Windows 11 ile Gelen DirectStorage Nedir?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
DirectStorage PC

Windows 11 ile beraber kullanıma sunulan DirectStorage teknolojisi nedir, ne işe yarar? DirectX 12’ye gelen üçüncü ve en önemli yeniliklerden biri olan DirectStorage, halihazırda Xbox Series X ve Series S konsollarda kullanılan bir teknoloji. Normal şartlarda Windows 10 güncellemesi ile PC dünyasına katılacak olan bu özellik, Microsoft tarafından alınan ani bir kararla beraber artık Windows […]

Devamı: Windows 11 ile Gelen DirectStorage Nedir?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Geçen yaz burada 500-600 TL bütçesi olanlara 500 GB SATA SSD yerine NVMe önerdiğimde uzaylı görmüş gibi bakıyorlardı. "2000MB hangi oyun yazıyor yauv, M.2 ısınıyor yauv". Geleceğin teknolojisi dedik o zaman 1 yıl dolmadan karşımıza Windows 11 DirectStroge ve NVMe çıktı.

Geçen yaz burada 500-600 TL bütçesi olanlara 500 GB SATA SSD yerine NVMe önerdiğimde uzaylı görmüş gibi bakıyorlardı. "2000MB hangi oyun yazıyor yauv, M.2 ısınıyor yauv". Geleceğin teknolojisi dedik o zaman 1 yıl dolmadan karşımıza Windows 11 DirectStroge ve NVMe çıktı.
Gereksiz yalnız.
Kaliteli bir SATA SSD'yi ortalama bir NVMe SSD'ye tercih ederim.

Render vs. harici normal kullanıcıya cidden gereksiz. Kaldı ki iyilerinde ciddi fiyat farkı da ortaya çıkıyor.

@Salih METİN 500 GB'lar an itibarı ile 860 EVO 688 TL, 970 EVO ise 815 TL'ye satılıyor aradaki fark 127 TL. WD Blue 609 TL, SN750 ise 729 TL'ye satılıyor aradaki fark 120 TL. Rastgele indirimleri saymıyorum şu anda almak istesek durum bu. Samsung ve WD'nin kaliteli ürünleri bunlar.

120-127 TL için 4-5 kat yüksek okuma yazma hızını ve oyunlarda önemli iş görecek DirectStroge teknolojisini neden elimizin tersiyle itelim? 1 yıldır son kullanıcıya hitap ediyor NVMe artık. M.2 yuvası yoksa tabii SSD zorunluluk olur o ayrı.

@Salih METİN 500 GB'lar an itibarı ile 860 EVO 688 TL, 970 EVO ise 815 TL'ye satılıyor aradaki fark 127 TL. WD Blue 609 TL, SN750 ise 729 TL'ye satılıyor aradaki fark 120 TL. Rastgele indirimleri saymıyorum şu anda almak istesek durum bu. Samsung ve WD'nin kaliteli ürünleri bunlar.

120-127 TL için 4-5 kat yüksek okuma yazma hızını ve oyunlarda önemli iş görecek DirectStroge teknolojisini neden elimizin tersiyle itelim? 1 yıldır son kullanıcıya hitap ediyor NVMe artık. M.2 yuvası yoksa tabii SSD zorunluluk olur o ayrı.
Böyleyse mantıklı ancak öteki türlüyse işler değişir.

En az 1 TB NVMe SSD olmalı.
Silinmiştir.

NVMe'nin şart olması gerekli midir bilemedim. Sonuçta 150 GB'lık oyunun da tamamı RAM'e yazılmıyor. Diskten veri çekilmesi gerekebiliyor ve bu oyunlar HDD'den bile oynanabiliyor. Ama çalışma prensibine göre bu gerekli olabilir olsa da yine de en azından SATA SSD'ler de desteklemeliydi. Ancak gerçekten teknik anlamda NVMe gerekliyse o zaman da NVMe SSD'ler arasındaki fark pratikte ortaya çıkmış olacak.

NVMe'nin şart olması gerekli midir bilemedim. Sonuçta 150 GB'lık oyunun da tamamı RAM'e yazılmıyor. Diskten veri çekilmesi gerekebiliyor ve bu oyunlar HDD'den bile oynanabiliyor. Ama çalışma prensibine göre bu gerekli olabilir olsa da yine de en azından SATA SSD'ler de desteklemeliydi. Ancak gerçekten teknik anlamda NVMe gerekliyse o zaman da NVMe SSD'ler arasındaki fark pratikte ortaya çıkmış olacak.

Daha önce bu konu üzerinde bayağı bir konuşulmuştu yabancı platformlarda. Xbox Series X içinde 2.4GB/s yazan NVMe bulunuyor. Oyunlarda PC'nin 2-3 adım atabilmesi için konsolların ilk adımı beklenir malum çok uzun yıllarda yeni modelleri çıkıyor. Şu anda söylenen en az PCIe 3.0,
DX12 destekleyen kartlar ve NVMe sürücüleri istenecek bunun için. Şöyle de kısa bir yazı bulmuştum direkt çevirdim.
Neden NVMe?
NVMe aygıtları yalnızca son derece yüksek bant genişliğine sahip SSD tabanlı aygıtlar olmakla kalmaz, aynı zamanda oyun iş yükleri için özellikle uygun olan NVMe kuyrukları adı verilen donanım veri erişim borularına da sahiptir. Sürücüden veri almak için bir işletim sistemi sürücüye bir istek gönderir ve veriler bu kuyruklar aracılığıyla uygulamaya iletilir. Bir NVMe cihazının birden fazla kuyruğu olabilir ve her kuyruk aynı anda birçok istek içerebilir. Bu, modern oyun iş yüklerinin paralel ve toplu yapısıyla mükemmel bir eşleşmedir. DirectStorage programlama modeli, esasen geliştiricilere bu yüksek düzeyde optimize edilmiş donanım üzerinde doğrudan kontrol sağlar.

Ek olarak, mevcut depolama API'leri, bir IO talebi yapan bir uygulama ile depolama cihazı tarafından yapılan talebin yerine getirilmesi arasında çok fazla "ek adım" gerektirir ve bu da gereksiz talep ek yüküne neden olur. Bu ekstra adımlar, normal IO işleminin belirli bölümlerinde ihtiyaç duyulan veri dönüştürmeleri gibi şeyler olabilir. Ancak bu adımlar, her oyun makinesindeki her NVMe sürücüsündeki her IO isteği için gerekli değildir. Desteklenen bir NVMe sürücüsü ve uygun şekilde yapılandırılmış oyun makinesi ile DirectStorage, bu ekstra adımların gerekli olmadığını önceden algılayabilecek ve tüm gerekli kontrolleri/işlemleri atlayarak her IO talebinin yerine getirilmesini daha ucuz hale getirecektir.

Bu nedenlerle NVMe, DirectStorage ve yüksek performanslı yeni nesil oyun IO için tercih edilen depolama teknolojisidir.

Geri
Yukarı