Windows 11 işlemci ısınma sorunu çözümü

Kerem Juan

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Windows 10'dayken işlemcimde ısınma sorunu yaşamıyordum. Render alırken genelde işlemci sıcaklığı 75-82 derece arası oluyordu fakat Windows 11'e geçtikten sonra fan sesinde bir artış gözlemledim. Render alırken veya oyun oynarken işlemci sıcaklığı 98 dereceye kadar çıkıyordu. Termal macun ve genel bir temizlik yapmama rağmen durum değişmedi. Konuyla ilgili Microsoft forumunda paylaşılan bir çözümü denedim ve işlemci sıcaklığı render alırken 75-82 derece aralığına kadar düştü. eğer termal macununuzu yenilemekte gecikmediyseniz, driverların güncel olup olmadığını kontrol ettiyseniz ve Windows Update'den tüm güncelleştirmeleri yaptıysanız fakat işlemci sıcaklığı düşmediyse bu çözümü uygulayabilirsiniz.

Paylaştığım görselde çözüm adımlarını sırasıyla paylaştım. adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

• Arama kısmına güç planı yazdıktan sonra güç planını düzenle kısmına tıklayın.

1.png

• Ardından gelişmiş güç ayarlarını değiştir kısmına tıklayın.

2.png

• Gelen ekranda işlemci güç yönetimi başlığı altındaki en yüksek işlemci durumuna tıklayın ve %100 olan seçenekleri her iki seçenek için de (hem pilde hem de prize takılı) %99 olarak değiştirin ve tamam butonuna tıklayın. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bir çözüm değil işlemci Boost'u kapatıyor performanstan ödün veriyor bu yöntemi yıllardır laptopta kullanırım masaüstü ve oyun oynayanlara önermem paylaşım için sağol.

Geri
Yukarı