Windows 11'e şimdilik -bana göre- geçilmez

Not: Bu yazdıklarım Windows 11'in çıkış yapmış olduğu RTM sürümü 22000.194 ile alakalıdır.

Bugün Windows 10'a geri döndüm. Sebebini şöyle sayayım;
  • LoL oynarken oyunun en kritik anında tuşların bazen çalışmaması ve Alt+Tab+ESC yapınca düzelmesi ve takım arkadaşlarımın bana sövmesi.
  • Aşırı anormal RAM kullanımı. Explorer bazen 150 MB'a kadar RAM harcıyor. Hiç gerek yok bence.
  • Microsoft Store'a Android uygulamaların ileride gelecek olması.
  • Game Bar'ın sistem bileşeni olması, silinse dahi oyuna her girdiğimde bir açılır pencere çıkıyor bu bağlantıyı nasıl açmak istersiniz diye soruyor, Game Bar'ı sildim ya o yüzden sistemi bulamıyor. :D
  • Bazı ayarların çok yorucu olması, sağ tık yap diğer seçenekleri göster vs.
  • Bazı bugların olması, saate bastığında çıkan ekranın bazen hatalı olması, aramanın bazen çalışmaması.
  • G-Sync'ın düzgün çalışmaması, çökmesi, Minecraft'ın G-Sync açıkken çalışmaması.
  • Bugün tekrar Windows 10'a geçtiğimde bana daha bir akıcı deneyim sunması.

Yani kısaca Nisan 2022'ye kadar veya bir sonraki büyük güncellemeye kadar ben kurmayacağım. Bana soran olursa da tavsiye etmeyeceğim.

Sistemim;
  • AMD Ryzen 5 5600X.
  • NVIDIA RTX 3060 Ti.
  • 16 GB DDR4 3200 MHz RAM.
  • MSI B450 Gaming Plus Max, TPM 2.0, Secure Boot, Resizable Bar.
  • High Power Simplicity 700W 80+ PSU.
  • XPG SX8200 Pro 500 GB NVMe M.2 SSD, Windows Diski.
  • Samsung 870 QVO 1 TB SATA SSD, Oyun Diski.
  • AOC C27G1 27" FHD 144 HZ 1 MS Monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 buçuk aydır kullanıyorum ram kullanımında herhangi bir anormallik görmedim.
Arayüz kullanımı da bana daha rahat geldi açıkçası. (Tabi bilmiyorum ben biraz da dokunmatik kullanamaya başladım win11 sayesinde -win 10'da dokunmatik kullanmak zordu- belki ondan bana daha rahat gelmiştir.)
Lol de oynadım bahsettiğiniz sorunları yaşamadım.
6. maddede bahsettiğiniz buglar da hiç başıma gelmedi.
Çok ilginç.

Windows Vista'dan Windows 11'e kadar bütün beta sürümlerinde bulundum. En stabili buydu lakin bunun da çıktığında tam anlamıyla stabil olmaması beni üzdü. Daha optimize gelmemesi vs. gibi. Misalen önceden çıktığı gün bütün sürücüler yayınlanırdı. MSI'ın sitesine bakıyorum Windows 11 çıkmış daha ortada sürücü yok. Neyse ki sadece ses sürücüsünü oradan kurmak zorunda kalıyorum. Yani az bir zaman daha geçmesi gerek diye düşünüyorum. Windows 10 sürücüleri ile zaten çalışıyor abi diyenler olacaktır ama tam anlamıyla Windows 11 sürücüsü sayılmıyor bunu da belirtmekte fayda var.

Windows 10 ile 11'in altyapıları aynı bu yüzden tüm sürücü ve programlar 11'de çalışır. Yani markaların aslında sürücü çıkartmasına bile gerek yok normal şartlarda :D.

15 Haziran'dan beri kullanıyorum Windows 10'dan daha akıcı, RAM kullanımı 150-200 MB daha az. Bug konusunda kullanmayı engellemeyecek buglar var. Kısaca bana Windows 10'dan sonra ilaç gibi geldi Windows 10'u çıktığından beri sevmezdim zaten.

kararlı sürümden önce geçen ay 15 gün kadar test ettim bende çok memnun kalmadım. çok kısa süre içerisinde hissedilir seviyede sistem şişti. Takılmalar meydana gelmeye başlamıştı. Pc açılma esnasından sık sık biosu geçemiyordu baya can sıkıcı olmaya başlamıştı. sağ tık ayarlara ve denetim masasındaki ayarlara bir türlü alışamadım. Valorant oynayabilmek için baya uğraşmama sebep oldu. Fakat diğer pc de yaklaşık 2-3 aydan bu yana yüklü. onda halen daha kullanıyorum.

Windows 10 ile 11'in altyapıları aynı bu yüzden tüm sürücü ve programlar 11'de çalışır. Yani markaların aslında sürücü çıkartmasına bile gerek yok normal şartlarda :D.
Doğru diyorsun da kardeşim NT yapısı olarak ama sen neden her mesaja gülücük atıyorsun ben onu anlamadım hep denk geliyor bana gülücüklerin, keşke nedenini belirtip öyle gülücük atsan.

Doğru diyorsun da kardeşim NT yapısı olarak ama sen neden her mesaja gülücük atıyorsun ben onu anlamadım hep denk geliyor bana gülücüklerin, keşke nedenini belirtip öyle gülücük atsan.

Komik bulduğum şeylere gülücük atıyorum. Ne var bunda? Sizin o şekilde sorunlar yaşamanız komik geldi bana.

1 buçuk aydır kullanıyorum ram kullanımında herhangi bir anormallik görmedim.
Arayüz kullanımı da bana daha rahat geldi açıkçası. (Tabi bilmiyorum ben biraz da dokunmatik kullanamaya başladım win11 sayesinde -win 10'da dokunmatik kullanmak zordu- belki ondan bana daha rahat gelmiştir.)
Lol de oynadım bahsettiğiniz sorunları yaşamadım.
6. maddede bahsettiğiniz buglar da hiç başıma gelmedi.
Çok ilginç.
Ben temiz kurulum ile geçtim. Maalesef LoL'de sadece klavyede bu olay başıma geldi. Düzelmiyor da. Windows 10'da bu durum yok.
Komik bulduğum şeylere gülücük atıyorum. Ne var bunda? Sizin o şekilde sorunlar yaşamanız komik geldi bana.
Senin burada Windows 11'i sevmen benim zerre umrumda olmaz kardeşim. Bak diğer konularda da aynı hareketi yapıyorsun. Sana bir şey söylesem ben ceza alıyorum. Kendine çeki düzen ver. 10 yaşındaki çocuklar gibi davranma.

Senin burada Windows 11'i sevmen benim zerre umurumda olmaz kardeşim. Bak diğer konularda da aynı hareketi yapıyorsun. Sana bir şey söylesem ben ceza alıyorum. Kendine çekidüzen ver. 10 yaşındaki çocuklar gibi davranma.

Neden bu kadar kafaya taktınız ki? Alt tarafı bir gülücük. Ayrıca diğer konularda da yapıyorsun ne demek? Beni mi takip ediyorsunuz? Yapmıyorum da ayrıca. Neyse engelledim, geçiyorum.

Not: Bu yazdıklarım Windows 11'in çıkış yapmış olduğu RTM sürümü 22000.194 ile alakalıdır.

Bugün Windows 10'a geri döndüm. Sebebini şöyle sayayım;
  • Aşırı anormal RAM kullanımı. Explorer bazen 150 MB'a kadar RAM harcıyor. Hiç gerek yok bence.
  • Microsoft Store'a Android uygulamaların ileride gelecek olması.
  • Game Bar'ın sistem bileşeni olması, silinse dahi oyuna her girdiğimde bir açılır pencere çıkıyor bu bağlantıyı nasıl açmak istersiniz diye soruyor, Game Bar'ı sildim ya o yüzden sistemi bulamıyor. :D
  • Bazı ayarların çok yorucu olması, sağ tık yap diğer seçenekleri göster vs.
  • Bazı bugların olması
  • G-Sync'ın düzgün çalışmaması, çökmesi, Minecraft'ın G-Sync açıkken çalışmaması.
  • Microsoft Store'a Android desteğinin gelmemiş olması sebep olmamalı, kullandığınız şey sonuçta bir PC. Kaldı ki birçok Android emülatorü de mevcut.
  • Aşırı anormal RAM kullanımı yaşamıyorum. Hatta Windows 10'a göre daha iyi bir kullanım var.
  • Game Bar'ı silmedim ama arka planda çalışmasını durdurdum ve Ayarlar -> Oyun Menüsü'nden kapalı duruma getirdim. Varlığını bile hissetmiyorum. Kapatma seçeneği var kısaca.
  • G-Sync de sorunsuz. Oyunlarda Windows 10'a göre daha iyi performans alıyorum.
Üstünü çizdiğim maddelerle ilgili düşüncelerim bunlar. Onun dışında üstü çizili olmayan maddelerde sonuna kadar katılıyorum.
  • Sağ tık menüsünün uğraştırıcı olması
  • Görev Çubuğu'nda çalışan bir programın simgesi olmadığında Tarih, ses ve ağ gibi ikonların kaybolması
  • Dosya Gezgini'nde yarı saydam seçim dikdörtgen ile birden fazla dosya seçerken animasyonun saliselik şekilde donması
Eksikleri var, ben de örnekler verdim, ama en geç 1 ay içinde daha da iyi olacağı kanaatindeyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı