Rehber Windows 11 TPM 2.0 ve Secure Boot Gerektirmeyen ISO

Microsoft, Beta ve Release Preview kanalı için 5 Ekim'de yayınlanacak olan Windows 11 sürümünü paylaştı. Fakat bu sürümle beraber artık "Appraiserres.dll"yi değiştirerek yaptığımız TPM ve Secure Boot Bypass yöntemi artık geçerli değil. Değiştirilmesine rağmen aynı hatayı verecektir.

Bunun üstüne yaklaşık 3 saat denemeler yaptım. En sonunda bu yönteme vardım.
Yöntemi anlatarak başlayayım:
  1. Windows 10'un ISO'sunu ve Windows 11'in 22000.194 ISO'sunu indirip Windows 11 ISO'sunun içindeki "install.wim" dosyasını alalım.
  2. Windows 11'in içinden aldığımız "install.wim" dosyasını Windows 10 ISO'su içerisindeki "install.wim" veyahut "install.esd" yerine değiştireceğiz. Bunun için PowerISO adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Çünkü normal haliyle değiştirmesine izin vermeyecektir salt okunur olduğu için.

1632682977028.png

(install.esd olarak da geçebilir.)

3. Burada bulunan dosyayı siliniz. Windows 11 ISO'sundan çıkardığınız "install.wim" ile değiştiriniz.

1632683104330.png

4. Değiştirme işlemi bittikten sonra yukarıdan "Kaydet" tuşuna basınız.

1632683139655.png

5. Evet ile ilerleyin.
  6. İşlem bittikten sonra uygulamayı kapatabilirsiniz. Artık hazırsınız.
Kurulum, boot animasyonu vesaire Windows 10 olarak gözükse de işletim sisteminiz Windows 11 olarak kurulacaktır. Bunu kurulumun ardından "winver" komutunu çalıştırarak görebilirsiniz.

Şu anda bu yöntem bütün sürümlerde sorunsuz çalışmakta, Microsoft'dan başka bir çözüm gelene kadar bu konu üzerinden Beta ISO'larını yayınlamak için elimden geleni yapacağım. Hepinize iyi forumlar dilerim.

Diğer sürümleri paylaşmaya bu konu üzerinden devam edeceğim.

Dipnot: Bu yöntem ile Windows 10 destekleyen bütün cihazlara Windows 11 kurulumu yapılabilir.

https://disk.yandex.com.tr/d/clrNJm_BoGfysw

Son düzenleyen: Moderatör:
İşte bizim de demek istediğimiz konu bu, bu şekilde kurulum ileriki sürümlerde ortadan kalkabilir ve hızlıca destekten (destek dediğim bu şekilde ileriki versiyonları kurmak) mahrum kalabiliriz. Tamam bir şekilde bu sürümü kurabildik teşekkür ederiz ama bu bir çözüm değil ki. Ek olarak bu sürümde bile MS desteklemeyen sistem diyip onarım modunda loop'a girebilir; garantisi yok, sunucudan çektiği 2 dosyaya bakar.
Asılsız. Anlattığın şeyler halen doğru değil. Aynı yöntemle Windows 7 üzerinden Windows 10'a geçen değerli bir arkadaşım var. Sene oldu 2021 hala kullanıyor :D
Tabi ki bu method da fixlenebilir. Neden fixlenmesin? Ben şu anda mevcut çözümün bu olduğunu herkese söyleyip yüklemek isteyenlere yardımcı olmak istedim dostum.
Kardeşim sen ne dediğinin farkında mısın? Yoksa anlamamakta ısrarcı mısın? Windows 11 yeni işletim sistemi. Hani dosyalar değişiyor bileşenler değişiyor yeni işletim sistemi çıkıyor? Bütün bileşenler Windows 10'a ait oluyor böyle yaparsan. WIM nedir sıkıştırılmış bir dağıtım dosyası. Neyi sıkıştırıyorlar? Bileşenleri değil mi? 4-5 GB'lık dosya aynı diyecek kadar yanlış konuşuyorsun.
Hala dediğimin arkasındayım. Kendin paylaştığım ISO'yu test ederek, sonucu bana bildirebilirsin. Fakat her şeyin Windows 11 ile aynı olduğunu söyleyebilirim (Boot dışında).

Kardeşim sen ne dediğinin farkında mısın? Yoksa anlamamakta ısrarcı mısın? Windows 11 yeni işletim sistemi. Hani dosyalar değişiyor bileşenler değişiyor yeni işletim sistemi çıkıyor? Bütün bileşenler Windows 10'a ait oluyor böyle yaparsan. WIM nedir sıkıştırılmış bir dağıtım dosyası. Neyi sıkıştırıyorlar? Bileşenleri değil mi? 4-5 GB'lık dosya aynı diyecek kadar yanlış konuşuyorsun.
Sadece Windows'u boot edecek iste. Neresi Windows 10 ile ayni olacak ki? Yeni bir Windows Recovery olmayabilir en fazla.

Asılsız. Anlattığın şeyler halen doğru değil. Aynı yöntemle Windows 7 üzerinden Windows 10'a geçen değerli bir arkadaşım var. Sene oldu 2021 hala kullanıyor :D
Tabi ki bu method da fixlenebilir. Neden fixlenmesin? Ben şu anda mevcut çözümün bu olduğunu herkese söyleyip yüklemek isteyenlere yardımcı olmak istedim dostum.
Windows 7 ile Windows 10 arasında ciddi donanım isteği farkı yoktu çünkü.

En basitinden aygıt yöneticisine girip aşağıdaki sürücünün üzerine tıklayıp sürüm numarasını atsana bir. Yazılım cihazları altında çıkıyor.
Orijinal Windows 11'deki bu;
1632686831490.png

Sadece Windows'u boot edecek iste. Neresi Windows 10 ile ayni olacak ki? Yeni bir Windows Recovery olmayabilir en fazla.
Anlatmak istediğim buydu. Teşekkür ederim. "install.wim" işletim sisteminin kendisi zaten. Geriye kalan dosyalar Recovery, ve Setup ile ilgili bileşenler. Bunu Resource Hacker uygulaması ile kontrol edebilirsiniz.

Windows 7 ile Windows 10 arasında ciddi donanım isteği farkı yoktu çünkü.
Örnek verdim sadece, bu da uzun kullanım sonrası belli olur. Şu anda çalışan ve benim bildiğim tek method buydu ben de kullanacak arkadaşlara bilgilendirmek istedim. Kötü amaçlı bir isteğim yok, ve oluşabilecek kötü bir şey de yok. Tekrar eleştiriniz için teşekkür ederim.

Sadece Boot eden bir dosyanın neden ISO'nun %85'ini oluşturduğu konusunda pek net cevaplar alınamıyor. Ben artık konuyu izlemedeyim, zaten bilgili olduğum bir konu değil.

Anlatmak istediğim buydu. Teşekkür ederim. "install.wim" işletim sisteminin kendisi zaten. Geriye kalan dosyalar Recovery, ve Setup ile ilgili bileşenler. Bunu Resource Hacker uygulaması ile kontrol edebilirsiniz.
Sen bile diyorsun install.wim işletim sisteminin kendisi diye daha sonra Windows 11 ISO'sundaki install.wim'i Windows 10'dakiyle değiştirmelerini istiyorsun.

Sadece Boot eden bir dosyanın neden ISO'nun %85'ini oluşturduğu konusunda pek net cevaplar alınamıyor. Ben artık konuyu izlemedeyim, zaten bilgili olduğum bir konu değil.
Sadece Boot eden bir dosya değil. Bilgili olduğum için inadına gidiyorum kusuruma bakmayınız. Windows Setup'ın kurduğu işletim sistemidir "install" dosyası. Geriye kalan bileşenler Recovery ve Setup bileşenleridir. Zaten Recovery aynı kaldı, Setup da öyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı