Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kresilias

Decapat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
256 GB SSD
Ekran kartı
GTX 1650
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500U
Arkadaşlar merhaba, direkt konuya geçmek istiyorum. Dün bilgisayara bilinir bir Türk Torrent sitesi üzerinden dört adet "4, 8, 12, 20" GB formatında ayrı ayrı oyun dosyaları indirdim bunlar " Crazy Taxi, Mortal Kombat, PES 2013 ve LOL" denen oyunlardı daha sonra RAR'dan çıkartıp oyunları açtım ve 5-6 saat civarı sırayla oynadım ama sonra oyunlardan sıkılıp vazgeçtim ve hepsini dosyalarıyla beraber sildim yani en azından öyle sanıyordum, daha sonra dosyaları kaldırmış olmama rağmen bilgisayarımın alanından hala 4 GB eksik alan kaldığını gördüm, çünkü oyunları indirmeden önce "C" diskindeki boyut 128 GB'ken dosyaları indirip silmiş olmama rağmen 124 GB alan kaldığını gördüm. Yani 4 GB'lık bir dosya kalıntısı hala PC'min içindeydi ardından dosya tarama uygulaması indirdim "ease us PC trans" adında bir uygulama Türkçe şeklinde bir hayli kullanışlı ve indirdiğim dosyaların RAR isimlerini ve dosya isimlerini hem "C" diskinde hem de bu uygulamada aratmış olmama rağmen gereksiz hiçbir büyük dosya kalıntısına ulaşamadım hepsi sistem dosyasıydı. Hatta dosya gezginine girip "gizli dosyaları göster" şeklinde tekrar gizlenmiş klasörleride inceledim fakat orada da bir kaynak bulamadım klasörler boştu. Sizden ricam bana bu konuda yardımcı olmanız o gereksiz 4 GB'lık dosya kalıntısını nasıl bulabilirim? Bu konuda uzman ve bilgili arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

Son düzenleme:
Geçici dosyalar birikmiş olabilir, CCleaner ile falan temizlemeyi dene istersen.

Umarım işe yarar deneyeyim bir fakat yine ulaşamazsam yardım edin lütfen.

Geçici dosyalar birikmiş olabilir, CCleaner ile falan temizlemeyi dene istersen.

Uygulama çok işe yarar fakat maalesef hala birşey bulamadım, başka bir önerin var mı acaba?

Son düzenleme:
Nasıl yani? Anlamadım biraz detaylı anlatır mısın?
Sistem Geri Yükleme diye bir şey var hani, gerektiğinde eskiye dönmeniz için bazen geri yükleme noktası oluşturuyor. Yedekleme yani. Bu geri yükleme noktaları da genelde bir şeyler kurunca oluşturuluyor. Sizde de onlar birikmiştir. Hem SSD kullanıyorsanız onu kapatsanız iyi olur.

Sistem Geri Yükleme diye bir şey var hani, gerektiğinde eskiye dönmeniz için bazen geri yükleme noktası oluşturuyor. Yedekleme yani. Bu geri yükleme noktaları da genelde bir şeyler kurunca oluşturuluyor. Sizde de onlar birikmiştir. Hem SSD kullanıyorsanız onu kapatsanız iyi olur.
SSD' yi neden kapatayım ki açıklar mısın? zaten 1 tane SSD slotum var bunuda kullanıyorum ayrıca sistem geri yükleme yapınca şuandaki chromdaki yer işaretlerim, bilgisayardaki yaptığım tüm ayarlar, indirdiğim uygulamalar, windows yazılımı vs. hiçbiri silinmez mi peki?

SSD' yi neden kapatayım ki açıklar mısın? zaten 1 tane SSD slotum var bunuda kullanıyorum ayrıca sistem geri yükleme yapınca şuandaki chromdaki yer işaretlerim, bilgisayardaki yaptığım tüm ayarlar, indirdiğim uygulamalar, windows yazılımı vs. hiçbiri silinmez mi peki?
Konu nerelere geldi, sanırım PC konusunda biraz acemisin. 😏 Şöyle diyeyim, senin o bahsettiğin 4 GB olayı, muhtemelen yukarda bahsettiğim geri yükleme noktaları sebebiyle meydana geldi. Çoğu zaman sistem geri yüklemenin faydadan çok zararı dokunuyor, tam anlamıyla geri yükleyemediği için özellikle kişisel dosyalarda karmaşık bir sonuç çıkıyor. Bu yüzden bilinçli kullanıcılar onu kapatır, özellikle SSD kullananlar. Çünkü uzun vadede SSD'nin ömrünü kısaltabiliyor. Google'dan sistem geri yüklemeyi kapatmayı öğren, kapatmadan önce de oradan tüm yükleme noktalarını sil. Böylece bir daha bunun gibi şeyler yaşamazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı