Windows 11 Kasıyor

ensars

Centipat
Daha fazla  
2 Gün önce Windows 11'e yükselttim sistemimi fakat aşırı bir kasma meydana geldi. Ne yaptıysam sorunu çözemedim. Photoshop kullanamıyorum onu da geçtim normal klasör açarken bile kasıyor. Çözüm bulamazsam geri Windows 10'a geçiş yapacağım. Yardım edebilecek kimse var mı?

Sistemim;
Intel i7 10700K
MSI Tomahawk Z490
MSI RTX 3070
2x8GB 3600 MHz RAM
Cooler Master ML240L Sıvı Soğutma
Samsung EVO Plus SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
2 Gün önce Windows 11'e yükselttim sistemimi fakat aşırı bir kasma meydana geldi. Ne yaptıysam sorunu çözemedim. Photoshop kullanamıyorum onu da geçtim normal klasör açarken bile kasıyor. Çözüm bulamazsam geri Windows 10'a geçiş yapacağım. Yardım edebilecek kimse var mı?

Sistemim;
Intel i7 10700K
MSI Tomahawk Z490
MSI RTX 3070
2x8GB 3600 MHz RAM
Cooler Master ML240L Sıvı Soğutma
Samsung EVO Plus SSD

Windows 11'in hatalarından dolayı kasma olabilir onun dışında sisteminiz çok güclü kasması normal diğil.

Optimizasyon sorunu var. Bende de aynı sorun oluyor. Performans ayarları ve arka plan uygulamalarıyla biraz ekarte oluyor ama tam çözümü yok bildiğim kadarıyla. Artık güncelleme ala ala kendine gelir herhalde.
Not: Sürekli bir kasma ve uygulama, tarayıcı gibi erişimlerinizde tamamen uzun süreli bir donma, kasıntı yaşıyorsanız önce sistemin stabil olduğundan emin olmakta fayda var. (Öncelikle yükseltme yaptıysanız Windows old. dosyalarını depolamadan silmenizi öneririm) Bir optimizasyon sorunu var fakat bunlar genellikle kısa takılmalar olarak seyrediyor.

Optimizasyon sorunu var. Bende de aynı sorun oluyor. Performans ayarları ve arka plan uygulamalarıyla biraz ekarte oluyor ama tam çözümü yok bildiğim kadarıyla. Artık güncelleme ala ala kendine gelir herhalde.
Not: Sürekli bir kasma ve uygulama, tarayıcı gibi erişimlerinizde tamamen uzun süreli bir donma, kasıntı yaşıyorsanız önce sistemin stabil olduğundan emin olmakta fayda var. (öncelikle yükseltme yaptıysanız Windows old. Dosyalarını depolamadan silmenizi öneririm) bir optimizasyon sorunu var fakat bunlar genellikle kısa takılmalar olarak seyrediyor.

i5 11400F ile ve R3 3100 ile birlikte W11 kullandım kasma olmadı hiç.

i5 11400F ile ve R3 3100 ile birlikte W11 kullandım kasma olmadı hiç.
Belirttiğim gibi uzun süreli ise onlar başka sebeplerdendir ama kısa süreli oluyor. Ha kimi fark ediyor, rahatsız oluyor. Kimi normal bir şey gibi karşılıyor orası kullanım amacı ve kişiye göre karışık bir durum. Mesela aynı sorunu bilgisayarı evde başkası kullanınca hiçbir şey anlamıyor. Belki onda olmuyordur bile.
Kısa süreli: Bir dosyayı açarken anlık erişimde gecikme. Açılan dosyanın silme veya yazma işlemi sırasında anlık veya 1-2 sn. yanıt verememe durumu. Bir uygulamayı açarken gecikmeli açtığı için saniyelik gecikmeyle gelmesi gibi.

Belirttiğim gibi uzun süreli ise onlar başka sebeplerdendir ama kısa süreli oluyor. Ha kimi fark ediyor, rahatsız oluyor. Kimi normal bir şey gibi karşılıyor orası kullanım amacı ve kişiye göre karışık bir durum. Mesela aynı sorunu bilgisayarı evde başkası kullanınca hiçbir şey anlamıyor. Belki onda olmuyordur bile.
Kısa süreli: Bir dosyayı açarken anlık erişimde gecikme. Açılan dosyanın silme veya yazma işlemi sırasında anlık veya 1-2 sn. yanıt verememe durumu. Bir uygulamayı açarken gecikmeli açtığı için saniyelik gecikmeyle gelmesi gibi.

Yani HDD ile i5'i kullanmıştım öyle gözle görülür fark yoktu. Ama 11. nesil olduğu için sızdırılmış versiyon dahil seri çalışıyordu. R3'te SSD olmasına rağmen ufak takılmalar vardı ama normal görüyordum. Sen söyleyince fark ettim SSD Crucial 120GB SATA var ama HDD'ye göre biraz takılması oluyor. Test etmiştim hız testini HDD'den daha iyi okuma yazması vardı. Tuhaftı Windows 11 Windows 10 candır.

Not: Sürekli bir kasma ve uygulama, tarayıcı gibi erişimlerinizde tamamen uzun süreli bir donma, kasıntı yaşıyorsanız önce sistemin stabil olduğundan emin olmakta fayda var. (Öncelikle yükseltme yaptıysanız Windows old. dosyalarını depolamadan silmenizi öneririm) Bir optimizasyon sorunu var fakat bunlar genellikle kısa takılmalar olarak seyrediyor.
Eski dosyaları sildiğim zaman kesin %100 çözüm olacak mı? İş yerinde kullanıyorum
Yardımcı olabilecek kimse yok mu çıldırtacak seviyede kasıyor :(
Yok mu başka fikri olan?

Son düzenleme:
Yepyeni sistem topladım imza bölümümde yazan sisteme ilk win 11 pro kurdum bende de sürekli anlık kasmalar var ve çok canımı sıkmaya başladı. Sanırım win 10 yükleyeceğim.

2 gün önce Windows 11'e yükselttim sistemimi fakat aşırı bir kasma meydana geldi. Ne yaptıysam sorunu çözemedim. Photoshop kullanamıyorum onu da geçtim normal klasör açarken bile kasıyor. Çözüm bulamazsam geri Windows 10'a geçiş yapacağım. Yardım edebilecek kimse var mı?

Sistemim;
Intel i7 10700K.
MSI Tomahawk Z490.
MSI RTX 3070.
2x8GB 3600 MHz RAM.
Cooler Master ML240L sıvı soğutma.
Samsung EVO Plus SSD.

Windows güncellemelerinizi yapınız.

Geri
Yukarı