Windows 11 işlemci kullanımı

emreerdem007

Centipat
Daha fazla  
RAM
2x8 3000 MHz
SSD veya HDD modeli
M2 James Donkey 512GB
Ekran kartı
GeForce GTX 1650
Anakart
Gigabyte
İşlemci
Ryzen 3 3100
Merhaba arkadaşlar. Temiz kurulum yaparak Windows 11'e geçtim. Ryzen 3 3100 işlemcim var fakat bilgisayar özelliklerinde CPU değerim 799MHz olarak gözüküyor. Oyunlarda Xbox Game Bar aracını açtığımda 0.8 olarak gözüküyor. Güç seçeneklerinden yüksek performansa çektim, güç planlarından AMD Ryzen high performance kısmına aldım ama düzelmiyor. Orijinal lisanslı Windows kullanıyorum. Oyunlarda kasma yok ama moralimi bozdu bu durum. Arayüzde mi hatalı gözüküyor acaba? Düzeltmenin yolu var mıdır?

Düzeltilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Xbox Game Bar açarsanız oyun arka plana geçer, duraksama moduna girer. Bu durumda işlemcinin 800 MHz'e inmesi normaldir.

Eğer oyun içinde işlemci frekansını görmek istiyorsanız bunun için Afterburner kullanabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani işlemcin yetersiz mi geliyor Windows 11'e?
Konuda böyle bir iddiası yok. Hatta hiçbir sorun yaşamıyor ama Windows 10'da açıp hiç işlemci frekansına bakmadığı için muhtemelen, olayı Windows 11 ile ilgili sanıyor.

Yani işlemcin yetersiz mi geliyor Windows 11'e?

Demek istediğim; işlemcim 3.60 GHz ama Windows 11 799 MHz olarak görüyor.

Düzeltilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Xbox Game Bar açarsanız oyun arka plana geçer, duraksama moduna girer. Bu durumda işlemcinin 800 MHz'e inmesi normaldir.

Eğer oyun içinde işlemci frekansını görmek istiyorsanız bunun için Afterburner kullanabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Konuda böyle bir iddiası yok. Hatta hiçbir sorun yaşamıyor ama Windows 10'da açıp hiç işlemci frekansına bakmadığı için muhtemelen, olayı Windows 11 ile ilgili sanıyor.

Afterburner ile bakacağım akşam teşekkür ederim. Bilgisayarıma sağ tık yapıp özellikler kısmına baktığımda da 799MHz gözükünce işkillendim ben. En son PC kullandığımda Windows 7 vardı bende. Oranın özelliklerinde ne ise onu yazıyordu. Konsolu satıp yeni PC alınca Windows 10'u 1 2 ay kullanıp direkt 11'e geçtim. Windows 7 gibi ne ise onu göstermiyor demek ki. Teşekkür ederim. Bilgisayar özellikleri kısmında işlemci gücü ne ise onu yazması gerekmez mi?

Adsız.png

Hocam kesinlikle bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

@Recep Baltaş

Adsız.png

Arkadaşlar sorun tamamen BIOS kaynaklıymış. BIOS Update yaptığım zaman düzeldi. Art arda çok mesaj attım kusura bakmayın. Başka birisi bu sorunu yaşarsa diye bu mesajı yazıyorum. BIOS Update yapın. 😃

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı