Windows 11 WSA sisteme zarar verir mi?

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome

Bu rehberi kullanarak sisteme "Windows Subsystem for Android" yükledim. Bir adet de APK yükledim ve sorunsun çalışıyor.
Sistemim: Abra A5 V18.1 (i7 11800H - 16 GB RAM)

Kafamda bir kaç soru işareti var. Özetlemek gerekirse bu durum sisteme zarar verir mi? Veya yavaşlama olur mu?

1* Mesela 1.5 GB RAM yiyor. Bu normal mi? Yoksa sistemi yorar ve zarar verebilir mi?

Adsız3.jpg

2* Şu "sanal makine platformu"nu açmıştım mecburen, bu sorun yaratır mı?

Adsız2.jpg

3* Eğer memnun kalmaz isem, uygulamalar kısmından bu programı kaldırır ve "sanal makine platformu"nu kapatırsam bunlardan arınmış olur muyum?

Adsız.jpg

// Belki boşa endişe ediyorum ama ekonomi malum ve yeni sisteme zarar gelsin istemiyorum.

1. Normal. Sonuçta bu program bir sanal makine. Yani bilgisayar içinde bilgisayar çalışıyor gibi düşünebilirsiniz.
2. Hayır. Bir sorun çıkarmaz.
3. Evet. Hepsinden arınmış olursunuz.

Kısaca endişelenmenize gerek yok.

WSA'nın iki farklı çalışma ayarı var. Birincisi manuel ayar ve siz bir android uygulamasını açmak istediğinizde WSA çalışmaya başlar. İkincisi ise her zaman açık kalmasını sağlayan bir ayar. Bilgisayarı başlattığınızda arkaplanda açık gelir. Bu ayar açık olduğunda manuel ayara kıyasla bekleme yapmadan android uygulamaları direkt açılır. Eğer WSA'yı her zaman çalışacak şekilde ayarlamadıysanız kullanmadığınız zaman ram tüketmez. Ayrıca android uygulamalarını kullandıktan sonra kapattığınızda WSA'da bir süre sonra otomatik kapanır.

WSA'nın iki farklı çalışma ayarı var. Birincisi manuel ayar ve siz bir Android uygulamasını açmak istediğinizde WSA çalışmaya başlar. İkincisi ise her zaman açık kalmasını sağlayan bir ayar. Bilgisayarı başlattığınızda arkaplanda açık gelir. Bu ayar açık olduğunda manuel ayara kıyasla bekleme yapmadan Android uygulamaları direkt açılır. Eğer WSA'yı her zaman çalışacak şekilde ayarlamadıysanız kullanmadığınız zaman ram tüketmez. Ayrıca Android uygulamalarını kullandıktan sonra kapattığınızda WSA'da bir süre sonra otomatik kapanır.

Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi o ayarı açtım. Kapattıktan sonra da halen daha RAM tükettiğini görünce bir hata olduğunu düşündüm. Fakat "bir süre sonra otomatik kapanır" uyarınıza mütevellit tekrardan kontrol ettim ve gerçekten kapanmış.
Bir süre daha belki tekrardan kullanılır diye açık tutuyor olabilir ama sonrasında kapatıyor.
Açıkçası bu özellikten ve emülatör gibi yazılımlar olmadan APK kurabilmekten çok memnun kaldım.

Geri
Yukarı