Çözüm Windows 11'de Valorant "This version of Vanguard needs TPM 2.0 and Secure Boot" hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Windows 11'i indirdiyseniz ve Valorant'a girmeye çalışırken bu hatayı alıyorsanız çözümünü sizler ile paylaşacağım. Bizzat kendim bu sorunla karşılaştım ve bu şekilde sorunum ortadan kalktı.

(Kendim MSI bir anakart kullanıyorum. Diğer anakart markalarında bu ayarların hangi başlık altında olduğunu bilemiyorum fakat paylaşacağım görsellerden kendi anakart markanıza göre yol izleyip ayarları yapabilirsiniz.)

1) İlk olarak bilgisayarı açarken DEL(Delete) tuşuna basıp bios ekranına girmeniz gerekiyor. (Bu tuş farklı marka anakartlarda ve laptoplarda değişiklik gösterebilir.)

2) Sonrasında çıkan ekranda bulunan Settings başlığına tıklıyoruz. (Eğer bu ekran yerine daha detaylı bir ekran bulunuyorsa benim paylaştığım resimde EZ Mode yazan kısımda Advanced Mode yazar, o kısımdan bu ekrana ulaşabilirsiniz.)
WhatsApp Image 2021-10-06 at 19.49.43.jpeg

3) Settings başlığına tıkladıktan sonra Advanced alt başlığına tıklıyoruz.

WhatsApp Image 2021-10-06 at 19.49.43 (1).jpeg

4) Advanced alt başlığına tıkladıktan sonra Windows OS Configuration sekmesine tıklıyoruz.
WhatsApp Image 2021-10-06 at 19.49.43 (2).jpeg

5) Windows OS Configuration sekmesine tıkladıktan sonra açılan ekranda Windows 10 WHQL Support yazısına tıklayıp CSM'den UEFI'ye çeviriyoruz.

WhatsApp Image 2021-10-06 at 19.49.43 (3).jpeg

6) UEFI'ye çevirdikten sonra aşağıda Secure Boot sekmesi açılıyor ve ona tıklıyoruz. (Eğer bu kısımda bir çeşit hata alıyorsanız, Windows OS ayarını UEFI yaptıktan sonra kaydedip yeniden başlatıp tekrar BIOS ekranına girerseniz tıklanabilir olacaktır.)

WhatsApp Image 2021-10-06 at 19.49.43 (4).jpeg

7) Açılan ekranda Secure Boot'u enabled yapıyoruz ve F10'a basıp kaydedip çıkıyoruz.

WhatsApp Image 2021-10-06 at 19.49.44.jpeg

Bilgisayar yeniden açıldığında artık Valorant'a girebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son adımda GOP ile ilgili bir hata veriyor ve açılmıyor o ayar.
Setup Mode'dan User Mode'a çevirmeniz gerekiyor. Bunun için Windows OS'u UEFI olarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkıp yeniden bios ekranına girince veya Secure Boot Standard'ı Custom alıp kaydedip yeniden bios ekranına girince düzeliyor.

Aynı işlemi yaptığımda ve kaydedip çıktığımda sistem yeniden başlarken görseldeki hatayı alıyorum.

20211006_201704.jpg

Ve sistemimin her şeyi destekleniyor sadece ekran kartım eski ve sanırım bu yüzden hatada ekran kartından bahsediyor.
@scrop39.5 da ki ile aynı hata.

Setup Mode'dan User Mode'a çevirmeniz gerekiyor. Bunun için Windows OS'u UEFI olarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkıp yeniden bios ekranına girince veya Secure Boot Standard'ı Custom alıp kaydedip yeniden bios ekranına girince düzeliyor.
Hocam bunu 3-4 saat önce yaptım kullanıcı moda aldım daha sonra secure bootu açtım ve ayarları kaydettim PC reset attı ve birdaha anakart yazısı bile gelmedi ama kasa çalışıyor fanlar sürekli resetleniyor gibi ses çıkarıyor bı bilginiz varmı?

Windows 11'i indirdiyseniz ve Valorant'a girmeye çalışırken bu hatayı alıyorsanız çözümünü sizler ile paylaşacağım. Bizzat kendim bu sorunla karşılaştım ve bu şekilde sorunum ortadan kalktı.

(Kendim MSI bir anakart kullanıyorum. Diğer anakart markalarında bu ayarların hangi başlık altında olduğunu bilemiyorum fakat paylaşacağım görsellerden kendi anakart markanıza göre yol izleyip ayarları yapabilirsiniz.)

1) İlk olarak bilgisayarı açarken DEL(Delete) tuşuna basıp bios ekranına girmeniz gerekiyor.

2) Sonrasında çıkan ekranda bulunan Settings başlığına tıklıyoruz.
(Eğer bu ekran yerine daha detaylı bir ekran bulunuyorsa benim paylaştığım resimde EZ Mode yazan kısımda Advanced Mode yazar, o kısımdan bu ekrana ulaşabilirsiniz.)
Eki Görüntüle 1182304

3) Settings başlığına tıkladıktan sonra Advanced alt başlığına tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 1182309

4) Advanced alt başlığına tıkladıktan sonra Windows OS Configuration sekmesine tıklıyoruz.
Eki Görüntüle 1182308

5) Windows OS Configuration sekmesine tıkladıktan sonra açılan ekranda Windows 10 WHQL Support yazısına tıklayıp CSM'den UEFI'ye çeviriyoruz.

Eki Görüntüle 1182307

6) UEFI'ye çevirdikten sonra aşağıda Secure Boot sekmesi açılıyor ve ona tıklıyoruz. (Eğer bu kısımda bir çeşit hata alıyorsanız, Windows OS ayarını UEFI yaptıktan sonra kaydedip yeniden başlatıp tekrar bios ekranına girerseniz tıklanabilir olacaktır.)

Eki Görüntüle 1182306

7) Açılan ekranda Secure Boot'u enabled yapıyoruz ve F10'a basıp kaydedip çıkıyoruz.

Eki Görüntüle 1182305

Bilgisayar yeniden açıldığında artık Valorant'a girebilirsiniz.
Hocam açmama rağmen hala aynı hata. İşlemcim desteklemiyor sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı