Windows 11'de SSD nasıl bölünür?

Seluze12

Hectopat
Yer
Çekmeköy/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3.Kaptan / Second Officer
SSD veya HDD modeli
KIOXIA-EXCERIA SSD 1TB
Selam arkadaşlar, laptopta Kioxia-Exceria SSD 1TB var. Ben bunu içerisindeki dosyaları kaybetmeden ve Windows'a 130-140 GB hafiza bırakarak nasıl bölebilirim? Ve sonrasında format atabilirim?

Dosya Ekleri

• 1212.png
    1212.png
    666,5 KB · Görüntüleme: 44
C: diskine sağ tıklayın ve "Birimi küçült" deyin, ne kadar alan ayırmak istiyorsanız küçültün ve oluşan ayrılmamış alana sağ tıklayıp "Yeni basit birim" seçeneğini seçin.

Alanınız olmasına rağmen istediğiniz miktarda alan ayıramıyorsanız Paragon Partition Manager yazılımını deneyebilirsiniz.

"Format atma" kısmını anlayamadım. Oluşturacağınız alana kişisel dosyalarınızı yedekleyip Windows'un kurulu olduğu yere format mı atacaksınız?

C: diskine sağ tıklayın ve "Birimi küçült" deyin, ne kadar alan ayırmak istiyorsanız küçültün ve oluşan ayrılmamış alana sağ tıklayıp "Yeni basit birim" seçeneğini seçin.

Alanınız olmasına rağmen istediğiniz miktarda alan ayıramıyorsanız Paragon Partition Manager yazılımını deneyebilirsiniz.

"Format atma" kısmını anlayamadım. Oluşturacağınız alana kişisel dosyalarınızı yedekleyip Windows'un kurulu olduğu yere format mı atacaksınız?
Mesela ben windows 10 kuracagım bu ayıracagım bölüme. 140 GB yeterli geleceğini düşünüyorum. Ve bu bölünmeyi yaptıktan sonra format atınca oyunlar dosyalar vs hepsi gidecek bunu nasıl önlerim?

Mesela ben Windows 10 kuracagım bu ayıracagım bölüme. 140 GB yeterli geleceğini düşünüyorum. Ve bu bölünmeyi yaptıktan sonra format atınca oyunlar dosyalar vs hepsi gidecek bunu nasıl önlerim?

Buraya kadar her şey tamam. D diskine Windows 10 kuracagım. Fakat C"de işletim sistemi olacak. Ben C'deki işletim sistemini kaldırmak istediğimde tüm dosyalarımda gidecek.

Dosya Ekleri

• aaa.png
    aaa.png
    523,8 KB · Görüntüleme: 40
@Seluze12 o hâlde dosyalarınızı farklı bir diske yedeklemeniz gerekecek. Veya dosyalarınızı D diskine saklayıp, C diskini biçimlendirip format atacaksınız.

Neden iki tane Windows 10 kurmak istiyorsunuz?

@Seluze12 o hâlde dosyalarınızı farklı bir diske yedeklemeniz gerekecek. Veya dosyalarınızı D diskine saklayıp, C diskini biçimlendirip format atacaksınız.

Neden iki tane Windows 10 kurmak istiyorsunuz?

Amacım 2 işletim sistemi kurmak değil. SSD ağızına kadar dolu. Resimde görüldüğü gibi ve ben dosyalarım kaybetmek istemiyorum. Bunun için D diskine işletim sistemi kuracağım. Sonrasında C diskinde ki işletim sistemini sileceğim. Ama dosyaları kaybetmeden nasıl olur bilmiyorum.

Geri
Yukarı