Çözüldü Windows 11 kurarken D diski formatlanır mı?

• Konuyu başlatan RosLy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 325
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RosLy

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 11400H, RTX 3050Ti, 16GB DDR4 3200mHz RAM
Meslek
Stajyer
Benim laptopumda tek bir NVMe M.2 SSD mevcut. Windows 11 kurmayı planlıyorum. USB ile kuracağım. Yalnızca Windows yükle dersem D diskine dokunmasam da içindekiler gider mi? İçindeki veriler çok önemli. Windows C diskine kurulu. 2. bir SSD alma fırsatım olmadı bu yüzden bende içinde ayrı bir birim oluşturarak önemli dosyalarımı oraya attım formatta dosyalarım gider mi?

Çözüm
Yani D diskini yedekleyip onu C ye tekrar birleştirip format atmamı öneriyorsunuz sanırım ben öyle anladım doğru mu?

Hocam D'yi yedeklemenize gerek yok. USB ile kurduğunuzda yalnızca Windows'u yükle dedikten sonra size disk bölümleri gelecektir. Oradan sadece C diskini biçimlendirip C diskine Windows'u kurarsanız ve D'ye karışmazsanız Windows D'ye dokunmayacaktır. Yalnızca Windows'u yükle derken kastettikleri şu, seçtiğiniz diskteki kişisel bilgilerinizi korumayıp sıfırlayıp direkt Windows'un kurulması demek bu D diskini bağlamıyor gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. D'yi sıfırlayıp sıfırlamamak sizin disk bölümlerinde yapacağınız D'yi biçimlendirmeye bağlı. D'yi biçimlendirmezseniz hiçbir şey olmayacaktır D sürücüsüne.
Benim laptopumda tek bir NVMe M.2 SSD mevcut. Windows 11 kurmayı planlıyorum. USB ile kuracağım. Yalnızca Windows yükle dersem D diskine dokunmasam da içindekiler gider mi? İçindeki veriler çok önemli. Windows C diskine kurulu. 2. bir SSD alma fırsatım olmadı bu yüzden bende içinde ayrı bir birim oluşturarak önemli dosyalarımı oraya attım formatta dosyalarım gider mi?

Windows'un ayarlar yerinden Windows'u kendisi kurarak geçenlerde format attım. Hard Diskimdeki dosyalar silinmedi ama flashtan sıfır kurarsanız bilemem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'un ayarlar yerinden Windows'u kendisi kurarak geçenlerde format attım hard diskimde ki dosyalar silinmedi. Ama flashdan sıfır kurarsanız bilemem.

Temiz kurulum en iyisi C diskine. Tek sorun D diskini etkiler mi bu temiz kurulum. Eğer etkilerse SSD kutusu ile yedekleyip direkt formatlayacağım. SSD kutusu ile bir tık zahmetli olacağı için uğraşmak istemiyorum ama silecekse yedekleyeceğim.

Hocam eğer temiz kurulumla yani USB ile format atıyorsan sen belirliyorsun sıfırlayıp sıfırlamamayı, temiz kurulumla yapınca C diskini de istersen formatlayabilirsin istersen ikisini de, Windows sana bırakıyor o kararı. Fakat normal Windows 11 kurma programı ile yaparsan D diskine değil sadece C diskini formatlar.

Hocam eğer temiz kurulumla yani USB ile format atıyorsan sen belirliyorsun sıfırlayıp sıfırlamamayı, temiz kurulumla yapınca C diskini de istersen formatlayabilirsin istersen ikisini de, Windows sana bırakıyor o kararı. Fakat normal Windows 11 kurma programı ile yaparsan D diskine değil sadece C diskini formatlar.

Hocam Windows 10 kurulumunda 2 seçenek vardı. Alttaki seçenekte yalnızca Windows'u yükle diye bir seçenek var. Windows 10 ben öyle yüklemiştim. Şimdi de öyle yapmayı planlıyorum o yüzden tereddütte kaldım. Silinirse tekrar ulaşamayacağım dosyalar olduğu için sıkıntı yaratabilir diye tereddütte kalıyorum foruma danışıp emin olmak istedim.

Hocam Windows 10 kurulumunda 2 seçenek vardı. Alttaki seçenekte yalnızca Windows'u yükle diye bir seçenek var. Windows 10 ben öyle yüklemiştim. Şimdi de öyle yapmayı planlıyorum o yüzden tereddütte kaldım. Silinirse tekrar ulaşamayacağım dosyalar olduğu için sıkıntı yaratabilir diye tereddütte kalıyorum foruma danışıp emin olmak istedim.

Hocam hem yalnızca Windows'u yükle demelisiniz, hem de gelen diskler bölümünden eğer tam format atmak istiyorsanız C diskini seçip biçimlendir deyip öyle kurmanız lazım. Yoksa tam temizlenmiyor diye biliyorum.

Hocam hem yalnızca Windows'u yükle demelisiniz, hem de gelen diskler bölümünden eğer tam format atmak istiyorsanız C diskini seçip biçimlendir deyip öyle kurmanız lazım. Yoksa tam temizlenmiyor diye biliyorum.

Yani D diskini yedekleyip onu C ye tekrar birleştirip format atmamı öneriyorsunuz sanırım ben öyle anladım doğru mu?

ISO'da soruyor zaten. Bilgilerim korunsun, sıfırlansın diye 2 seçenek çıkıyor.

Benim oyunlarım Format sonrası Driver ve program setuplarım D diskine bulunduğum için formatlamıyorum format sonrası gerekli programları kurup oyunları doğruluyorum.

Herhangi bir sorun yaşamadım.

Geri
Yukarı