Çözüldü Windows 11 Secure Boot

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tgman

Decipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
WD 480GB Green SN350 NVMe
Anakart
ASUS PRIME B450M-K II
Merhaba, bilgisayarda Secure Boot açacağım fakat belli yerlerden aldığım duyuma göre Windows MBR seçeneği ile kurulu ise bir daha açılmıyormuş.
Daha önceden Secure Boot ile alakalı konular açtım şimdi ise bu konu aklıma takıldı. Nereden anlayabilirim MBR olup olmadığını? Yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
Eğer anakartın UEFI destekliyorsa ve MBR yani legacy BIOS (CSM) olarak kurduysan MBR olur.
Anakartın UEFI desteklediği için UEFI olarak yani GPT olarak kurman daha iyi olur Windows'u.
Buradan bakabilirsin.

Adsız.png

Adsız.png
Eğer anakartın UEFI destekliyorsa ve MBR yani legacy BIOS (CSM) olarak kurduysan MBR olur.
Anakartın UEFI desteklediği için UEFI olarak yani GPT olarak kurman daha iyi olur Windows'u.
Buradan bakabilirsin.

Adsız.png

Adsız.png

Çözüm
Buradan bakabilirsin.

Eki Görüntüle 1545985

Eki Görüntüle 1545986
Şuan diskimin kurulma şekli GPT gözüküyor. Bildiğim kadarıyla da anakartım destekliyor. Bunlar destekli ise bu ayarı yapabilirmiyim?

Şu an diskimin kurulma şekli GPT gözüküyor. Bildiğim kadarıyla da anakartım destekliyor. Bunlar destekli ise bu ayarı yapabilir miyim?

Secure Boot'u açman için engelleyen bir şey mi var?

@408157 hocam GPT destekli PC'ye MBR ile format attım. Ne gibi bir sorun olabilir? GPT olarak kurmanız daha iyi olur demişsiniz yukarıda.

UEFI daha yeni bir teknoloji legacy BIOS'a göre. UEFI ile Windows çok daha iyi oluyor. Çok da aşırı sorun olmaz.

UEFI daha yeni bir teknoloji legacy BIOS'a göre. UEFI ile Windows çok daha iyi oluyor. Çok da aşırı sorun olmaz.
Bahsettiğiniz Legacy BIOS, MBR denen ile aynı şey midir?

Secure Boot'u açman için engelleyen bir şey mi var?
MBR formatında kurulu ise secure boot açılınca windows açılmıyormuş sanırım.

Bahsettiğiniz legacy BIOS MBR olarak bahsettiğim şey midir?

Legacy BIOS olan yani benim gibi eski anakartı olan, UEFI desteklemeyen sistemler legacy BIOS oluyor. Yani MBR olarak kuruluyor Windows.

MBR formatında kurulu ise Secure Boot açılınca Windows açılmıyormuş sanırım.

Bunun hakkında fikrim yok.

Ben BIOS'da UEFI secili iken Rufus programı ile MBR olarak oluşturduğum Windows 8.1'i kurdum. Yani GPT olarak mı kursaydim?

Evet.

Legacy BIOS olan yani benim gibi eski anakartı olan, UEFI desteklemeyen sistemler legacy BIOS oluyor. Yani MBR olarak kuruluyor Windows.

Bunun hakkında fikrim yok.

Evet.
Valla artık öyle kurmuş olduk. Bir sürü de işlem yaptım ondan sonra zor olur format atıp tekrar yüklemek .

Geri
Yukarı