Rehber Windows 11 uygulamalarının arka planda çalışmasını engelleme

Windows 10'da tek tuşla tüm uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyebilirken, Windows 11'te böyle bir özellik -şimdilik- bulunmamakta. Her uygulama için bu işlemi manuel yapmanız gerekmekte.

Örneğin, Microsoft Store uygulamasını ele alalım:
  1. Settings -> Apps bölümüne gelin. (Ayarlar -> Uygulamalar)
  2. Apps & Features kısmına tıklayın. (Uygulamalar & Özellikler)
  3. Microsoft Store'un solundaki 3 noktaya basın ve "Advanced Options"a tıklayın. (Gelişmiş Seçenekler)
  4. Background apps permission kısmından "let this app run in background" seçeneğini "never" olarak ayarlayın.
    (Arka plan uygulama izinleri kısmından "bu uygulamanın arka planda çalışmasına izin ver" seçeneğini "asla" olarak ayarlayın.

1. adım.png

2. adım.png

3. adım.png

4. adım.png

Bu işlem, Microsoft Store dışında diğer Windows uygulamaları için de geçerlidir.

Son düzenleme:
Bu işlem, Microsoft Store dışında diğer Windows uygulamaları için de geçerlidir.
Maalesef değil.

1645696183882.png

Epic Games'i örnek olarak attım, Microsoft Store'dan yüklenen uygulamalar dışında hiçbir uygulamada Gelişmiş Ayarlar seçeneği görünmüyor. Ben mi yanlış yapıyorum?

Maalesef değil.

Eki Görüntüle 1314462
Epic Games'i örnek olarak attım, Microsoft Store'dan yüklenen uygulamalar dışında hiçbir uygulamada Gelişmiş Ayarlar seçeneği görünmüyor. Ben mi yanlış yapıyorum?
Çünkü sadece Store uygulamaları için geçerli. Alıntıladığınız mesajda da demişim.

Epic Games, Store dışı yüklenen bir uygulama. Görev çubuğu bildirim bölümündeki Epic Games ikonuna sağ tıklayıp kapatırsanız arka planda çalışmaz zaten.

Son düzenleme:
Çünkü sadece Store uygulamaları için geçerli. Alıntıladığınız mesajda da demişim.

Epic Games, Store dışı yüklenen bir uygulama. Görev çubuğu bildirim bölümündeki Epic Games ikonuna sağ tıklayıp kapatırsanız arka planda çalışmaz zaten.
Hayır, alıntıladığım mesajı tekrar okuyun lütfen. Yanlış yazmışsınız ya da kelime seçimleriniz yanlış olmuş.

"Bu işlem, yalnızca Microsoft Store uygulamaları için geçerlidir." ya da "Bu işlem, Microsoft Store uygulamaları dışında diğer Windows uygulamaları için geçerli değildir." tarzında bir cümle kurmanız daha mantıklı olurdu sanki. Windows uygulamaları insanın aklına Windows'ta çalışabilen tüm uygulamaları getiriyor. Yükleme kaynağı fark etmeksizin.

Neyse uzatmanın bir manası yok, çok da önemli bir şey değildi. Teşekkürler.

Windows 10'da tek tuşla tüm uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyebilirken, Windows 11'te böyle bir özellik -şimdilik- bulunmamakta. Her uygulama için bu işlemi manuel yapmanız gerekmekte.

Örneğin, Microsoft Store uygulamasını ele alalım:
  1. Settings -> Apps bölümüne gelin. (Ayarlar -> Uygulamalar)
  2. Apps & Features kısmına tıklayın. (Uygulamalar & Özellikler)
  3. Microsoft Store'un solundaki 3 noktaya basın ve "Advanced Options"a tıklayın. (Gelişmiş Seçenekler)
  4. Background apps permission kısmından "let this App run in background" seçeneğini "never" olarak ayarlayın.
    (Arka plan uygulama izinleri kısmından "bu uygulamanın arka planda çalışmasına izin ver" seçeneğini "asla" olarak ayarlayın.

Eki Görüntüle 1172136

Eki Görüntüle 1172137

Eki Görüntüle 1172138

Eki Görüntüle 1172139

Bu ayarı bir türlü bulamadım uygulamalar ve özellikler kısmı yok bende.

1671358675936.png

Yeni konular

Geri
Yukarı