Windows 11 yükseltme sonrası etkinleştirilmedi

FurkanAntal

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, Windows'un kendi sitesinden ücretsiz ISO dosyasını kullanarak temiz Windows 10 kurulumu yaptım sonra da Windows Update ile Windows 11'e yükselttim. Fakat Windows'um etkin olmadı. Sonradan düzelir mi? Yoksa artık böyle bir destek yok mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran görüntüsü 2023-04-03 110705.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10 kurduktan sonra etkinleştirmediyseniz 11 e yükselttiğinizde etkinleştirmenizi istiyor sizden. Üstteki arkadaşın dediği gibi windows key e ihtiyacınız var. Ben de cumartesi günü key alarak etkinleştirdim. Forumdaki arkadaşların da tavsiyesiyle sağlam lisans sitesinden aldım ve 5 dk içinde mailime key gönderdiler size de tavsiye ederim.

Teşekkür ederim, size zahmet olmazsa OEM ile Retail arasındaki farklar nedir? Efendim.
OEM Key ya da OEM Lisans en basit haliyle tek bilgisayarda kullanılmak üzere hazırlanmış lisanslardır. OEM (Original Equipment Manufacturer) Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir. Genellikle üreticiler tarafından laptoplarda ya da işletim sistemi kurulu gelen hazır sistemlerde kullanılır. OEM lisansın en önemli farkı, tek cihazda kullanılmak üzere hazırlanmış olmasıdır. Yani lisans anakarta gömülür ve başka anakart kullanılan bir sistemde kullanılamaz. OEM lisans Microsoft tarafından üreticilere satılır ve son kullanıcı tarafından direkt Microsoft'tan alınamaz.

OEM lisanslar, son kullanıcıya perakende şekilde satılan lisanslardan aşağıdaki özellikler hariç tamamen aynıdır.

1. OEM lisanslar ilk ve tek bilgisayarı lisanslayabilir. Başka bilgisayarda kullanılamaz.
  2. OEM lisans anakart haricinde her türlü donanım değişim ve yükseltmesine izin verir.
  3. OEM lisans kullanıcılarına Microsoft destek elemanları tarafından direkt destek sağlanmaz. Destek için üreticiye başvurulmalıdır.

Eğer sisteminizde anakart değişimi yapılırsa OEM lisans yeni anakarta aktarılamaz!

Retail yani Perakende Lisans, OEM lisansın tersine aynı anda olmamak kaydıyla birden fazla bilgisayarda kullanabilirsiniz. Retail key teknoloji mağazaları ve Microsoft Store'da satılan lisanstır. Yani teknoloji mağazalarından aldığınız lisanslar kutu ile satılan retail keylerdir.

1. Retail yani perakende lisansları diğer bilgisayardan kaldırmak şartıyla yeni bilgisayara taşıyabilirsiniz.
  2. Retail lisans anakart dahil tüm donanımların değişim ve yükseltmesine izin verir.
  3. Retail lisans kullanıcılarına Microsoft destek elemanları tarafından ücretsiz destek sağlanır.

Windows 11 Home OEM lisansı laptopa gömülü silinmiyor her formatta Home yükleniyor. Bende Windows 10-11 Pro OEM lisan aldım ve Windows iso format usb belliğini aşağıdaki bağlantıda anlattığım şekilde ayarladım :)

@sosyal123 @remember no Syrian verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, şu an Windows'u etkinleştir yazısı geldi. Etkinleştirmeden kullanırsam bir sorun olur mu? Yavaşlama, oyunlarda donma, güncellemelerde eksiklik, güvenlik açığı gibi. Yoksa lisans satın alacağım ama Retail daha mantıklı değil mi? OEM de donanım değişikliği yaptığım zaman sorun olabilir.

@sosyal123 @remember no Syrian verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, şu an Windows'u etkinleştir yazısı geldi. Etkinleştirmeden kullanırsam bir sorun olur mu? Yavaşlama, oyunlarda donma, güncellemelerde eksiklik, güvenlik açığı gibi. Yoksa lisans satın alacağım ama Retail daha mantıklı değil mi? OEM de donanım değişikliği yaptığım zaman sorun olabilir.

Şu an Windows'un deneme sürümündesiniz. Onun belli bir süresi var. Kaç gün olduğunu bilmiyorum. O dolduktan sonra bazı özelliklere erişiminiz kısıtlanacak. Benim OEM tercih etmemin sebebi, anakarta gömülü olduğu için sadece o bilgisayarda kullanılıyor. Yani başka birine o lisansı satmaları imkansız. Tek kullanımlık lisanslar. Tek bilgisayarda çalışıyorlar. Kullanılan bilgisayara format atınca otomatik etkinleşiyor. Aldığınız Retail lisansı başkalarına da satıyor olabilirler. Lisansların da belli bir kullanım sınırı var. Atıyorum 1000 etkinleştirme olsun. Siz ilk alırken kaçıncı etkinleştirmedesiniz bilmediğiniz için lisans patlayabiliyor. Yeni bir tane daha almanız gerekebilir. Güvenilir yerlerden almak lazım o yüzden. Benim tercihim o yüzden OEM'dir. Ama Retail kullanan bir sürü arkadaşım var. Onlar da ucuz yollu aldılar lisanslarını. Sorun çıkmadı şu ana kadar. Size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı