Windows 11'den Pardus 21'e geçtim

Ben her iki işletim sistemini de kullanıyorum ama Windows da bulamayıp Linux da fazlaca bulunan hiçbir şey görmedim, bir driver bulmak buluduğunuda onu da bulabirsen tabii ki kodlarla uğraşıp yüklemeye çalışmak için bir de yanımızda el kitabıda lazım oluyor.
Kanki hizlidir Linux. Ondan gecmis olabilir.

Bazen Pardus'a (zira açıkçası distrodan ciddi bir sıkıntı yaşamadım) feleği dönük derler ama bakarsınız Microsoft'un fevri daha dönük örneğin Windows 11 TPM 2.0 istiyor ama bakarsın Pentium 4'te dahi çalışıyor. Bir de yetmezmiş gibi belirli işlemcilere kısıtlama getiriyor. Şimdi sormak isterim Linux'un mu yoksa Microsoft'un mu feleği dönük.

@Nurettin bey Uygulamaları yükleyip kaldırmak daha basit. İstikrarlı çalışmayan uygulamayı Windows'ta silip tekrar yüklemek istediğimde tek tek dizinleri kontrol edip silmem gerekebiliyor ki tekrar kurduğumda eski dosyalar yine sıkıntı çıkarmasın.

Sürücü kısmı da Windows'ta sıkıntı çıkarabiliyor. Windows 10-11'de hiçbir türlü chipset sürücüsü güncelleyemiyorum. Update desen durmadan eski sürücüyü kurmaya çalışıyor.

Ha bir de, dizüstü bilgisayar kullanırken Windows'ta fanlar genelde sürekli çalışırken Linux'ta sadece açılışta ve bazı yükteki durumlarda çalışıyor.

Tabii yine de dual boot olarak kullanmakta fayda var. Her programın alternatifi düzgün çalışmayabiliyor.

Saçma sapan yorumlar yapılmış. Pardus çöp sistem falan değildir. Evinizde kullanmanız için değil, kamu kuruluşlarında Microsoft ekosistemine bağlı kalmak istenmediği için geliştiriliyor. Şahsen 2011 sürümünden sonraki sürümleri sevmem. (Tüm gelişmeler çöpe atılıp Debian tabanına geçildi.) Pardus yerine Debian kullanmanız daha iyi olur. Şuanki Pardus "temalanıp bazı araçlar eklenmiş Debian" gibi bir dağıtım.

Saçma sapan yorumlar yapılmış. Pardus çöp sistem falan değildir. Evinizde kullanmanız için değil, kamu kuruluşlarında Microsoft ekosistemine bağlı kalmak istenmediği için geliştiriliyor. Şahsen 2011 sürümünden sonraki sürümleri sevmem. (tüm gelişmeler çöpe atılıp Debian tabanına geçildi.) Pardus yerine Debian kullanmanız daha iyi olur. Şu anki Pardus "temalanıp bazı araçlar eklenmiş Debian" gibi bir dağıtım.

Ben zaten Pardus çöp demedim (hatta sade Debian'dan daha çok verim aldım Pardus'tan) sadece bazıları çöp diyenlere yazdım.

Çevremde 1 tane bırakın Pardus'u Linux kullanıcısı yok Linux sadece web de gezmek, film, müzik dinlemek için, aradığın program, oyun, bulamazsın bulduklarınıda yüklemek için, kodlarla uğraşır dururuz.

Çevremde 1 tane bırakın Pardus'u Linux kullanıcısı yok Linux sadece web de gezmek, film, müzik dinlemek için, aradığın program, oyun, bulamazsın bulduklarınıda yüklemek için, kodlarla uğraşır dururuz.

Açıkçası Pardus kullanmadım ama Linux Mint'ten çok memnunum. Linux'un bana göre tek eksiği bazı programların olmaması. Günlük kullanıcıyı biraz zorlayabilir ama bir yazılımcı için harika bir şey. Gerek açık kaynak kodlu olması gerek her şeye izin sağlaması mükemmel. Bir de her şeyin kendinize göre düzenleyebilme imkanı var. Yani destek olarak Windows ama diğer şeylerde Linux.

Ben Linux dağıtımı kullanıyorum çevremdekilere de Linux dağıtımları önerip kuruyorum.

1) sen ne için kullanmak isten onun içindir. "sadece intenete girmek içindir." yargısına nasıl vardınız acaba?

2)aradığın programlar Linux için varsa kurabilirsin. Yoksa açık kaynak altrnatifleri var. Ayrıca winehq ve türevleri ile bazı Windows oyun ve uygulamalar açılabiliyor.

3)terminal kullanmadan da mağaza ve ayarlar kullanılarak herhangi bir Linux dağıtımı kullanabilirsiniz. Terminal kullanıyoruz çünkü kolaylık sağlıyor. Senin Windows ile bir uygulamayı bulup indirip yükleyene kadar terninalden tek kodla uygulama yükleyebiliyoruz.

Ben Linux dağıtımı kullanıyorum çevremdekilere de Linux dağıtımları önerip kuruyorum.

1) sen ne için kullanmak isten onun içindir. "sadece intenete girmek içindir." yargısına nasıl vardınız acaba?

2)aradığın programlar Linux için varsa kurabilirsin. Yoksa açık kaynak altrnatifleri var. Ayrıca winehq ve türevleri ile bazı Windows oyun ve uygulamalar açılabiliyor.

3)terminal kullanmadan da mağaza ve ayarlar kullanılarak herhangi bir Linux dağıtımı kullanabilirsiniz. Terminal kullanıyoruz çünkü kolaylık sağlıyor. Senin Windows ile bir uygulamayı bulup indirip yükleyene kadar terninalden tek kodla uygulama yükleyebiliyoruz.

Katılıyorum çok doğru insanlar kod yazmak zormuş gibi yargıya varıyorlar ama birçok şey kodla daha rahat yapılabiliyor. Ben de çevremdekilere Linux öneriyorum çünkü birçok özelliği ile kendine hayran bıraktırıyor resmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı