Rehber Windows 11'de Görev Çubuğunun Yerini Değiştirme

Öncelikle görev çubuğunu sağa veya sola alamıyoruz. Windows Gezgini durmadan kendini yeniden başlatıyor. Sadece yukarı taşıyabilirsiniz.

Çalıştır kısmına "Regedit" yazıyoruz ve açıyoruz.

Screenshot 2021-06-16 230035.png

Gelen ekranda sırasıyla HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > StuckRects3
yolunu takip ediyoruz.

StuckRects3 klasöründe sağda iki seçenek bulunuyor Default ve Settings. Bizim işimiz Settings ile. Sağ tıklayıp Modify (Düzenle) diyoruz.

Screenshot 2021-06-16 230543.png

Ardından açılan kısımda aşağıdaki görseldeki gibi 2. satırda yer alan '03' kodunu '01' yapıyoruz. İmleç ile tıklamakta zorlanıyorsanız sarı ile işaretlediğim yere sol tık yapıp silebilirsiniz.

Screenshot 2021-06-16 230925.png

İşlemi tamamlandıktan sonra kaydedip çıkıyoruz. Görev yöneticisine girip görseldeki kısma tıklıyoruz.

Screenshot 2021-06-16 231424.png

Windows Explorer (Windows Gezgini) bulup yeninden başlatın.

Screenshot 2021-06-16 231703.png

Veee sonuç! Görev çubuğu artık üstte.

Screenshot 2021-06-16 231801.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Gorev cubugu 2. ekranimda gozukmuyor. Bunu nasil halledebilirim, fikrin var mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu isteyen çok üye vardı. Güzel rehber olmuş:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle görev çubuğunu sağa veya sola alamıyoruz. Windows Gezgini durmadan kendini yeniden başlatıyor. Sadece yukarı taşıyabilirsiniz.

Çalıştır kısmına "Regedit" yazıyoruz ve açıyoruz.

Eki Görüntüle 1071189

Gelen ekranda sırasıyla HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > StuckRects3
yolunu takip ediyoruz.

StuckRects3 klasöründe sağda iki seçenek bulunuyor Default ve Settings. Bizim işimiz Settings ile. Sağ tıklayıp Modify (Düzenle) diyoruz.

Eki Görüntüle 1071195

Ardından açılan kısımda aşağıdaki görseldeki gibi 2. satırda yer alan '03' kodunu '01' yapıyoruz. İmleç ile tıklamakta zorlanıyorsanız sarı ile işaretlediğim yere sol tık yapıp silebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1071203

İşlemi tamamlandıktan sonra kaydedip çıkıyoruz. Görev yöneticisine girip görseldeki kısma tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 1071208

Windows Explorer (Windows Gezgini) bulup yeninden başlatın.

Eki Görüntüle 1071211

Veee sonuç! Görev çubuğu artık üstte.

Eki Görüntüle 1071213
Adamsın çok arıyordum.

Gorev cubugu 2. ekranimda gozukmuyor. Bunu nasil halledebilirim, fikrin var mi acaba?
Tam çalışır mı bilmiyorum ama HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > MMStuckRects3 yolunu takip edin. Klasörde default dışında 3 dosya var ACI27F6 adıyla başlayan dosyalar. Dosyalardaki aşağıda belirttim kısmı '01' yapın ardından Görev yöneticisinden Windows Gezgini yeninden başlatın. Eğer olmazsa Aynı yolu izleyerek değerleri eski haline getirebilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2021-06-16 235340.png

Eki Görüntüle 1071246

"Öncelikle görev çubuğunu sağa veya sola alamıyoruz." derken bunu mu kastediyorsunuz?

Hayır direkt çubuğu ekranın sağ kısmına sütun olarak alamıyoruz. Attığın ekran görüntüsündeki olay 'Simgeleri sol kısma taşımak.' Onu ayarlar kısmından yapabiliyoruz.

Tam çalışır mı bilmiyorum ama HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > MMStuckRects3 yolunu takip edin. Klasörde default dışında 3 dosya var ACI27F6 adıyla başlayan dosyalar. Dosyalardaki aşağıda belirttim kısmı '01' yapın ardından Görev yöneticisinden Windows Gezgini yeninden başlatın. Eğer olmazsa Aynı yolu izleyerek değerleri eski haline getirebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1071276

Hayır direkt çubuğu ekranın sağ kısmına sütun olarak alamıyoruz. Attığın ekran görüntüsündeki olay 'Simgeleri sol kısma taşımak.' Onu ayarlar kısmından yapabiliyoruz.

Explorerin icinde boyle bir dosya yok. Stuckrects3 var onda da default ve setttings var.

Küçük görev çubuğu seçeneği de kaldırılmış, ona da bakmak lazım. Eline sağlık hocam bu arada.
Küçük görev çubuğu için Regeditte 8 yol denedim hiçbir şekilde olmuyor hocam. Windows Gezgini hatası alıyorum yüksek ihtimalle işletim sistemi daha çok erken sürümde olduğu için bu ayarı direkt kaldırmışlar bilerek kapatılmış gibi. Yeni sürümlerde gelir diye düşünüyorum.
Explorer'in icinde boyle bir dosya yok. Stuckrects3 var onda da default ve setttings var.

Hocam o zaman erken sürüm olduğundan dolayı yapamıyor olabiliriz. Başka yolu da olabilir ama şahsen ben bilmiyorum kusuruma bakmayın :(
Görev çubuğunun kilidini açıp fare imleciyle çubuğu tutup yukarı kaldırınca oluyordu. Windows 11'de var mı bu?
Şu an için hayır hocam yok. İleride gelir yüksek ihtimalle.
Bunu isteyen çok üye vardı. Güzel rehber olmuş:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
teşekkür ederim hocam. İlk rehberim elimden geleni yapmaya çalıştım video için ayrıca teşekkürler😄

Son düzenleme:

Geri
Yukarı