Çözüm Windows 11'de Realtek ekolayzer ayarlarının çalışmaması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
52
Evet, kısa süre önce Windows 11'e geçmiştim.

Ses sürücüsü Windows Update üzerinden otomatik olarak kurulmuştu. Realtek uygulaması üzerinden ekolayzer ayarı yapmak istediğim zaman ayarların hiçbir işe yaramadığını fark ettim. Bunun üzerine biraz araştırma yaptım. Windows 11 22H2 ve 23H2 sürümlerinde ses sistemi üzerinde değişiklik yapıldığını öğrendim. Bunun üzerine Realtek bir yama yayınlamış. Tabii her sürücü olmuyor bunun için.

Benim kullandığım kulaklık anakartı üzerindeki jak girişini kullanıyor.

Anakartım: MSI B365M PRO-VH

Bunun üzerine öncelike anakartın sitesinde son sürüm güncel sürücü var mı diye baktım.
Baktığım zaman gerçekten de 12 Aralık 2023 tarihinde güncellenmiş sürücü vardı.

Link: B365M PRO-VH
Ardından sürücüyü indirdim. İlk başta DDU yapsam mı diye düşündüm. Ancak gerekli olmadığını öğrendim.

Sıkıntı olmaması için sırayla şu adımları yaptım.

Realtek sürücü kurulum işlemi 2 parça halinde oluşuyor.
  • Adım 1: Sürücüyü silme: Realtek sürücüsünü kur dediğiniz zaman önce sürücüyü siler. Ardından sistemi yeniden başlatmanızı ister.
  • Adım 2: Yeniden başlatmadan önce jak girişinden kulaklığınızı çıkarın.
  • Adım 3: Sistem yeniden başlayınca otomatik olarak Realtek kurulum programı açılır. İleri dediğiniz zaman otomatik olarak kurar. Sistemi yeniden başlatmanızı ister.
  • Adım 4: Sistemi yeniden başlatmadan önce kulaklığımızı geri takıyoruz ve sistemi yeniden başlatıyoruz.
Sürücü durumu ve sürümü:

1705100372954.png

Sonuç:

1705100290894.png

İşinize yararsa ne mutlu.

Aylardır, hatta yıllardır (2022'de konu açmışım) bununla uğraşıyordum. Bu olmayınca da gidip FxSound yükledim, ondan da memnunum ama anlattığınız adımları da izleyeceğim, teşekkürler çok faydalı.

İlk kurulumumda bende de yüklenememişti, geçen format attığımda kendi kendine yükleniverdi.

Eski sistemimdeki Creative sound Blaster Z ses kartının kalitesini arar oldum MSI Z790 Carbon Wi-Fi anakartım ses çipi berbat.

Yeni konular

Geri
Yukarı