Windows 11 sürücüleri gelmeden kurulur mu?

Windows 10 sürücüleri ile kullanıyorum bir sıkıntı yok. Hatta sürücü kaynaklı olan WattMan sorunu çözüldü. FPS'e gelirsek benchmark testi yapmıştım ben de merak ettiğim için. Windows 10'da 52 FPS aldığım testte Windows 11'de 54 FPS aldım.
FPS anlamı nedir ? NE karın ağrısıdır bu sitede çok FPS kavgası görüyorum.?

FPS anlamı nedir? NE karın ağrısıdır bu sitede çok FPS kavgası görüyorum?

FPS, "Frames Per Second" yani saniye başına kare demek. Oyunda akıcılığı belirler(Sadece oyun değil başka işlerde de olabilir). Ne kadar yüksek ise bilgisayar performansı o kadar iyi demektir(Oyun için).

Monitör le alakalı FPS artar mı?

Hayır. FPS tamamen bilgisayar ile alakalı. Ancak aldığınız FPS'i ekranda görmeniz için monitörünüzün o değerleri desteklemesi lazım. Örnek veriyorum oyunu 120 FPS oynuyorsunuz ama monitör 60Hz. Bilgisayar oyunu 120 FPS'de çalıştırır ama siz 60 FPS görürsünüz.

Hz: Monitörün saniyede ki yenileme hızıdır. FPS gibi düşünebilirsiniz.

Hayır. FPS tamamen bilgisayar ile alakalı. Ancak aldığınız FPS'i ekranda görmeniz için monitörünüzün o değerleri desteklemesi lazım. Örnek veriyorum oyunu 120 FPS oynuyorsunuz ama monitör 60Hz. Bilgisayar oyunu 120 FPS'de çalıştırır ama siz 60 FPS görürsünüz.

Hz: Monitörün saniyede ki yenileme hızıdır. FPS gibi düşünebilirsiniz.
75 hz monitör le alakası yok bir şey daha sormak istiyorum? Asphalt 9 oynuyorum sistemim R5 2600, Ana kart B450,RAM 2666, Ekran kartım MSI 1650 süper misal işlemci yada ekran kartını yükseltsem oyunlarda ne gibi faydasını görürüm Asphalt 9 dan başka oyun oynamıyorum tek oyunum budur yani Asphalt 9 için soruyorum.

75 Hz monitör le alakası yok bir şey daha sormak istiyorum? Asphalt 9 oynuyorum sistemim R5 2600, anakart B450, RAM 2666, Ekran kartım MSI 1650 Super misal işlemci ya da ekran kartını yükseltsem oyunlarda ne gibi faydasını görürüm Asphalt 9'dan başka oyun oynamıyorum tek oyunum budur yani Asphalt 9 için soruyorum.

İşlemciniz ekran kartını rahatlıkla besleyebilecek güçte. O yüzden işlemciyi yükseltmenin bir mantığı yok. Ekran kartını yükseltebilirsiniz ya da RAM tek kanal ise aynı tür RAM'den alıp çift kanal yapabilirsiniz. Bu 2 seçenekte FPS artışına sebep olacaktır. Ancak bu dediklerim masaüstü oyunları için geçerli. Benim bildiğim Asphalt 9 mobil mimarili bir oyun. O yüzden ne kadar fark eder bilemeyeceğim. Oyunun optimizasyonuna bağlı. Bir de sisteminiz o oyunu oynamak için fazlasıyla yeterli. Eğer memnun olmadığınız bir performans alıyorsanız sorunu donanımda değil de başka yerde aramalısınız.

Tek kanal, çift kanal: Anakartınızda 2 RAM slotu var ise ve bunun tek slotunu kullanıyorsanız bu tek kanaldır. Eğer 2 slotu da dolu ise çift kanaldır.
Eğer 8 GB'dan 2 RAM ile 8*2'lik bir sistem var ise, 16 GB'dan 1*16'lık sisteme göre daha iyi performans verecektir. Aslında ikisi de 16 GB ama biri çift kanal olduğu için daha iyi performans verir.

İşlemciniz ekran kartını rahatlıkla besleyebilecek güçte. O yüzden işlemciyi yükseltmenin bir mantığı yok. Ekran kartını yükseltebilirsiniz ya da RAM tek kanal ise aynı tür RAM'den alıp çift kanal yapabilirsiniz. Bu 2 seçenekte FPS artışına sebep olacaktır. Ancak bu dediklerim masaüstü oyunları için geçerli. Benim bildiğim Asphalt 9 mobil mimarili bir oyun. O yüzden ne kadar fark eder bilemeyeceğim. Oyunun optimizasyonuna bağlı. Bir de sisteminiz o oyunu oynamak için fazlasıyla yeterli. Eğer memnun olmadığınız bir performans alıyorsanız sorunu donanımda değil de başka yerde aramalısınız.

Tek kanal, çift kanal: Anakartınızda 2 RAM slotu var ise ve bunun tek slotunu kullanıyorsanız bu tek kanaldır. Eğer 2 slotu da dolu ise çift kanaldır.
Eğer 8 GB'dan 2 RAM ile 8*2'lik bir sistem var ise, 16 GB'dan 1*16'lık sisteme göre daha iyi performans verecektir. Aslında ikisi de 16 GB ama biri çift kanal olduğu için daha iyi performans verir.2
8+8 16 Gb ram.

Eğer 8 GB'dan 2 RAM ile 8*2'lik bir sistem var ise, 16 GB'dan 1*16'lık sisteme göre daha iyi performans verecektir. Aslında ikisi de 16 GB ama biri çift kanal olduğu için daha iyi performans verir.
Oyunda sorun yok sorun olsaydı zaten şuan oyunda iyi derecelerdeyim. Oyun mobil mimarlı demişsiniz ama ben cep telefonundan girenlerin çoğunu yeniyorum demek o zaman sistemde bir şey yok. Ben ne gibi faydaları olur sorumu aydınlatıcı cevaplamışın teşekkür ederim. Demek Asphalt 9 için sistemim iyi gerek yok yükseltmeye.

8+8 16 GB RAM.

Oyunda sorun yok sorun olsaydı zaten şu an oyunda iyi derecelerdeyim. Oyun mobil mimarlı demişsiniz ama ben cep telefonundan girenlerin çoğunu yeniyorum demek o zaman sistemde bir şey yok. Ben ne gibi faydaları olur sorumu aydınlatıcı cevaplamışın teşekkür ederim. Demek Asphalt 9 için sistemim iyi gerek yok yükseltmeye.

Mobil mimariden kastım, oyun optimizasyonu mobil için. Örnek veriyorum PUBG Mobile emulator ile bilgisayarda oynanıyor. Ancak bazı bilgisayarlarda normal PC versiyonundan bile kötü performans verdiğini duydum. Anlatmak istediğim gidip ekran kartını 2 kat güçlü bir model ile değiştirseniz bile oyuna etkisi pek olmayabilir. Bir de oyuna etkisi olsa bile zaten sorunsuz oynuyorsunuz, oynayışınıza herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Mobil mimariden kastım, oyun optimizasyonu mobil için. Örnek veriyorum PUBG Mobile emulator ile bilgisayarda oynanıyor. Ancak bazı bilgisayarlarda normal PC versiyonundan bile kötü performans verdiğini duydum. Anlatmak istediğim gidip ekran kartını 2 kat güçlü bir model ile değiştirseniz bile oyuna etkisi pek olmayabilir. Bir de oyuna etkisi olsa bile zaten sorunsuz oynuyorsunuz, oynayışınıza herhangi bir etkisi olmayacaktır.
Microsoftan inderebiliyorsun Windows için de platformu var.

Yeni konular

Geri
Yukarı