Çözüldü Windows 11'den Pardus'a gecilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Hiçbir işletim sistemi taraftarı değilim. Hem Linux, hem de Windows kullanıcısıyım. Windows, Linux, Mac gibi karşılaştırmalarda çok faklıdır. Hiçbirinin diğerinden üstünlüğü veya eksik kalır yanı yoktur. Burada tamamen ne için kullandığınız önemlidir. Kullanım gereksinimleri ve kullanım ihtiyaç ve alışkanlıklarına göre değişir. Çünkü birbirinden çok farklı işletim sistemleridir. Windows Ferrari, Linux Tofaş değildir. Linux'da olan birçok özellik vs 10 yıl sonra daha yeni yeni Windows'a eklenenler var bunlara girmeyeceğim.

Aksine Linux Windows'dan daha temiz hafif ve hızlıdır. Windows da birçok hatalarla doludur. Mac'de Linux da...

İşletim sisteminde ana kural güvenliktir. Önce güncel ve güncelleme desteği alan orijinal bir işletim sistemini tercih etmelisiniz. Mac, Linux, Windows fark etmez. Gidip de XP veya Windows 7 kurmak yerine donanımlarınız eski ise Linux kurmak daha doğrudur ve Windows kurmanın bir mantığı yoktur.

Yine ne işle uğraşacaksınız grafik tasarım vs Mac, oyun da Windows, internet kullanımı veya server vs Linux. Linux'da da oyunlar tasarımlar tabii ki gayet iyidir ama ağırlıklı işletim sistemleri tercihleri bu şekilde.

Gelelim Pardus'a magazası bazen pek güncel değil ama yukarıda yazılanlar gibi de değil sürekli güncellenmektedir ancak gecikebiliyor. Pardus'da hatalar çok yazılmış bu da yanlış Debian'ın kendisidir orijinal Debian ne güncelleme alıyorsa Pardus da önemli güncellemeleri alır ve Debian taban serverlerde yaygın olduğu için stabil ve hatasızdır çoğu zaman bu hatalar dağıtım temelli değil daha çok driver kaynaklı olacaktır ve donanıma göre kişiden kişiye değişecektir. Çoğu güncelleme ve yamlarda hatalar sürekli kaldırılacaktır. Debian depolarında uzunca denendikten sonra paket güncellemesi verilir.

Gelelim güncelliğe Pardus'a başka dağıtım depoları kurulabiliyor en güncel paketler zaten yüklersiniz veya flatpak snapd gibi çözümlerle en son güncel uygulamları kullanabilirsiniz appimage gibi çözümlerde var.

Daha profesyonel bir kullanıcı olsaydınız derleme ile her şeyi de yapabilirsiniz Linux'a burada bir dağıtımın asla önemi yok. Birinde olan diğerine de eklenir tüm çekirdeklerine varıncaya kadar değiştirebilirsiniz.

Ama son kullanıcı olduğunuz için Linux Mint, Manjaro (Arch gibi anında en hızlı güncelleme almaz o yüzden önerdim ama dağıtımlar içinde en güncel dağıtımlar arasında ve Arch kullanımı deneyimi elde edebilirsiniz)

Ve Pardus'u da gönül rahatlığı ile kurabilirsiniz. Mağazası genelde Türk kullanım alışkanlığına göre en çok kullanılan paketlerle doludur. Mağazada yoksa zaten kendisi bie Debian'dır veya magazada olsa bile güncel değilse aynen Windows'daki exe indirme gibi internetten o programı paketin. Deb indirerek en güncel halini windosa prograam kurar gibi kurabilirsiniz.

Wine programı var bununla Windows'un bazı exe programını da doğrudan Linux'a kurabilirsiniz.

Bilgisayarınızın donanımı yüksek ve kasma yapmıyorsan Windows'a devam edin ama kasma varsa asla eski Windows kullanmayın Linux'a geçin. Veya Windows'unuz orijinal lisanslı değil ise yine hemen Linux tercih ediniz. Ülkemizde futbol takımları gibi her alanda fanatikleşmiş bazı insanlara pek takılmayınız. İhtiyacınız neye uyuyorsa düşünmeden önce güvenlik olması kaydı ile 3 işletim sisteminden (Mac, Linux, Windows) geçebilirsiniz yeter ki hepsi güncellensin ve orijinal olsun...

Yeni konular

Geri
Yukarı