Windows 11 R5 5500u ile yavaş çalışıyor

• Konuyu başlatan milk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 1B

milk

Kilopat
Merhaba.

Bugün yeni satın aldığım laptopuma Windows 11 Pro kurdum.
Windows Update üzerindeki bütün güncellemeleri yükledim fakat bilgisayarım garip bir şekilde yavaş çalışıyor.
Genel olarak bütün animasyonlar, uygulama açılışları ve hatta Chrome'da yeni sekme açılış animasyonu bile yavaş hissettiriyor.
Aşırı bir yavaşlık kesinlikle yok ama sanki bilgisayar 60 FPS yerine 45-50 FPS'te çalışıyor gibi.

Kararlı sürüm çıktığı için yeni bilgisayarla birlikte yeni işletim sistemi denemek istedim fakat pişman oldum.
Herhangi bir bilgisi veya çözüm önerisi olan yardımcı olursa sevinirim.

CPU: Ryzen 5 5500U
RAM: 16 GB 3200 MHz
SSD: 512 GB NVMe

AMD işlemcilerde sıkıntı olduğu söyleniyor. Microsoft bunu düzeltene kadar Windows 10'a dönmeniz daha sağlıklı olur. Ama garip bir şekilde benim işlemcimde bir sorun yok. AMD Ryzen 3 3250u.

Bu mesajı olur da denk gelen birileri olursa diye yardım amaçlı yazıyorum. Eğer Ryzen kullanıyorsanız, bu mesajın yazıldığı 19.10.2021 tarihi itibariyle kesinlikle Windows 11'e geçmeyin. Windows 10'da sorunsuzca kullanabildiğiniz herhangi bir ayarın veya uygulamanın, Windows 11'de hata vermesi çok olası. Son nesil Ryzen işlemcide 45-50 FPS arayüz deneyimini saymıyorum bile. Bunun dışında en basitinden, bluetooth kulaklığımı eşlemede bile defalarca kez sorun yaşadım. Eşlediğini söylüyor ama kulaklıktan ses gelmiyor ve benzeri, bu tarz sorunlar. Bütün klasörler ve başlat menüsü, sanki driverlar yüklenmemiş gibi geç açılıyor, ya da animasyonu kasıyor diyebilirim. Kararlı sürüm olmasına güvenerek kurduğum Windows 11'den bugün temiz kurulum ile Windows 10'a geçtim. Aşina olduğumuz Windows arayüz performansına kavuştum. Özellikle Ryzen kullanıcılarına, bir hevesle Windows 11'e geçmemelerini tavsiye ederim. Henüz çok erken.

Bu mesajı olur da denk gelen birileri olursa diye yardım amaçlı yazıyorum. Eğer Ryzen kullanıyorsanız, bu mesajın yazıldığı 19.10.2021 tarihi itibariyle kesinlikle Windows 11'e geçmeyin. Windows 10'da sorunsuzca kullanabildiğiniz herhangi bir ayarın veya uygulamanın, Windows 11'de hata vermesi çok olası. Son nesil Ryzen işlemcide 45-50 FPS arayüz deneyimini saymıyorum bile. Bunun dışında en basitinden, bluetooth kulaklığımı eşlemede bile defalarca kez sorun yaşadım. Eşlediğini söylüyor ama kulaklıktan ses gelmiyor ve benzeri, bu tarz sorunlar. Bütün klasörler ve başlat menüsü, sanki driverlar yüklenmemiş gibi geç açılıyor, ya da animasyonu kasıyor diyebilirim. Kararlı sürüm olmasına güvenerek kurduğum Windows 11'den bugün temiz kurulum ile Windows 10'a geçtim. Aşina olduğumuz Windows arayüz performansına kavuştum. Özellikle Ryzen kullanıcılarına, bir hevesle Windows 11'e geçmemelerini tavsiye ederim. Henüz çok erken.
İnanılmaz haklı bir yorum, MSI Modern A15M bilgisayarımda 2 aydır deneyimliyorum. En kısa sürede W10'a geri döneceğim ama en kısa sürede. Gerçekten bilgisayar da takılma hissi veriyor. 40 FPS kullanıyormuş gibi oluyor anlamsızca.

Yeni konular

Geri
Yukarı