Windows 11'den Linux Mint'e geçiş yapmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Foqist

Centipat
Yer
Smyrna
Daha fazla  
Selam, yaklaşık 10 yıldır Windows kullanıyorum yolculuğum XP ile başladı ve şu an Windows 11'deyim. Lakin, Linux'un bana daha uygun olduğu kanaatindeyim. Distro olarak Mint Cinnamon'u seçtim. Sizlere neye ihtiyacım olduğunu söyleyeyim: Bir kere yazılımcıyım. VS Code XAMPP PyCharm gibi uygulamaları açması lazım. Oyun olarak CS:GO ve Skyrim oynuyorum. Ayrıca Kali toollarının bir kısmını kullanmak ve aircrack ng falan açması lazım. Mint zaten Debian tabanlı olduğundan Kali toolarını açmakta pek problem yok. Sistemim gayet iyi 2022 model bir dizüstü bilgisayarım var. İşlemcisi Intel i5 9. nesil olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Neyse toparlarsak: Sizce Linux Mint cinammon işimi görür mü?

Şimdiden sağ olun...

Bilgisayarı ilk aldığımda FreeDOS olarak geldi Windows kurdum sıkıntısız çalışıyordu daha sonra Linux kurayım dedim dağıtım olarak Ubuntu'yu seçtim biraz kullandıktan sonra gözüme çarpan şey pilin çok hızlı bitmesiydi sürekli olarak laptopu şarja takmak zorunda kalıyordum Windows'a tekrar dönünce arada dağlar kadar fark olduğunu anladım belki de bu durum Ubuntu'dan kaynaklanıyor olabilir ben zaten başta Ubuntu'da bu sorunu yaşadığımı ve laptop modelimi yazdım önceki mesajlarıma bakıp yorum yaparsan daha iyi olur.

Bilgisayarı ilk aldığımda FreeDOS olarak geldi Windows kurdum sıkıntısız çalışıyordu daha sonra Linux kurayım dedim dağıtım olarak Ubuntu'yu seçtim biraz kullandıktan sonra gözüme çarpan şey pilin çok hızlı bitmesiydi sürekli olarak laptopu şarja takmak zorunda kalıyordum Windows'a tekrar dönünce arada dağlar kadar fark olduğunu anladım belki de bu durum Ubuntu'dan kaynaklanıyor olabilir ben zaten başta Ubuntu'da bu sorunu yaşadığımı ve laptop modelimi yazdım önceki mesajlarıma bakıp yorum yaparsan daha iyi olur.
Ben senin önceki mesajlarına bakmak zorunda mıyım? Olaya bak.

Ubuntu kullanıyormuşsun bu 1. Ubuntu zaten en kötü Linux dağıtımı benim gözümde. Üstüne üstlük Ubuntu'da ben senin nasıl bir güç planı içinde olduğunu bilemem. Ama en basit söylenecek şey kernel ve yapısı itibariyle öyle bir sorun yaşaman hiç de mantıklı değil.

Artı -4 Eksi
Hocam 3 saattir bir şey yazıyordum telefon kafayı yedi hepsi gitti. Kısaca kesinlikle işinizi görür. Yazılım mağazası ile Steam, VS Code ve birçok IDE indirebilirsiniz. CS:GO falan destekliyor Skyrim hakkında bilgim yok en kötü ihtimal Wine ile sorunsuz oynarsınız. 1 2 gün kullansanız bile sudo apt install olayına alışırsınız mağazada olmayan bazı uygulamaları da kolaylıkla indirirsiniz. 3 5 desteklenmeyen uygulamanında çok daha iyi alternatifleri mevcut. Örneğin LightShot yerine Flameshot çok daha kapsamlı, içerikli ve basit bir arayüze sahip. Demem o ki Linux Mint sizi pişman etmez. Ayrıca açık kaynak kodlu olduğu için sistemde çözümü olmayan 1 sorun dahi yok. Windows gibi cart curt hata kodu vermiyor ve topluluk desteği ciddi anlamda iyi.

Xfce Mint'in light versiyonu gibi bir şey. Ne gibi bir artısı var ki cüzzi derecede performans haricinde?

Dostum öncelikle merhaba. Hiç kafana takma, rahatlıkla geçebilirsin. Herhangi bir sorunla karşılaşırsan da yine buradan sorabilirsin. Oldukça güzel bir Linux kitlesi var, insana evinde hissettiriyor cidden.

Sorularını cevaplamak isterim, VS Code XAMPP ve PyCharm var. Yine arayacağın başka geliştirici araçlarını da rahatlıkla bulursun diye düşünüyorum. Çünkü Linux kullananan çok fazla geliştirici var. Aradığın aracı bulamasan mutlaka bir alternatifi vardır. Ama söylediğin 3 araç da Mint'te mevcut. XAMPP mağazada yokmuş şimdi baktım. Onu internet sitesi üzerinden indirip açıyormuşsun. Birçok yerde nasıl indireceğin anlatılmış biraz kurcalarsan çok rahat yaparsın.

Oyunlara geldiğinde ikisini de rahatlıkla oynarsın. Hatta performans artışı bile olur.
Onayacağın bir oyun olduğunda (eğer Steam aracılığıyla oynuyorsan) buradan ismini aratıp bakabilirsin. Eğer Gold veya platinumsa rahat oynarsın.

Kali toollarını da rahatlıkla kullanırsın. En kötü bir tool bulamazsan (muhtemelen bulursun da...) Distrobox diye araç var. Containerler kuruyor. Oradan Kali containerı kurup onun içinde hepsini çalıştırabilirsin.

Dostlar cevaplarınız için sağ olun. 1 hafta içinde büyük ihtimal Linux Mint C Cinammon'a geçeceğim. Bir sorun çıkarsa buraya konu açarım sağ olun.

Ben senin önceki mesajlarına bakmak zorunda mıyım? Olaya bak.

Ubuntu kullanıyormuşsun bu 1. Ubuntu zaten en kötü Linux dağıtımı benim gözümde. Üstüne üstlük Ubuntu'da ben senin nasıl bir güç planı içinde olduğunu bilemem. Ama en basit söylenecek şey kernel ve yapısı itibariyle öyle bir sorun yaşaman hiç de mantıklı değil.
Linux kullanıcısıyım, Linux; Windows' a kıyasla daha kötü optimize edilmiş, daha ucuz ve özünde kullanıcılara hitap etmeyen serverler için oluşturulmuş bir işletim sistemi. Windows' a kıyasla kesinlikle daha çok pil tüketiyor ve bir sürü patchlenmemiş driver problemi var, özellikle nvidia driverlarında, hiçbir şey bilmeden konuşmayı seviyor olmalısınız.

Son düzenleme:
Çünkü gerçek bu windowsdaki pil optimizasyonu linuxda yok.
Windowstaki yüzlerce gereksiz hizmetin biri bile linuxta yok.Bu yüzden optimizasyona da gerek yok.

Dostum öncelikle merhaba.Hiç kafana takma, rahatlıkla geçebilirsin.Herhangi bir sorunla karşılaşırsan da yine burdan sorabilirsin.Oldukça güzel bir Linux kitlesi var, insana evinde hissettiriyor cidden.

Sorularını cevaplamak isterim, VsCode XAMPP ve PyCharm var.Yine arayacağın başka geliştirici araçlarını da rahatlıkla bulursun diye düşünüyorum.Çünkü Linux kullananan çok fazla geliştirici var.Aradığın aracı bulamasan mutlaka bir alternatifi vardır.Ama söylediğin 3 araç da Mint'te mevcut.XAMPP mağazada yokmuş şimdi baktım.Onu internet sitesi üzerinden indirip açıyormuşsun.Birçok yerde nasıl indireceğin anlatılmış biraz kurcalarsan çok rahat yaparsın.

Oyunlara geldiğinde ikisini de rahatlıkla oynarsın.Hatta performans artışı bile olur.
Onayacağın bir oyun olduğunda (eğer steam aracılığıyla oynuyorsan) buradan ismini aratıp bakabilirsin.Eğer gold veya Platinumsa rahat oynarsın.

Kali toollarını da rahatlıkla kullanırsın.En kötü bir tool bulamazsan (muhtemelen bulursun da...) Distrobox diye araç var.Containerler kuruyor.Ordan Kali containerı kurup onun içinde hepsini çalıştırabilirsin.
Arkadaşlar merak ettiğim bir şey var, bu açıklamama neden bu kadar tepki gösterdiniz.3 tane dislike falan...

Hayır bir yanlışım varsa söyleyin doğrusunu öğreneyim.Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım ben.

Artı -2 Eksi
Windowstaki yüzlerce gereksiz hizmetin biri bile linuxta yok.Bu yüzden optimizasyona da gerek yok.

Arkadaşlar merak ettiğim bir şey var, bu açıklamama neden bu kadar tepki gösterdiniz.3 tane dislike falan...

Hayır bir yanlışım varsa söyleyin doğrusunu öğreneyim.Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım ben.
Hocam sanırım Linux' u bütün problemlerimizi ortadan kaldıracak sihirli ve noksansız bir işletim sistemiymiş gibi gösterip gerçek problemlerine pek değinmediğinizi düşünmüş olmalılar dislike atan arkadaşlar. Ayrıca linux vs windows oyun testi videolarına baktığımda neredeyse her zaman windows daha yüksek performans veriyordu.

Dostlar cevaplarınız için sağ olun. 1 hafta içinde büyük ihtimal Linux Mint C Cinammon'a geçeceğim. Bir sorun çıkarsa buraya konu açarım sağ olun.
Elimden geldiğince yardımcı olurum dostum.Ayrıca bu noktada (bazen saçma cevaplar verse de...) ChatGPT kullanabilirsin.Veya ingilizce aratmalar yaparak wikilere forumlara vs. de bakabilirsin.

Hocam sanırım Linux' u bütün problemlerimizi ortadan kaldıracak sihirli ve noksansız bir işletim sistemiymiş gibi gösterip gerçek problemlerine pek değinmediğinizi düşünmüş olmalılar dislike atan arkadaşlar. Ayrıca linux vs windows oyun testi videolarına baktığımda neredeyse her zaman windows daha yüksek performans veriyordu.
Şimdi ilk olarak şöyle, Linux'ta bir çok noktada sorun yaşadım fakat ufak bir araştırma ile hem sorunumu düzeltip hem de bir şeyler öğrendim.

Oyun noktasında ise doğru dağıtımı seçip gerekli optimizasyonları yaparsanız; ki forumda arch kurulumu ve oyun hazırlanış diye bir rehber var mükemmel, gerçekten daha iyi performans aldığınızı göreceksiniz.

Şimdi ilk olarak şöyle, Linux'ta bir çok noktada sorun yaşadım fakat ufak bir araştırma ile hem sorunumu düzeltip hem de bir şeyler öğrendim.

Oyun noktasında ise doğru dağıtımı seçip gerekli optimizasyonları yaparsanız; ki forumda arch kurulumu ve oyun hazırlanış diye bir rehber var mükemmel, gerçekten daha iyi performans aldığınızı göreceksiniz.

Linux kullanıcısıyım, Linux; Windows' a kıyasla daha kötü optimize edilmiş, daha ucuz ve özünde kullanıcılara hitap etmeyen serverler için oluşturulmuş bir işletim sistemi. Windows' a kıyasla kesinlikle daha çok pil tüketiyor ve bir sürü patchlenmemiş driver problemi var, özellikle nvidia driverlarında, hiçbir şey bilmeden konuşmayı seviyor olmalısınız.
NVIDIA sürücülerinde bir sorun yok?
Kötü optimize edildiğine bana kanıt göster şahsen özür dileyeceğim.

Serverler için oluşturulmuş falan da değil GNU Manifestosundan bile haberi yok.

Bir de driver patchlenmemiş diyor. Hiçbir sorunu yok driver konusunda.
Yanlış bakmışsın öyleyse. Linux kullanmayı bilmeyen insanların testlerine bakarsan öyle olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı