Çözüldü Windows 11'de klasörlere şifre koyma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BeTas

Hectopat
Windows 11 kullanıyorum ve şifrelemek istediğim bir klasör var bunu şifre koymanın bir yolu var mı ya da programı?

Çözüm
Yeni metin belgesi oluşturup:
"
cls
@Echo OFF
title Folder Secure
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Secure goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure you want to lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Secure "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter the Password to unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%== şifrenizi giriniz goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Secure
echo Folder Unlocked successfully goto End :FAIL echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Secure
echo Secure created successfully
goto End :End
"
Bu kodlamayı yapıştırın. Şifrenizi yazın, diye belirttiğim bölüme de arzu ettiğiniz klasör şifrenizi yazabilirsiniz. (Boşluk bırakmadan yazmanız lazım) Sonra dosyayı (kodları kopyaladığınız metin belgesi içerisinde farklı kaydet (CTRL+Shift+S) diyerek) kaydederken ".bat" uzantılı olarak. Kaydettiğiniz yerde açmak isteyince içerisinden bir klasör çıkacak, o klasöre istediğinizi atabilirsiniz. Sonrasında tekrar ".bat" uzantılı dosyaya tıklayarak "Y" basıp, enter basarsanız. Dosya ".bat" dosya içerisinde ilgili şifreyi girdiğinizde açılır halde tutulmuş olacak.
Not: 7.satırdaki "Are you sure you want to lock the folder(Y/N)" kısmını kendinize göre uyarlayabilirsiniz: "Klasörü şifrelemek için (E/H)" gibi. Tabi bu sefer şifrelemesi için "E"ye basmanız gerekecek.
Dipnot: Kodların yer aldığı yani ilk oluşturduğunuz metin belgesini isterseniz kilitleyeceğiniz klasörün içine de atabilirsiniz. Sonradan değiştirmek için veya silebilirsiniz. Bunun yanı sıra Windows'un da dosya özellikleri>gelişmiş kısmında bir özelliği mevcut ama benim pek işime yaramadığı ve kendinizin de öğrenebileceğini düşünerek ona değinmedim. Ek olarak dosyayı da yükledim, kopyalamada sorun olursa diye.
"
cls
@Echo OFF
title Folder Secure
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Secure goto MDLOCKER
echo Are you sure you want to lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
ren Secure "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
echo Enter the Password to unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%== şifrenizi giriniz goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Secure
echo Folder Unlocked successfully goto End :FAIL echo Invalid password
goto end
md Secure
echo Secure created successfully
goto End :End
"
Bu kodlamayı yapıştırın. Şifrenizi yazın, diye belirttiğim bölüme de arzu ettiğiniz klasör şifrenizi yazabilirsiniz. (Boşluk bırakmadan yazmanız lazım) Sonra dosyayı (kodları kopyaladığınız metin belgesi içerisinde farklı kaydet (CTRL+Shift+S) diyerek) kaydederken ".bat" uzantılı olarak. Kaydettiğiniz yerde açmak isteyince içerisinden bir klasör çıkacak, o klasöre istediğinizi atabilirsiniz. Sonrasında tekrar ".bat" uzantılı dosyaya tıklayarak "Y" basıp, enter basarsanız. Dosya ".bat" dosya içerisinde ilgili şifreyi girdiğinizde açılır halde tutulmuş olacak.
Not: 7.satırdaki "Are you sure you want to lock the folder(Y/N)" kısmını kendinize göre uyarlayabilirsiniz: "Klasörü şifrelemek için (E/H)" gibi. Tabi bu sefer şifrelemesi için "E"ye basmanız gerekecek.
Dipnot: Kodların yer aldığı yani ilk oluşturduğunuz metin belgesini isterseniz kilitleyeceğiniz klasörün içine de atabilirsiniz. Sonradan değiştirmek için veya silebilirsiniz. Bunun yanı sıra Windows'un da dosya özellikleri>gelişmiş kısmında bir özelliği mevcut ama benim pek işime yaramadığı ve kendinizin de öğrenebileceğini düşünerek ona değinmedim. Ek olarak dosyayı da yükledim, kopyalamada sorun olursa diye.

Dosya Ekleri

• Yeni Metin Belgesi.txt
    925 bayt · Görüntüleme: 444
Son düzenleme:
Çözüm
Gpg method deneyebilirsiniz ama son kullanıcıya hitap etmiyebilir.

"
Cls
@Echo OFF
Title Folder Secure
İf EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
İf NOT EXIST Secure goto MDLOCKER
Echo Are you sure you want to lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
İf %cho%==Y goto LOCK
İf %cho%==y goto LOCK
İf %cho%==n goto END
İf %cho%==N goto END
Echo Invalid choice.
Goto CONFIRM
Ren Secure "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
Attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
Echo Folder locked
Goto End
Echo Enter the Password to unlock folder
set/p "Pass=>"
İf NOT %pass%== şifrenizi giriniz goto FAIL
Attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
Ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Secure
Echo Folder Unlocked successfully goto End :FAIL echo Invalid password
Goto end
Md Secure
Echo Secure created successfully
Goto End :End
"
Not: 7.satırdaki "Are you sure you want to lock the folder(Y/N)" kısmını kendinize göre uyarlayabilirsiniz: "Klasörü şifrelemek için (E/H)" gibi. Tabii bu sefer şifrelemesi için "E"ye basmanız gerekecek.

Teşekkürler oldu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı