Windows 11 Insider programından çıkmaya karar verdim

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Mayıs 2020'den beri Windows Insider Beta Channel üyesiyim. Bugüne kadar Windows 10 20H2 ile 21H1 sürümlerini ve Windows 11'i test ettim. Fakat artık yavaş yavaş Insider'ı terk ediyorum. Sadece sanal makinede Beta Channel üyesi olarak kalacağım.

Bunun sebepleri ise şu şekilde;
  1. Ben oynamasam da abim FACEIT'te CS:GO oynuyor. Bunun için de FACEIT Anti-Cheat gerekiyor. Maalesef anti-hile yazılımları Insider sürümlerde sorunlu çalışabiliyor çünkü Windows 11 veya Windows 11 22H2 gibi büyük güncellemelerde çekirdek altyapısı da her ne kadar Windows Vista temelli olsa da yenileniyor. Bu da anti-hile yazılımlarının düzgün çalışmayıp sistemlerin mavi ekran vermesine sebep olabiliyor. Mesela ilk Windows 11 Dev Channel yapıları çıktığında birçok insan FACEIT oynarken mavi ekran sorunuyla karşılaştı. Bu sorunların çözülmesi için de anti-hile geliştiricilerinin güncelleme yayınlaması gerekiyor. Çoğu anti-hile geliştiricisi de o sürüm herkese açık olarak yayınlanmadan güncelleme yayınlamıyor. Bu nedenle o sürüm Beta aşamasındayken oynamak istediğiniz bir oyunu (eğer anti-hile kullanıyorsa) oynayamayabiliyorsunuz.

2. Windows Insider yapılarında daha fazla bug çıkıyor. Ben buna Windows 11'in Beta yapısına geçene kadar pek inanmıyordum. Sadece Dev yapılarında çok sorun yaşandığını düşünüyordum. Windows 11'e geçtikten sonra birçok bug ile karşılaştım. Mesela Windows 11'e ilk geçtiğimde Ayarlar'da yer alan güç ayarlarına girince Ayarlar uygulaması çöküyordu. Ayrıca Ayarlar'dan tema kaydedemiyordum, klasik kişiselleştirme paneline girmem gerekiyordu. İlerleyen güncellemeler ile bu sorunlar elbette çözüldü. Fakat çözülene kadar alternatif yollar kullanmam gerekti. Hatta bir keresinde görev çubuğu, Başlat menüsü ve Ayarlar tamamen bozulmuştu. Az kalsın format atacaktım fakat neyse ki sorun Microsoft'un yaptığı bir dinamik dağıtımdan kaynaklı çıktı ve bir komut ile o dağıtımı silip sorunu çözdüm. Önümüzdeki yıl 22H2 sürümü Beta Channel'a gelince yine birçok sorunla karşılaşacağımı düşünüyorum.

3. Windows Insider yapıları hiçbir zaman tam olarak desteklenmiyor. Microsoft'un resmi destek kanalları Insider yapılarına bildiğim kadarıyla destek vermiyor. Sadece Insider forumlarında destek veriliyor. Çünkü Microsoft bile ana bilgisayarlara Windows Insider sürümlerin kurulmasını tavsiye etmiyor.

4. Benim için belki de en önemli sebep ise bilgisayarın abime ait olması ve abimle ortak olarak kullanıyor olmam. Dolayısıyla Insider'dan kaynaklı olan bir sorun abimi çok kızdırır ve abim derhal Insider'dan çıkmamı ister. Eğer kendi bilgisayarım olsaydı inanın ilk 3 sebebe rağmen Insider olmaya devam ederdim.
Bu nedenle yavaş yavaş Insider programını terk etmeye başlayacağım. 2022 yılının başında Beta Channel'dan Release Preview'e geçeceğim. İleride ise Insider programından tamamen çıkmayı düşünüyorum. Fakat Insider hesabımı Insider'dan çıkarmayacağım çünkü Insider ISO dosyalarına erişimi kaybetmek istemiyorum. Ayrıca sanal makinede de Beta Channel üyesi olarak kalacağım. Eğer kendime ait bir bilgisayarım olursa o zaman tekrardan Beta Channel üyesi olacağım.

Sizin bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir? Sizce bu kararım doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Mayıs 2020'den beri Windows Insider beta Channel üyesiyim. Bugüne kadar Windows 10 20H2 ile 21H1 sürümlerini ve Windows 11'i test ettim. Fakat artık yavaş yavaş Insider'ı terk ediyorum. Sadece sanal makinede beta Channel üyesi olarak kalacağım.

1. Ben oynamasam da abim FACEIT'te CS:GO oynuyor. Bunun için de FACEIT anti-cheat gerekiyor. Maalesef anti-hile yazılımları Insider sürümlerde sorunlu çalışabiliyor çünkü Windows 11 veya Windows 11 22H2 gibi büyük güncellemelerde çekirdek altyapısı da her ne kadar Windows Vista temelli olsa da yenileniyor. Bu da anti-hile yazılımlarının düzgün çalışmayıp sistemlerin mavi ekran vermesine sebep olabiliyor. Mesela ilk Windows 11 dev Channel yapıları çıktığında birçok insan FACEIT oynarken mavi ekran sorunuyla karşılaştı. Bu sorunların çözülmesi için de anti-hile geliştiricilerinin güncelleme yayınlaması gerekiyor. Çoğu anti-hile geliştiricisi de o sürüm herkese açık olarak yayınlanmadan güncelleme yayınlamıyor. Bu nedenle o sürüm beta aşamasındayken oynamak istediğiniz bir oyunu (eğer anti-hile kullanıyorsa) oynayamayabiliyorsunuz.
  2. Windows Insider yapılarında daha fazla bug çıkıyor. Ben buna Windows 11'in beta yapısına geçene kadar pek inanmıyordum. Sadece dev yapılarında çok sorun yaşandığını düşünüyordum. Windows 11'e geçtikten sonra birçok bug ile karşılaştım. Mesela Windows 11'e ilk geçtiğimde Ayarlar'da yer alan güç ayarlarına girince ayarlar uygulaması çöküyordu. Ayrıca Ayarlar'dan tema kaydedemiyordum, klasik kişiselleştirme paneline girmem gerekiyordu. İlerleyen güncellemeler ile bu sorunlar elbette çözüldü. Fakat çözülene kadar alternatif yollar kullanmam gerekti. Hatta bir keresinde görev çubuğu, başlat menüsü ve ayarlar tamamen bozulmuştu. Az kalsın format atacaktım fakat neyse ki sorun Microsoft'un yaptığı bir dinamik dağıtımdan kaynaklı çıktı ve bir komut ile o dağıtımı silip sorunu çözdüm. Önümüzdeki yıl 22H2 sürümü beta Channel'a gelince yine birçok sorunla karşılaşacağımı düşünüyorum.
  3. Windows Insider yapıları hiçbir zaman tam olarak desteklenmiyor. Microsoft'un resmi destek kanalları Insider yapılarına bildiğim kadarıyla destek vermiyor. Sadece Insider forumlarında destek veriliyor. Çünkü Microsoft bile ana bilgisayarlara Windows Insider sürümlerin kurulmasını tavsiye etmiyor.
  4. Benim için belki de en önemli sebep ise bilgisayarın abime ait olması ve abimle ortak olarak kullanıyor olmam. Dolayısıyla Insider'dan kaynaklı olan bir sorun abimi çok kızdırır ve abim derhal Insider'dan çıkmamı ister. Eğer kendi bilgisayarım olsaydı inanın ilk 3 sebebe rağmen Insider olmaya devam ederdim.
Bu nedenle yavaş yavaş Insider programını terk etmeye başlayacağım. 2022 yılının başında beta Channel'dan release Preview'e geçeceğim. İleride ise Insider programından tamamen çıkmayı düşünüyorum. Fakat Insider hesabımı Insider'dan çıkarmayacağım çünkü Insider ISO dosyalarına erişimi kaybetmek istemiyorum. Ayrıca sanal makinede de beta Channel üyesi olarak kalacağım. Eğer kendime ait bir bilgisayarım olursa o zaman tekrar beta Channel üyesi olacağım.

Evde birden çok kişi aynı bilgisayarı kullanıyorsa her zaman stabil sürümde kalmak en iyisi olacaktır :).

Merhaba arkadaşlar. Mayıs 2020'den beri Windows Insider beta Channel üyesiyim. Bugüne kadar Windows 10 20H2 ile 21H1 sürümlerini ve Windows 11'i test ettim. Fakat artık yavaş yavaş Insider'ı terk ediyorum. Sadece sanal makinede beta Channel üyesi olarak kalacağım.

1. Ben oynamasam da abim FACEIT'te CS:GO oynuyor. Bunun için de FACEIT anti-cheat gerekiyor. Maalesef anti-hile yazılımları Insider sürümlerde sorunlu çalışabiliyor çünkü Windows 11 veya Windows 11 22H2 gibi büyük güncellemelerde çekirdek altyapısı da her ne kadar Windows Vista temelli olsa da yenileniyor. Bu da anti-hile yazılımlarının düzgün çalışmayıp sistemlerin mavi ekran vermesine sebep olabiliyor. Mesela ilk Windows 11 dev Channel yapıları çıktığında birçok insan FACEIT oynarken mavi ekran sorunuyla karşılaştı. Bu sorunların çözülmesi için de anti-hile geliştiricilerinin güncelleme yayınlaması gerekiyor. Çoğu anti-hile geliştiricisi de o sürüm herkese açık olarak yayınlanmadan güncelleme yayınlamıyor. Bu nedenle o sürüm beta aşamasındayken oynamak istediğiniz bir oyunu (eğer anti-hile kullanıyorsa) oynayamayabiliyorsunuz.
  2. Windows Insider yapılarında daha fazla bug çıkıyor. Ben buna Windows 11'in beta yapısına geçene kadar pek inanmıyordum. Sadece dev yapılarında çok sorun yaşandığını düşünüyordum. Windows 11'e geçtikten sonra birçok bug ile karşılaştım. Mesela Windows 11'e ilk geçtiğimde Ayarlar'da yer alan güç ayarlarına girince ayarlar uygulaması çöküyordu. Ayrıca Ayarlar'dan tema kaydedemiyordum, klasik kişiselleştirme paneline girmem gerekiyordu. İlerleyen güncellemeler ile bu sorunlar elbette çözüldü. Fakat çözülene kadar alternatif yollar kullanmam gerekti. Hatta bir keresinde görev çubuğu, başlat menüsü ve ayarlar tamamen bozulmuştu. Az kalsın format atacaktım fakat neyse ki sorun Microsoft'un yaptığı bir dinamik dağıtımdan kaynaklı çıktı ve bir komut ile o dağıtımı silip sorunu çözdüm. Önümüzdeki yıl 22H2 sürümü beta Channel'a gelince yine birçok sorunla karşılaşacağımı düşünüyorum.
Bu nedenle yavaş yavaş Insider programını terk etmeye başlayacağım. 2022 yılının başında beta Channel'dan release Preview'e geçeceğim. İleride ise Insider programından tamamen çıkmayı düşünüyorum. Fakat Insider hesabımı Insider'dan çıkarmayacağım çünkü Insider ISO dosyalarına erişimi kaybetmek istemiyorum. Ayrıca sanal makinede de beta Channel üyesi olarak kalacağım. Eğer kendime ait bir bilgisayarım olursa o zaman tekrar beta Channel üyesi olacağım.

Ben Windows 10'un beta süreçlerinden beri Insider'a kayıtlıyım. Daha önceki Windows sürümlerinin de hep beta süreçlerini ana makinede kullandım. Ancak bilgisayarım hep 1 kişi yani benim tarafımdan kullanıldı. Bugüne kadar çok çok az sorun yaşadığım oldu fazla sorun yaşamadım ama ben tecrübeli kullanıcılar dışında ki insanların Insider programına katılmasını hep tavsiye etmedim, hala da etmiyorum. Ancak birden çok kişinin kullandığı bilgisayarda RTM sürümü kullanmak her zaman daha iyidir. Kısaca doğru tercih yapmışsınız. En azından bir sanal makineye veya Dual boot ile Insider sürüm kurulabilir. Bir ara deneyebilirsiniz isterseniz. Gerçi açık konuşmak gerekirse Dual boot işini çok denedim hiç verimli olmuyor 2 gün sonra sorunlar çıkıyor :D.
Özetle karar hem doğru hem yanlış bana göre. Ben her zaman sorun çözme taraftarıyım mesela bir programda sorun çıktığı zaman hemen tam sürüme geri dönmem gerekirse haftalarca uğraşırım o sorunun çözümünü bulurum, ben bu kafadayım hep :D.

Ben Windows 10'un beta süreçlerinden beri Insider'a kayıtlıyım. Daha önceki Windows sürümlerinin de hep beta süreçlerini ana makinede kullandım. Ancak bilgisayarım hep 1 kişi yani benim tarafımdan kullanıldı. Bugüne kadar çok çok az sorun yaşadığım oldu fazla sorun yaşamadım ama ben tecrübeli kullanıcılar dışında ki insanların Insider programına katılmasını hep tavsiye etmedim, hala da etmiyorum. Ancak birden çok kişinin kullandığı bilgisayarda RTM sürümü kullanmak her zaman daha iyidir. Kısaca doğru tercih yapmışsınız. En azından bir sanal makineye veya Dual boot ile Insider sürüm kurulabilir. Bir ara deneyebilirsiniz isterseniz. Gerçi açık konuşmak gerekirse Dual boot işini çok denedim hiç verimli olmuyor 2 gün sonra sorunlar çıkıyor :D.
Özetle karar hem doğru hem yanlış bana göre. Ben her zaman sorun çözme taraftarıyım mesela bir programda sorun çıktığı zaman hemen tam sürüme geri dönmem gerekirse haftalarca uğraşırım o sorunun çözümünü bulurum, ben bu kafadayım hep :D.
Dual Boot'u ben de hep düşündüm fakat Microsoft, bir Windows lisansıyla Dual Boot olarak 2 Windows kurulumu yapılmasına yasal olarak izin vermiyor. Dual Boot için 2 lisans istiyor. Aslında dijital lisanslı sistemde Dual Boot kurulum yapılınca 2 kurulum da lisanslı oluyor fakat iki sistem arasında geçiş yapınca işletim sistemi kurulum kimliği değiştiği için Microsoft lisansı silebilir diye düşünüyorum. O yüzden sanal makine kullanmayı tercih ediyorum.

Dual Boot'u ben de hep düşündüm fakat Microsoft, bir Windows lisansıyla Dual boot olarak 2 Windows kurulumu yapılmasına yasal olarak izin vermiyor. Dual boot için 2 lisans istiyor. Aslında dijital lisanslı sistemde Dual boot kurulum yapılınca 2 kurulum da lisanslı oluyor fakat iki sistem arasında geçiş yapınca işletim sistemi kurulum kimliği değiştiği için Microsoft lisansı silebilir diye düşünüyorum. O yüzden sanal makine kullanmayı tercih ediyorum.

Vallahi o konuda bilgim yok birkaç kez Dual boot denediğim oldu ama hiç dikkat etmedim. Sanal makine daha iyi bir seçenek gibi.

Arkadaşlar Windows 11 kararlı sürümü çıkınca bende hemen indirebilmek için Insider programına katıldım ve cihazımı Windows 11'e yükselttim şu an bu programdan çıkmak istiyorum fakat çıkamadım nereden çıkılacağını ekran alıntısı alarak atar mısınız ben bulamadım Windows 11 de.

Geri
Yukarı