Çözüldü Windows 11 Valorant TPM 2.0 yüzünden VAN90001 hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

umut112322

Hectopat
Öncelikle Selam. Dün akşam aklıma bir fikir gelmişti, bu fikir ise Windows 10 olan bilgisayarıma Windows 11 kurmak ve Windows 11 in VALORANT'taki değişikliklerini incelemekti. Kurulum esnasında TPM 2.0 Desteği hakkında bir uyarı verdi. Bilgisayarımın anakartına baktım ve Windows 11' in istediği TPM 2.0 Desteği mevcut olduğunu gördüm ve WIN + R de TPM.MSC arattığımda karşıma 2.0 etkin olduğu hakkında bilgi veren bir pencere geldi. Windows 11 kurulumunu başarıyla tamamladım ve en sevdiğim oyun olan VALORANT 'ı açtığımda TPM 2.0 SECURE BOOT hatasını verdi. Tüm kontrollerimi aşağıdaki gibi yaptım;

valoranti-windows-11de-oynamak-icin-tpm-2-0-ve-guvenli-onyukleme-gerektirecek.jpg

( TPM 2.0 SECURE BOOT)
1632066877655.png

(TPM 2.0 AKTIF KANITI)

1632066993864.png

(TPM 2.0 AKTIF KANITI 2)

Çözüm
Öncelikle selam. dün akşam aklıma bir fikir gelmişti, bu fikir ise Windows 10 olan bilgisayarıma Windows 11 kurmak ve Windows 11 in Valorant'taki değişikliklerini incelemekti. Kurulum esnasında TPM 2.0 desteği hakkında bir uyarı verdi. Bilgisayarımın anakartına baktım ve Windows 11' in istediği TPM 2.0 desteği mevcut olduğunu gördüm ve Windows + R'de TPM.MSC arattığımda karşıma 2.0 etkin olduğu hakkında bilgi veren bir pencere geldi. Windows 11 kurulumunu başarıyla tamamladım ve en sevdiğim oyun olan Valorant'ı açtığımda TPM 2.0 Secure Boot hatasını verdi. Tüm kontrollerimi aşağıdaki gibi yaptım;

Eki Görüntüle 1169260

( TPM 2.0 Secure Boot)
Eki Görüntüle 1169252
(TPM 2.0 aktıf kanıtı)

Eki Görüntüle 1169253

(TPM 2.0 aktıf kanıtı 2)

Aynı sorun bende de. Var Valorant hariç her şey çalışıyor ama Valorant'ta bu hatayı veriyor. Ben çözümünü kendim buldum ama ayarı yapmak sağlıklı mı bilmediğimden az önce konu oluşturdum.

Çözümü şu: BIOS'tan boot menüsüne gir, boot menüsünden Secure Boot kısmına gir ve oradan da OS type yazan yerdeki ayarı Windows UEFI mode yap. Sorun düzeliyor. Bende Windows 10'dayken de ayar other OS'da idi ama sorun yoktu. Windows 11'deyken bu ayarı Windows UEFI mode yapmak gerekli galiba. Böyle yapınca sorun çıkmıyor.
Öncelikle Selam. Dün akşam aklıma bir fikir gelmişti, bu fikir ise Windows 10 olan bilgisayarıma Windows 11 kurmak ve Windows 11 in VALORANT'taki değişikliklerini incelemekti. Kurulum esnasında TPM 2.0 Desteği hakkında bir uyarı verdi. Bilgisayarımın anakartına baktım ve Windows 11' in istediği TPM 2.0 Desteği mevcut olduğunu gördüm ve WIN + R de TPM.MSC arattığımda karşıma 2.0 etkin olduğu hakkında bilgi veren bir pencere geldi. Windows 11 kurulumunu başarıyla tamamladım ve en sevdiğim oyun olan VALORANT 'ı açtığımda TPM 2.0 SECURE BOOT hatasını verdi. Tüm kontrollerimi aşağıdaki gibi yaptım;

Eki Görüntüle 1169260

( TPM 2.0 SECURE BOOT)
Eki Görüntüle 1169252
(TPM 2.0 AKTIF KANITI)

Eki Görüntüle 1169253

(TPM 2.0 AKTIF KANITI 2)
Secure Boot açıksa kapat kapalıysa aç.

Öncelikle Selam. Dün akşam aklıma bir fikir gelmişti, bu fikir ise Windows 10 olan bilgisayarıma Windows 11 kurmak ve Windows 11 in Valorant'taki değişikliklerini incelemekti. Kurulum esnasında TPM 2.0 Desteği hakkında bir uyarı verdi. Bilgisayarımın anakartına baktım ve Windows 11' in istediği TPM 2.0 Desteği mevcut olduğunu gördüm ve Win + R de TPM.MSC arattığımda karşıma 2.0 etkin olduğu hakkında bilgi veren bir pencere geldi. Windows 11 kurulumunu başarıyla tamamladım ve en sevdiğim oyun olan Valorant'ı açtığımda TPM 2.0 Secure Boot hatasını verdi. Tüm kontrollerimi aşağıdaki gibi yaptım;

Eki Görüntüle 1169260

( TPM 2.0 Secure Boot)
Eki Görüntüle 1169252
(TPM 2.0 AKTIF KANITI)

Eki Görüntüle 1169253

(TPM 2.0 AKTIF KANITI 2)

Serure Boot u açman lazım BIOS'dan

öncelikle selam. dün akşam aklıma bir fikir gelmişti, bu fikir ise Windows 10 olan bilgisayarıma Windows 11 kurmak ve Windows 11 in Valorant'taki değişikliklerini incelemekti. Kurulum esnasında TPM 2.0 desteği hakkında bir uyarı verdi. Bilgisayarımın anakartına baktım ve Windows 11' in istediği TPM 2.0 desteği mevcut olduğunu gördüm ve Win + r de TPM.MSC arattığımda karşıma 2.0 etkin olduğu hakkında bilgi veren bir pencere geldi. Windows 11 kurulumunu başarıyla tamamladım ve en sevdiğim oyun olan Valorant'ı açtığımda TPM 2.0 Secure Boot hatasını verdi. Tüm kontrollerimi aşağıdaki gibi yaptım;

Eki Görüntüle 1169260

( TPM 2.0 Secure Boot)
Eki Görüntüle 1169252
(TPM 2.0 aktıf kanıtı)

Eki Görüntüle 1169253

(TPM 2.0 aktıf kanıtı 2)

Bu hata sadece TPM 2.0 sebebiyle olmuyor. Aynı zamanda Secure Boot gerekiyor. BIOS üzerinde kapalı ise aç.

Bu hata sadece TPM 2.0 sebebiyle olmuyor. Aynı zamanda Secure Boot gerekiyor. BIOS üzerinde kapalı ise aç.

Serure boot u açman lazım BIOS'dan

Sana TPM ve Secure Boot seçeneğini aç diyor. İkisi aynı şey değil. Anakartının markasını yazarsan sevinirim.

Secure Boot açıksa kapat kapalıysa aç.

Yanlış hatırlamıyorsam BIOS'ta bu seçenek kilitliydi. Anakartım bu BIOS'u çok kolay.

Yanlış hatırlamıyorsam BIOS'ta bu seçenek kilitliydi. Anakartım bu BIOS'u çok kolay.
Ben kendi yaptıklarımı anlatayım. Yaptığım işlemleri Gigabyte anakart ile yaptım. CSM support'u kapatmalısın. Sonra karşına Secure Boot seçeneğinin gelmesi lazım. Onu aktif et. (Dediğim diğer yöntemler çalışmazsa) TPM seçeneğini BIOS'tan açman gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı