Rehber Windows 11'de Görev Çubuğunun Yerini Değiştirme

Öncelikle görev çubuğunu sağa veya sola alamıyoruz. Windows Gezgini durmadan kendini yeniden başlatıyor. Sadece yukarı taşıyabilirsiniz.

Çalıştır kısmına "Regedit" yazıyoruz ve açıyoruz.

Screenshot 2021-06-16 230035.png

Gelen ekranda sırasıyla HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > StuckRects3
yolunu takip ediyoruz.

StuckRects3 klasöründe sağda iki seçenek bulunuyor Default ve Settings. Bizim işimiz Settings ile. Sağ tıklayıp Modify (Düzenle) diyoruz.

Screenshot 2021-06-16 230543.png

Ardından açılan kısımda aşağıdaki görseldeki gibi 2. satırda yer alan '03' kodunu '01' yapıyoruz. İmleç ile tıklamakta zorlanıyorsanız sarı ile işaretlediğim yere sol tık yapıp silebilirsiniz.

Screenshot 2021-06-16 230925.png

İşlemi tamamlandıktan sonra kaydedip çıkıyoruz. Görev yöneticisine girip görseldeki kısma tıklıyoruz.

Screenshot 2021-06-16 231424.png

Windows Explorer (Windows Gezgini) bulup yeninden başlatın.

Screenshot 2021-06-16 231703.png

Veee sonuç! Görev çubuğu artık üstte.

Screenshot 2021-06-16 231801.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, peki görev çubuğundaki uygulamaların yanında isimleri yazacak şekilde ayarlıyorduk ya, o bunda yok sanırım.

Hocam, peki görev çubuğundaki uygulamaların yanında isimleri yazacak şekilde ayarlıyorduk ya, o bunda yok sanırım.
Evet. En azından görev yöneticisinde bu ayar yok. Beta aşamasında olduğundan dolayı kaldırılmış olabilir. Bu ayarın Regedit'ten nasıl yapıldığını bilmiyorum ama belki de yapılıyordur. Eğer bulursam bunun da rehberini yaparım hocam.

Evet. En azından görev yöneticisinde bu ayar yok. Beta aşamasında olduğundan dolayı kaldırılmış olabilir. Bu ayarın Regedit'ten nasıl yapıldığını bilmiyorum ama belki de yapılıyordur. Eğer bulursam bunun da rehberini yaparım hocam.

Çok iyi olur hocam, ben de araştırıyorum, bulursam sizinle paylaşırım.

Çok iyi olur hocam, ben de araştırıyorum, bulursam sizinle paylaşırım.
Hocam olmuyor maalesef şimdi denedim.

HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > TaskbarGlomLevel dosyasını buldum. bu dosya görev çubuğu düğmelerini ayarlıyor.

Screenshot 2021-06-17 161528.png

0 değeri = Her zaman etiketleri gizle (Always combine, hide labels)
1 değeri = Görev çubuğu dolu olduğunda (Combine when taskbar is full)
2 değeri = Hiçbir zaman (Never combine)

2 değerini yazdığımız zaman olması gerekiyor. Yazdım ve kaydedip Windows Gezginini yeniden başlattım fakat olmadı. Sanırım bunu da şimdilik kaldırmışlar hocam. ☹️

Hocam olmuyor maalesef şimdi denedim.

Hkey_current_user > software > Microsoft > Windows > currentversion > Explorer > taskbarglomlevel dosyasını buldum. Bu dosya görev çubuğu düğmelerini ayarlıyor.

Eki Görüntüle 1072096
0 değeri = her zaman etiketleri gizle (always combine, hide labels)
1 değeri = görev çubuğu dolu olduğunda (combine when taskbar is Full)
2 değeri = hiçbir zaman (never combine)

2 değerini yazdığımız zaman olması gerekiyor. Yazdım ve kaydedip Windows gezginini yeniden başlattım fakat olmadı. Sanırım bunu da şimdilik kaldırmışlar hocam. ☹️

Evet hocam, ben de baktım demin, bu yolla oluyormuş ama Windows 10'dan daha Windows 11'e konulmamış. Güncelleme aldığında düzelir diye düşünüyorum.

Yaptım ve çalıştı teşekkür ederim ama kontrol merkezini açınca böyle oluyor. Bunun çözümünü bilen varmıdır.Ve başlat menüsü ortada açılmıyor.
Küçük görev çubuğu için Regeditte 8 yol denedim hiçbir şekilde olmuyor hocam. Windows Gezgini hatası alıyorum yüksek ihtimalle işletim sistemi daha çok erken sürümde olduğu için bu ayarı direkt kaldırmışlar bilerek kapatılmış gibi. Yeni sürümlerde gelir diye düşünüyorum.

Hocam o zaman erken sürüm olduğundan dolayı yapamıyor olabiliriz. Başka yolu da olabilir ama şahsen ben bilmiyorum kusuruma bakmayın :(

Şu an için hayır hocam yok. İleride gelir yüksek ihtimalle.

teşekkür ederim hocam. İlk rehberim elimden geleni yapmaya çalıştım video için ayrıca teşekkürler😄
Küçük görev çubuğu yapılıyor isterseniz paylaşabilirim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    2 MB · Görüntüleme: 170
  • Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    1,6 MB · Görüntüleme: 174

Yeni konular

Geri
Yukarı