Zamanlayıcısı/ Ayrılabilir Bant Genişliğini Sınırla / Etkin / Bant Genişliği Sınırı'nı 0 yapıyoruz.

❧ Regedit / Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile
/ NetworkThrottlingIndex değerini ffffff yapıyoruz.
/ SystemResponsiveness değerini 0 yapıyoruz.

❧ Güç Seçenekleri / Plan Ayarlarını Değiştir / Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir / Kablosuz Bağdaştırıcı Ayarları / Güç Tasarrufu Modu / En Yüksek Performans

❧ Aygıt Yöneticisi / Ağ Bağdaştırıcıları / Realtek Pcle Gbe Family Controller / Güç Yönetimi / Güç Kazancı Sağlamak İçin, Bilgisayar Bu Aygıtı Kapatsın seçeneğinin tikini kaldırın.

❧ Denetim Masası \ Ağ ve İnternet \ Ağ ve Paylaşım Merkezi / Wifi Adı / Özellikler / İnternet Protokolü Sürüm 4 / DNS / Tercih Edilen 1.1.1.1 Diğer 1.0.0.1

❦ Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

❧ CMD'yi yönetici olarak çalıştır/ powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 (Nihai Performans Modu) bu kodu girdikten sonra Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri'nden Nihai Performans Modu'nu seçin.

İşlemci Intel İse;
❧ Güç Seçenekleri / Plan Ayarlarını Değiştir / Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir / İntel® Grafik Güç Planı / Maksimum Performans

❧ NVIDIA Denetim Masası / Yüksek Performanslı NVİDİA İşlemcisi Güç Yönetimi Modu / Maksimum Performansı Tercih Et

❧ Regedit / Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\XblGameSave / Start değerini 4 yapıyoruz.

❧ Windows Update / Gelişmiş Seçenekler / Teslim İyileştirme / Diğer Bilgisayardan İndirmelere İzin Ver Devre Dışı

❧ Görev Yöneticisi / Başlangıç'tan gereksiz uygulamaları kapatın.

❧ Aygıt Yöneticisi / Sistem Aygıtları / Yüksek Duyarlıklı Olay Süreölçeri / Devre dışı

❦ Hizmetleri Devre Dışı Bırak

❧ Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetrisi

❧ Coğrafi Konum Hizmeti

❧ Cüzdan Hizmeti

❧ Dokunmatik Klavyeyi ve El Yazısı Paneli Hizmeti

❧ Ebeveyn Denetimleri

❧ Faks

❧ İkincil Oturum Açma

❧ İndirilen Haritalar Yöneticisi

❧ SysMain (SSD ise)

❧ Yazdırma Biriktiricisi (Elle)

❧ Windows Search (SSD ise) (Aramalarda gecikme varsa geri açılabilir)

❧ Xbox Live Ağ Hizmeti

❧ Xbox Accessory Management Service

❧ Xbox Live Oyun Kaydetme

❧ Xbox Live Kimlik Doğrulama Yöneticisi

❦ Depolama Arttırma

❧ CMD / powercfg.exe /hibernate off (+16 Ram ise)

❧ Windows Arama / temp sil

❧ Windows Arama / %temp% sil

❧ Windows Arama / prefetch sil

❧ Windows Arama / İzinler ve Geçmiş kapat

❦ Windows Ayarları

❧ Windows Ayarları / Sistem / Monitör / HDR Video Akışı Yürütme

❧ Windows Ayarları / Sistem / Monitör / Grafikler / Varsayılan Grafik Ayarlarını Değiştir / Donanım Hızlandırmayı GPU Zamanlaması

❧ Windows Ayarları / Sistem / Monitör / Gelişmiş Ekran / Yenileme Hızı

❧ Windows Ayarları / Sistem / Pano Aç

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Genel / Reklam Kimliği Kapat

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Konuşma / Çevrimiçi Konuşma Tanıma Kapat

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Mürekkep / Kapat ve Sözlüğü Temizle

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Tanılama / Temeli Aç, Özel Deneyimleri Kapat ve Tanılama Verileri Sil

❧ Windows Ayarları / Oyun / Oyun Çubuğu Kapat

❧ Windows Ayarları / Oyun / Oyun Modu Aç

❧ Windows Ayarları / Oyun / Yakalamalar Kapat

❦ Uygulama İzinlerini Değiştir (Kullanılmıyorsa Kapatılabilir)

❧ Kamera

❧ Sesle Etkinleştirme

❧ Kişiler

❧ Takvim

❧ Telefon Aramaları

❧ Arama Kaydı

❧ E-Posta

❧ Görevler

❧ Mesajlaşma

❧ Radyolar

CMD Kodları

❧ dism.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

❧ sfc /scannow

Program Önerilerim

❧ Adobe Acrobat DC Pro

❧ CCleaner Pro

❧ IDM

❧ Office 2021

❧ Opera GX

❧ Revo Uninstaller Pro

❧ VLC Media Player

❧ Wise Care 365 Pro

❃ Son Olarak Driverlerinizi Güncel Tutun :)

Tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, arkadaşlar yıllarca bilgisayar kullanan birisi olarak tecrübelerime dayanaraktan bilgisayarlarınızı hızlandırmaya geldim. Bu güne kadar bu yaptığım ayarlar birçok bilgisayarı hızlandırdı. Her birini kendi bilgisayarımda da deneyip işe yarayan ayarlar olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

İntenet Hızlandırma Ayarları:
❧ Çalıştır / gpedit.msc / Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Ağ / Qos Paket Zamanlayıcısı/ Ayrılabilir Bant Genişliğini Sınırla / Etkin / Bant Genişliği Sınırı'nı 0 yapıyoruz.

❧ Regedit / Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile
/ NetworkThrottlingIndex değerini ffffff yapıyoruz.
/ SystemResponsiveness değerini 0 yapıyoruz.

❧ Güç Seçenekleri / Plan Ayarlarını Değiştir / Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir / Kablosuz Bağdaştırıcı Ayarları / Güç Tasarrufu Modu / En Yüksek Performans

❧ Aygıt Yöneticisi / Ağ Bağdaştırıcıları / Realtek Pcle Gbe Family Controller / Güç Yönetimi / Güç Kazancı Sağlamak İçin, Bilgisayar Bu Aygıtı Kapatsın seçeneğinin tikini kaldırın.

❧ Denetim Masası \ Ağ ve İnternet \ Ağ ve Paylaşım Merkezi / Wifi Adı / Özellikler / İnternet Protokolü Sürüm 4 / DNS / Tercih Edilen 1.1.1.1 Diğer 1.0.0.1

❦ Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

❧ CMD'yi yönetici olarak çalıştır/ powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 (Nihai Performans Modu) bu kodu girdikten sonra Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri'nden Nihai Performans Modu'nu seçin.

İşlemci İntel İse;
❧ Güç Seçenekleri / Plan Ayarlarını Değiştir / Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir / İntel® Grafik Güç Planı / Maksimum Performans

❧ NVİDİA Denetim Masası / Yüksek Performanslı NVİDİA İşlemcisi Güç Yönetimi Modu / Maksimum Performansı Tercih Et

❧ Regedit / Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\XblGameSave / Start değerini 4 yapıyoruz.

❧ Windows Update / Gelişmiş Seçenekler / Teslim İyileştirme / Diğer Bilgisayardan İndirmelere İzin Ver Devre Dışı

❧ Çalıştır / msconfig / Önyükleme / Gelişmiş Seçenekler / İşlemci Sayısı / En yüksek kaç işlemci varsa onu seçin.

❧ Görev Yöneticisi / Başlangıç'tan gereksiz uygulamaları kapatın.

❧ Aygıt Yöneticisi / Sistem Aygıtları / Yüksek Duyarlıklı Olay Süreölçeri / Devre dışı

❦ Hizmetleri Devre Dışı Bırak

❧ Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetrisi

❧ Coğrafi Konum Hizmeti

❧ Cüzdan Hizmeti

❧ Dokunmatik Klavyeyi ve El Yazısı Paneli Hizmeti

❧ Ebeveyn Denetimleri

❧ Faks

❧ İkincil Oturum Açma

❧ İndirilen Haritalar Yöneticisi

❧ SysMain (SSD ise)

❧ Yazdırma Biriktiricisi (Elle)

❧ Windows Search (SSD ise) (Aramalarda gecikme varsa geri açılabilir)

❧ Xbox Live Ağ Hizmeti

❧ Xbox Accessory Management Service

❧ Xbox Live Oyun Kaydetme

❧ Xbox Live Kimlik Doğrulama Yöneticisi

❦ Depolama Arttırma

❧ CMD / powercfg.exe /hibernate off (+16 Ram ise)

❧ Windows Arama / temp sil

❧ Windows Arama / %temp% sil

❧ Windows Arama / prefetch sil

❧ Windows Arama / İzinler ve Geçmiş kapat

❦ Windows Ayarları

❧ Windows Ayarları / Sistem / Monitör / HDR Video Akışı Yürütme

❧ Windows Ayarları / Sistem / Monitör / Grafikler / Varsayılan Grafik Ayarlarını Değiştir / Donanım Hızlandırmayı GPU Zamanlaması

❧ Windows Ayarları / Sistem / Monitör / Gelişmiş Ekran / Yenileme Hızı

❧ Windows Ayarları / Sistem / Pano Aç

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Genel / Reklam Kimliği Kapat

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Konuşma / Çevrimiçi Konuşma Tanıma Kapat

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Mürekkep / Kapat ve Sözlüğü Temizle

❧ Windows Ayarları / Gizlilik / Tanılama / Temeli Aç, Özel Deneyimleri Kapat ve Tanılama Verileri Sil

❧ Windows Ayarları / Oyun / Oyun Çubuğu Kapat

❧ Windows Ayarları / Oyun / Oyun Modu Aç

❧ Windows Ayarları / Oyun / Yakalamalar Kapat

❦ Uygulama İzinlerini Değiştir (Kullanılmıyorsa Kapatılabilir)

❧ Kamera

❧ Sesle Etkinleştirme

❧ Kişiler

❧ Takvim

❧ Telefon Aramaları

❧ Arama Kaydı

❧ E-Posta

❧ Görevler

❧ Mesajlaşma

❧ Radyolar

CMD Kodları

❧ dism.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

❧ sfc /scannow

Program Önerilerim

❧ Adobe Acrobat DC Pro

❧ CCleaner Pro

❧ İDM

❧ Office 2021

❧ Opera GX

❧ Revo Uninstaller Pro

❧ VLC Media Player

❧ Wise Care 365 Pro

❃ Son Olarak Driverlerinizi Güncel Tutun :)
Windows 10 da olurmu hocam

2009'dan kalma bir işe yaramayan ayarlar. Bazı ayarlar sisteme zarar veriyor. Gidin SSD alın, RAM yükseltin. En azından işe yarıyor.

❧ Çalıştır / msconfig / Önyükleme / Gelişmiş Seçenekler / İşlemci Sayısı / En yüksek kaç işlemci varsa onu seçin.
Kesinlikle ÖNERMİYORUM. Windows zaten ne kadar çekirdek varsa o kadar kullanıyor. Sisteme bir etkisi olmadığı kadar zararı var, çekirdek kullanımını kıstılıyorsunuz.

Ayrıca internet hızlandırma diye bir şey yoktur, aldığınız hızın üstüne çıkamazsınız. Opera GX önermişsiniz, trajikomik. Regedit ayarları sisteme zarar verme ihtimali var, her regedit ayarını uygulamayın. Ekran yenileme hızının performansa bir etkisi yoktur.

Kesinlikle ÖNERMİYORUM. Windows zaten ne kadar çekirdek varsa o kadar kullanıyor. Sisteme bir etkisi olmadığı kadar zararı var, çekirdek kullanımını kıstılıyorsunuz.

Ayrıca internet hızlandırma diye bir şey yoktur, aldığınız hızın üstüne çıkamazsınız. Opera GX önermişsiniz, trajikomik. Regedit ayarları sisteme zarar verme ihtimali var, her regedit ayarını uygulamayın. Ekran yenileme hızının performansa bir etkisi yoktur.
Bunu bilmiyordum. Çoğu yerde görmüştüm hızlandırıyor diye. Eğer doğruysa kapatacağım bu ayarı.

Bunu bilmiyordum. Çoğu yerde görmüştüm hızlandırıyor diye. Eğer doğruysa kapatacağım bu ayarı.
Hiçbir etkisi yok. Windows gerektiğinde tüm çekirdekleri kullanıyor zaten. Aksine siz çekirdek kullanımını kısıtlıyorsunuz. Her yerde bağıra bağıra söylüyoruz bu ayarın bir işe yaramadığını.

Hiçbir etkisi yok. Windows gerektiğinde tüm çekirdekleri kullanıyor zaten. Aksine siz çekirdek kullanımını kısıtlıyorsunuz. Her yerde bağıra bağıra söylüyoruz bu ayarın bir işe yaramadığını.
Bu şekilde mi olmalı?
1654552871442.png

Geri
Yukarı