Rehber Windows 11 TPM 2.0 ve Secure Boot Gerektirmeyen ISO

Microsoft, Beta ve Release Preview kanalı için 5 Ekim'de yayınlanacak olan Windows 11 sürümünü paylaştı. Fakat bu sürümle beraber artık "Appraiserres.dll"yi değiştirerek yaptığımız TPM ve Secure Boot Bypass yöntemi artık geçerli değil. Değiştirilmesine rağmen aynı hatayı verecektir.

Bunun üstüne yaklaşık 3 saat denemeler yaptım. En sonunda bu yönteme vardım.
Yöntemi anlatarak başlayayım:
  1. Windows 10'un ISO'sunu ve Windows 11'in 22000.194 ISO'sunu indirip Windows 11 ISO'sunun içindeki "install.wim" dosyasını alalım.
  2. Windows 11'in içinden aldığımız "install.wim" dosyasını Windows 10 ISO'su içerisindeki "install.wim" veyahut "install.esd" yerine değiştireceğiz. Bunun için PowerISO adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Çünkü normal haliyle değiştirmesine izin vermeyecektir salt okunur olduğu için.

1632682977028.png

(install.esd olarak da geçebilir.)

3. Burada bulunan dosyayı siliniz. Windows 11 ISO'sundan çıkardığınız "install.wim" ile değiştiriniz.

1632683104330.png

4. Değiştirme işlemi bittikten sonra yukarıdan "Kaydet" tuşuna basınız.

1632683139655.png

5. Evet ile ilerleyin.
  6. İşlem bittikten sonra uygulamayı kapatabilirsiniz. Artık hazırsınız.
Kurulum, boot animasyonu vesaire Windows 10 olarak gözükse de işletim sisteminiz Windows 11 olarak kurulacaktır. Bunu kurulumun ardından "winver" komutunu çalıştırarak görebilirsiniz.

Şu anda bu yöntem bütün sürümlerde sorunsuz çalışmakta, Microsoft'dan başka bir çözüm gelene kadar bu konu üzerinden Beta ISO'larını yayınlamak için elimden geleni yapacağım. Hepinize iyi forumlar dilerim.

Diğer sürümleri paylaşmaya bu konu üzerinden devam edeceğim.

Dipnot: Bu yöntem ile Windows 10 destekleyen bütün cihazlara Windows 11 kurulumu yapılabilir.

https://disk.yandex.com.tr/d/clrNJm_BoGfysw

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim install.wim dosyası içerideki bileşenler anlamıyorsun herhalde halen. Sen yukarıdaki dediğim ekran görüntüsünü atar mısın?
1632687599246.png

Hocam şimdi benim kafam iyice karıştı, Windows 7 indirip install.wim dosyasını Windows 10'un kini yapsam hangi işletim sistemini kullanıyor olacağım Windows 7 görünümlü 10 mu? Hangi sürücüleri kullanmam gerekecek?
Denemem lazım dostum. Bilemiyorum. Windows 8 ile denedim, oldu. Fakat Windows 7'ye bakmadım.

Eki Görüntüle 1174706

Denemem lazım dostum. Bilemiyorum. Windows 8 ile denedim, oldu. Fakat Windows 7'ye bakmadım.
Peki Windows Defender'a gel bakalım hakkında kısmına bir de bu bileşene bakalım. Demek ki yukarıda attığım bileşen install.wim içerisinde değil.
1632687712580.png

Bu şekilde yapılan işlem tabiri caiz ise doğan görünümlü şahin gibi olur. Bence saçma sapan bir iş.
Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum 1 saattir arkadaşa. :D
"install.wim" işletim sisteminin kendisiyse ve siz onu değiştiriyorsanız...
Açıklayarak anlatıyorum. Bir Windows Setup ISO dosyasının içeriğindeki dosyalar 3'e ayrılır;
-Windows Setup bileşenleri
-Windows Recovery
-Windows (işletim sistemi)
Bizim burada değiştirdiğimiz tek şey Windows, yani işletim sistemi. Geriye kalan bileşenler ise kontrol yapıyorlar, destekliyor mu desteklemiyor mu diye. Benim bunu Windows 10 ile değiştirmemin sebebi, Windows 10 Setup'ı Windows 10'un sistem gereksinimlerini kontrol etsin ve Windows 11'i kurabilelim. Yani işletim sistemi tamamen aynı, yanlış olan bir şey yok. Kurduğumuz şey Windows 10 but Windows 11 Transformation Pack değil arkadaşlar. Windows 11'in kendisi. Yaptığımız tek şey kontrolleri Windows 10'a döndermemiz.

Bir Windows Setup ISO dosyasının içeriğindeki dosyalar 3'e ayrılır;
-Windows Recovery
Bizim burada değiştirdiğimiz tek şey Windows, yani işletim sistemi.
Kalınlaştırdığım bölüme bakılırsa cevabımı aldım. @Shadow Ryzen hocamın verdiği bilgiler daha tutarlı geldi.

Açıklayarak anlatıyorum. Bir Windows Setup ISO dosyasının içeriğindeki dosyalar 3'e ayrılır;
-Windows Recovery
Bizim burada değiştirdiğimiz tek şey Windows, yani işletim sistemi. Geriye kalan bileşenler ise kontrol yapıyorlar, destekliyor mu desteklemiyor mu diye. Benim bunu Windows 10 ile değiştirmemin sebebi, Windows 10 Setup'ı Windows 10'un sistem gereksinimlerini kontrol etsin ve Windows 11'i kurabilelim. Yani işletim sistemi tamamen aynı, yanlış olan bir şey yok. Kurduğumuz şey Windows 10 but Windows 11 Transformation Pack değil arkadaşlar. Windows 11'in kendisi. Yaptığımız tek şey kontrolleri Windows 10'a döndermemiz.
Kardeşim sen 4-5 GB'lık dosyayı sistemin bileşenlerini Windows 10 ile değiştiriyorsun kusura bakma. Bak halen anlamıyorsun.

Peki Windows Defender'a gel bakalım hakkında kısmına bir de bu bileşene bakalım. Demek ki yukarıda attığım bileşen install.wim içerisinde değil.
Eki Görüntüle 1174707
1632687957889.png

Bu bir uygulama sürümü. Bileşen sürümü değil. Kendi Windows 11 destekleyen bilgisayarımda da aynı sürüm bulunmakta, nasıl sürüm yükselttiysen söyle ben de yükselteyim :D

Eki Görüntüle 1174713
Bu bir uygulama sürümü. Bileşen sürümü değil. Kendi Windows 11 destekleyen bilgisayarımda da aynı sürüm bulunmakta, nasıl sürüm yükselttiysen söyle ben de yükselteyim :D
Bakın cevabımızı almış bulunmaktayız. Bence bu ekran görüntüsüyle her şey daha açık ortada. Bileşenler eski. Windows 10 21H1 ile aynı. Sadece görselliği için yüklemek isteyen dostlar yükleyebilir. Onun haricinde bu işlem orijinal Windows 11 değil. Ayrıca ben sürüm yükseltmedim Windows 11'in tamamen RTM kendi orijinal ISO dosyasından kurulum yaptım.

Bakın cevabımızı almış bulunmaktayız. Bence bu ekran görüntüsüyle her şey daha açık ortada. Bileşenler eski. Windows 10 21H1 ile aynı. Sadece görselliği için yüklemek isteyen dostlar yükleyebilir. Onun haricinde bu işlem orijinal Windows 11 değil. Ayrıca ben sürüm yükseltmedim Windows 11'in tamamen RTM kendi orijinal ISO dosyasından kurulum yaptım.
Öncelikle bu bir bileşen değil, programdır. TPM çipi zaten korumayı artıran bir çip. Güvenlik sürümünün eski olması desteklenmeyen PC'lerde TPM olmasından kaynaklanıyor. Kaldı ki kendi Windows 11'imde de aynı sürümler var. Windows Update ile denetleme yapılarak yeni Defender güncellemeleri alınabilir. Onun dışında aygıt yöneticisi üzerinden bütün chipleri kontrol edebilirsiniz, hepsi Windows 11 ile aynıdır. Windows 10 ile aynı olan bir şey bulunmamakta boot dışında. İstediğiniz kadar kontrol edin. İyi günler.

Arkadaşlar kusura bakmayın, neye inanmak isterseniz inanabilirsiniz. Fakat benden bu kadar. Şu anda Windows 11'e yükseltme yöntemi budur. Eğer inanmıyorsanız, kendiniz kurarak deneyimleyebilirsiniz. Güvenmeyenler sanal makineye kurarak da deneyimleyebilirsiniz. Ama burada TPM desteklemeyen cihazlara nasıl kurulacağı ile ilgili saatlerce uğraşarak bir rehber anlatmak istedim, çok fazla eleştiri aldığım için daha fazla cevaplamayacağım. Bildiğiniz ne ise o olsun. 3 senelik deneyimime inanmayan veya güvenmeyen arkadaşlar, başka yöntemler çıkarsa onları deneyebilir, başka bir yöntem üretebilirsem arkadaşlarımızın güvenebileceği onları da paylaşırım. Şimdilik bu yöntem ile Windows 11'e yükseltme yapabilirsiniz. Herkese teşekkür ederim, iyi geceler dilerim.

Eki Görüntüle 1174713
Windows 7'yi Windows 10 install.wim'i ile yükleyip buraya yorum yazın hocam. Bakalım hangi OS'u kullanıyor olarak görünüyorsunuz. Ek olarak sürücüler hakkında da aydınlatırsanız güzel olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı