Çözüldü Windows 11 ISO nedir, normal Windows 11 ile farkı ne?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
İşletim sistemleri eskiden bir CD/DVD ile kurulurdu. Bu CD/DVD'nin birebir kopyası da ISO formatında bir dosya olurdu. Bugün artık USB bellek kullanıyoruz ve söz konusu ISO dosyası artık USB bellleğe yazılıyor.

ISO dosyası, bir kalıp dosya olduğundan, yani içinde bütün Windows dosyalarını barındıran bir paket olduğundan doğrulaması yapılabiliyor. Bu sayede bir ISO dosyasının değiştirilip değiştirilmediğini anlayabiliyoruz.

İşte bu yüzden işletim sistemleri halen daha ISO formatında yayınlanıyor. Windows 11 de bir ISO dosyası formatında sızdı.

Hayır, Windows 11 şu anda satılmıyor. Satılmasına da gerek yok. Windows 11 kurulumunu barındıran ISO dosyasını indiren herkes bu işletim sistemini kurabilir.
Windows 11 ISO ile normla ISO farkı ne bilen var mı bir de Windows 11 satılıyor mu şu an eğer satılmıyorsa insanlar Windows 11 kurdum diyor nasıl oluyor?
24 Haziran'da duyurulacak. Insider'den cımbızlanmış bir ISO dosyası.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim sistemleri eskiden bir CD/DVD ile kurulurdu. Bu CD/DVD'nin birebir kopyası da ISO formatında bir dosya olurdu. Bugün artık USB bellek kullanıyoruz ve söz konusu ISO dosyası artık USB bellleğe yazılıyor.

ISO dosyası, bir kalıp dosya olduğundan, yani içinde bütün Windows dosyalarını barındıran bir paket olduğundan doğrulaması yapılabiliyor. Bu sayede bir ISO dosyasının değiştirilip değiştirilmediğini anlayabiliyoruz.

İşte bu yüzden işletim sistemleri halen daha ISO formatında yayınlanıyor. Windows 11 de bir ISO dosyası formatında sızdı.

Hayır, Windows 11 şu anda satılmıyor. Satılmasına da gerek yok. Windows 11 kurulumunu barındıran ISO dosyasını indiren herkes bu işletim sistemini kurabilir.

Çözüm
Windows 11 ISO ile normal ISO farkı ne bilen var mı? Bir de Windows 11 satılıyor mu şu an? Eğer satılmıyorsa insanlar Windows 11 kurdum diyor, nasıl oluyor?

ISO dosyası, işletim sisteminin kendisini kurabilmek için içerisinde kurulum dosyalarını bulunduran bir dosya. Bunu USB flash belleğinize yazıp bilgisayarınızı oradan Boot ettikten sonra ISO dosyasının içine attığınız işletim sisteminin kurulum ekranı gelir ve sisteminizdeki herhangi bir diske işletim sistemini kurarsınız.

Windows 11 şu an resmi olarak çıkmadı fakat sızdırılmış bir kurulum yani ISO dosyası var. Bu geliştirici sürümü olduğu için şu anki Windows 10'dan pek bir farkı yok o yüzden 24 Haziran'da Microsoft tarafından yapılacak duyuru bekleniyor. Resmi olarak çıkmadığı için de satılmıyor.

Windows 11 ISO ile normal ISO farkı ne bilen var mı? Bir de Windows 11 satılıyor mu şu an? Eğer satılmıyorsa insanlar Windows 11 kurdum diyor, nasıl oluyor?

Kısaca ISO'dan kasdedilen şey, USB flash belleğe yazdırmak için gerekli olan kalıp demek, Windows 11 ISO yani Windows 11 kalıbı, USB'ye yazdırmak için kalıp formatında olması gerekiyor. ISO örneğin.

Yeni konular

Geri
Yukarı