Windows 11 ne zaman çıkacak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Windows 11 ya da 112 gelmeyecek, onun yerine Windows 10X gelecek, Windows 10X tamamen sıfırdan yazılmış ve yeni dosya sistemi var. Microsoft ilk başta sadece tabletlere çıkaracak ama daha sonra ilerleyen dönemlerde Windows 10'un yerini alacaktır. Bu arada Microsoft artık şu Win32 programların desteğini çekmeli Windows 95'ten kalma. Artık UWP'ye geçmekte geç bile kaldı.
Windows 10X sadece laptoplara çıkıyor ama. Masaüstünde kullanamayacaksınız. Windows 10X'in ardı gelecektir. Windows 10X sıfırdan da yazılmadı ayrıca hala NT çekirdeğini kullanıyor. İleride Windows'un Linux çekirdeğine geçmesi olası. NT çekirdeği artık yavaş ve hantal bir çekirdek. Öyle ki en son Windows Vista ile büyük bir güncelleme aldı. Ondan sonra Vista'nın çekirdeğini modifiye etmeye başladı Microsoft.

Ki bu çekirdek artık sorun çıkarıyor. Sistemin temelinde büyük sorunlar var yani. Ve bunlar ancak başka bir çekirdek ile çözülebilecek sorunlar.

Microsoft ileride Linux çekirdeğine geçebilir o yüzden. macOS'un Darwin çekirdeği ile birlikte en stabil çekirdeklerden birisi Linux. NT ise onlara nazaran eski, bastonla ayakta zor duran dede kıvamında. Sistem çok fazla kalıntı ile dolu. Bu kalıntılar bile tek başına sistemi yoruyor.

Bu arada Win32'den UWP'ye geçiş öyle kolay olmayacak. Win32 üzerine yazılmış milyonlarca uygulama var. Hepsini UWP'ye geçirmek en kötü 10 sene sürecek. MS-DOS uygulamalarını bile NT çekirdeğine zor geçirmişti Microsoft. UWP daha zor olacaktır o yüzden. Ama yenilik iyidir. Win32 devri yavaş yavaş bitiyor.

Windows 10X sadece laptoplara çıkıyor ama. Masaüstünde kullanamayacaksınız. Windows 10X'in ardı gelecektir. Windows 10X sıfırdan da yazılmadı ayrıca hala nt çekirdeğini kullanıyor. İleride Windows'un Linux çekirdeğine geçmesi olası. Nt çekirdeği artık yavaş ve hantal bir çekirdek. Öyle ki en son Windows Vista ile büyük bir güncelleme aldı. Ondan sonra Vista'nın çekirdeğini modifiye etmeye başladı Microsoft.

Ki bu çekirdek artık sorun çıkarıyor. Sistemin temelinde büyük sorunlar var yani. Ve bunlar ancak başka bir çekirdek ile çözülebilecek sorunlar.

Microsoft ileride Linux çekirdeğine geçebilir o yüzden. MacOS'un Darwin çekirdeği ile birlikte en stabil çekirdeklerden birisi Linux. Nt ise onlara nazaran eski, bastonla ayakta zor duran dede kıvamında. Sistem çok fazla kalıntı ile dolu. Bu kalıntılar bile tek başına sistemi yoruyor.

Bu arada Win32'den UWP'ye geçiş öyle kolay olmayacak. Win32 üzerine yazılmış milyonlarca uygulama var. Hepsini UWP'ye geçirmek en kötü 10 sene sürecek. Ms-dos uygulamalarını bile nt çekirdeğine zor geçirmişti Microsoft. UWP daha zor olacaktır o yüzden. Ama yenilik iyidir. Win32 devri yavaş yavaş bitiyor.

UWP uygulamalarının optimizasyonu iyi aslında. Mesela ben bir UWP oyun olan Minecraft for Windows 10 oynuyorum kasmadan.

UWP uygulamalarının optimizasyonu iyi aslında. Mesela ben bir UWP oyun olan Minecraft for Windows 10 oynuyorum kasmadan.
Minecraft'ın optimizasyon özürlü Java sürümünden sonra dünya varmış dedirtir Microsoft Store sürümü. :)
-----
Olur da Windows sıfırdan yazılırsa bunu yine Windows 10'a güncelleme şeklinde getirip temiz kurulum şartı koyarlar diye düşünüyorum. Mesela x86'dan x64'e geçişte temiz kurulumun şart olması gibi.

Ben eski Insider'im 1909'da bıraktım.

O zaman neden Microsoft Store'da Windows 11'miş gibi görünen Windows 10X var? Bu arada bizim istediğimiz yeni sistem Windows 10X olabilir çünkü bir tam resmi olmayan bir açıklama daha var o açıklama "Windows 10X laptoplara gelebilir". Ve Windows 10 son sürümlere gittikçe yavaşladı örneğin resimleri bile açarken en az 3sn bekliyorum Windows 10'un ilk sürümlerinde hemen açılıyordu şimdi bana SSD önerenler olacak bu gereksiz çünkü sistemin SSD olmadan da akıcı bir şekilde olması lazım bana göre 8.1 ve 7 gibi.
Aynen resim bile 10 saniyede açılıyor

Windows 10X sadece laptoplara çıkıyor ama. Masaüstünde kullanamayacaksınız. Windows 10X'in ardı gelecektir. Windows 10X sıfırdan da yazılmadı ayrıca hala nt çekirdeğini kullanıyor. İleride Windows'un Linux çekirdeğine geçmesi olası. Nt çekirdeği artık yavaş ve hantal bir çekirdek. Öyle ki en son Windows Vista ile büyük bir güncelleme aldı. Ondan sonra Vista'nın çekirdeğini modifiye etmeye başladı Microsoft.

Microsoft ileride Linux çekirdeğine geçebilir o yüzden. MacOS'un Darwin çekirdeği ile birlikte en stabil çekirdeklerden birisi Linux. Nt ise onlara nazaran eski, bastonla ayakta zor duran dede kıvamında. Sistem çok fazla kalıntı ile dolu. Bu kalıntılar bile tek başına sistemi yoruyor.

Bu arada Win32'den UWP'ye geçiş öyle kolay olmayacak. Win32 üzerine yazılmış milyonlarca uygulama var. Hepsini UWP'ye geçirmek en kötü 10 sene sürecek. Ms-dos uygulamalarını bile nt çekirdeğine zor geçirmişti Microsoft. UWP daha zor olacaktır o yüzden. Ama yenilik iyidir. Win32 devri yavaş yavaş bitiyor.

Ben gelecekte masaüstü bilgisayarın kalacağını sanmıyorum dizüstü artık çok güçlü.
Bu arada Windows 10X'in temeli Microsoft CoreOS a dayanmıyor mu?
Microsoft'un Linux'a geçeceğini sanmıyorum. Açık kaynaklı işletim sistemi yazmazlar bence.

Ben gelecekten geliyorum, 2021'den ve Windows 11 çıktı :D

Son düzenleyen: Moderatör:
24 Haziran 2021. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı