Windows 11'in 8. nesil işlemcilerin aşağısını desteklememe saçmalığı

@Shadow Ryzen
Kusura bakmayın ama bu çok saçma bir argüman. Yeni işlemciler de bir güvenlik açığı çıktığın da destek listesinden çıkaracaklar mı? Windows 11' in adı kötüye çıkıyor diye.
Dostum yabancı kaynakları araştırabilirsin bu konu hakkında. Benim görüşüm değil.

Aynı Meltdown ve Spectre yamaları gibi yamalar yüklemek istemiyorlar sistemlere, çünkü bu yamalar ciddi performans kaybı yaratıyor, sonra da Windows 11 yavaş oluyor.

O Meltdown ve Spectre yamaları zaten yüklü ve standart hale getirildi. Neye dayanarak bunları yüklemek istemiyor diyorsunuz anlamıyorum! Şu anda hali hazırda Windows 10 ve Windows 11'de de sisteme gömülü olarak (Windows yazılım çekirdeği) bu iki yama da yüklü ve aktif. Windows 11'i şu anda bu iki yamayla kullanıyorsunuz. Haberiniz olsun.

Windows 11 böyle giderse yeni Vista vakası.
Bilgisayarım tüm şartları karşılıyor ama işlemci hariç, çok saçma gerçekten sinir bozucu sırf 1 nesil geride diye bilgisayarım eski ilan edildi.

unknown.png

Desteklememesi indirip kurmamıza engel değil anladığım kadarıyla.
Sadece update ile bu geçişi yapamıyoruz lakin iso dosyası ile temiz kurulumda sorun çıkmıyor.
Tabi Microsoft neden bu engeli koydu, işlemcilerin performansında bir sorun çıkacak mı, çıkmayacak mı bunu deneyimlemek lazım.
Ben deneyimleyeceğim.
Kaynak:

Desteklememesi indirip kurmamıza engel değil anladığım kadarıyla.
Sadece Update ile bu geçişi yapamıyoruz lakin ISO dosyası ile temiz kurulumda sorun çıkmıyor.
Tabi Microsoft neden bu engeli koydu, işlemcilerin performansında bir sorun çıkacak mı, çıkmayacak mı bunu deneyimlemek lazım.
Ben deneyimleyeceğim.
Kaynak:

ISO dosyası ile yükleme yaptıktan sonra yine de Windows Update ile hiç güncelleme alamayacağım diye biliyorum yani yüklemem her türlü engelleniyor.

O konuda bilgim yok eğer güncellemeler gelmeyecekse ben de win 11'e geçiş yapmam.
Araştırmak lazım o konuyu.
Evet arkadaşlar, merak edenler varsa dün skylake işlemci ile Windows 11'e temiz kurulum ile geçiş yaptım.
Defender vs. tüm güncellemeleri aldım. Yeni bir Windows 11 sürüm güncellemesinde de sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
i3 6098p ile performans durumuna değinmek gerekirse sistemin açılma süresi sanki biraz daha kısaldı. Oyunlarda Ram kullanımı azaldı, Cpu kullanımı yakın değerlerde lakin çok az da olsa artmış gibi geldi.
Bunun dışında masaüstünde Windows 10 gibi bir düzgünlük ve akışkanlık hissedemiyorum. Programların açılması biraz yavaşladı gibi hissettiriyor. Tüm sürücüleri kurdum ve sistem oturduktan sonra ilk izlenimlerim bu yönde. Desteklenmeyen işlemci ile Windows 11 kullanımına dair ilk izlenimlerim bu yönde. Tamamen deneyimledikten sonra bir konu açıp bilgi vermeyi düşünüyorum lakin merak edenler için kısaca;
güncellemelerde problem yaşamadım, performans bazı konularda (oyun ram kullanımı, fps) arttı bazı konularda azaldı (masaüstü programların açılma süresi az da olsa arttı gibi gözlemledim).

i5 ve üstü işlemcilerde 6 ya da 7. nesil fark etmeksizin stabil çalışacağını düşünüyorum. İ3 kullanıcıları için de deneyimlemek isteyen tercih edebilir büyük bir fark yok lakin Windows 10 biraz daha stabil çalışıyordu. Yenilikleri deneyimlemeyi seviyorsanız bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
O konuda bilgim yok eğer güncellemeler gelmeyecekse ben de Windows 11'e geçiş yapmam.
Araştırmak lazım o konuyu.
Evet arkadaşlar, merak edenler varsa dün Skylake işlemci ile Windows 11'e temiz kurulum ile geçiş yaptım.
Defender vs. tüm güncellemeleri aldım. Yeni bir Windows 11 sürüm güncellemesinde de sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
i3 6098p ile performans durumuna değinmek gerekirse sistemin açılma süresi sanki biraz daha kısaldı. Oyunlarda RAM kullanımı azaldı, CPU kullanımı yakın değerlerde lakin çok az da olsa artmış gibi geldi.
Bunun dışında masaüstünde Windows 10 gibi bir düzgünlük ve akışkanlık hissedemiyorum. Programların açılması biraz yavaşladı gibi hissettiriyor. Tüm sürücüleri kurdum ve sistem oturduktan sonra ilk izlenimlerim bu yönde. Desteklenmeyen işlemci ile Windows 11 kullanımına dair ilk izlenimlerim bu yönde. Tamamen deneyimledikten sonra bir konu açıp bilgi vermeyi düşünüyorum lakin merak edenler için kısaca;
Güncellemelerde problem yaşamadım, performans bazı konularda (oyun RAM kullanımı, FPS) arttı bazı konularda azaldı (masaüstü programların açılma süresi az da olsa arttı gibi gözlemledim).

i5 ve üstü işlemcilerde 6 ya da 7. nesil fark etmeksizin stabil çalışacağını düşünüyorum. i3 kullanıcıları için de deneyimlemek isteyen tercih edebilir büyük bir fark yok lakin Windows 10 biraz daha stabil çalışıyordu. Yenilikleri deneyimlemeyi seviyorsanız bakabilirsiniz.

Eğer güncelleme alıyorsa güvenlik vb, geçmeyi düşünüyorum sizce acele edilmeyecek kadar kötü mü yoksa geçilebilir mi?

Eğer güncelleme alıyorsa güvenlik vb, geçmeyi düşünüyorum sizce acele edilmeyecek kadar kötü mü yoksa geçilebilir mi?
Acele edilmeyecek kadar kötü olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta resmi olarak yayınlanmış bir işletim sistemi. Performansta büyük farklar görmedim. Güncellemeleri de indirebiliyorsunuz, kurulumun ardından az önce tekrardan bir defender güncellemesi gelmişti, indirdim.
Yani tanıtım videosunda heyecanlanmıştım, kendim deneyimlemek istediğim için indirdim.
Performans ve güncelleme de sorun yaşamasam da gözüme batan bazı noktalar var.
Ben görev çubuğunu Windows 10'da da aşağıya gizlenecek şekilde kullanıyordum, Windows 11'de de bu ayar var lakin gizlenmesine rağmen en aşağıda ince bir şerit olarak görülmeye devam ediyor. Göz estetiği açısından çok kötü bir durum.

Bugün X bir dosyanın kısayolunu oluşturmak için sağ tıkladım. Kısayol oluşturma seçeneği yok. Masaüstünde sağ tık yaptığınızda ya da herhangi bir dosyanın üzerine sağ tık yaptığınzda en aşağıda "diğer seçenekler" tarzı bir seçenek çıkıyor. Kısayol oluşturma seçeneği de burada kalmış. İşlevselliği eksilten bir durum.
Şunu da not düşmek isterim ki ilk yaptığınız sağ tık Windows 11 yumuşak hatlarını taşırken, diğer seçeneklere girdiğinizde seçenek tablosunun görüntüsü Windows 10'dakine dönüyor. Büyük bir sorun değil lakin sanki Windows 10'a 3. parti bir tema indirmişim de bazı noktalar eksik kalmış gibi bir hissiyat uyandırdı.
Bu tarz ufak ama can sıkıcı noktalar var. Genel noktalar sorunsuz, sevip sevmeyeceğinizi anlamak için kendiniz deneyimlemelisiniz diye düşünüyorum.
Windows 10 ne kadar daha güncel kalır, ileride uygulamalar Windows 11 zorunluluğu alır mı gibi araştırmaları yapmayı düşünüyorum. Windows 11'e ısınamazsam, 10'a geri dönebilirim çünkü ayarlar kısmı dışında işlevsellik bakımından bir yenilik göremedim.

Geri
Yukarı