Windows 12 mi gelecek?

Bu görselin sesiyle okudum konu başlığını.

vCe-b47S_400x400.jpg

Arkadaşlar şu linkte anlatılan doğru mu? Gerçekten yılda 4 güncelleme diyor.

Dur yiğenim Windows 7'nin. Toprağını yeni attık. Windows 11 daha yeni. Az yavaşlasan mı hani Microsoft?

7 8 yıl sonra çok az yenilik var. Belki gelebilir.
Windows 11'in inşası, Windows 10 piyasaya sürüldükten sonra başlanmadı ve özellik güncelleştirmelerin arkasında da devam etmedi. Microsoft odağını Şubat 2014'ten Mayıs 2020'e kadar Windows 10'a verdi, bu tarihten sonra ise Windows 10X'e odağını verdi. Ocak 2021-Mayıs 2021 arasında geçen süre de Windows 10X ile Windows 11'in inşası birlikte devam etti (Bunu duymak şaşırtıcı değil çünkü sızıntılarda ki görsellerde Windows 11 arayüzünü taşıyan bir Windows 10 build 21296 yapısı, Ocak 2021'de görüntülendi.). Daha sonra Windows 10X iptal edildi ve yoğunluk Windows 11'e verildi. Yani Windows 11'in geliştirilmesi, Windows 10'dan sonra başlanmadı; Ocak 2021'de başladı, Mayıs 2021'de ağırlık verildi.

Windows 12'nin Windows 11'e ya da halefilerine benzeyeceğini inanmıyorum. Yakın bir zaman önce OpeanAI ile yapılan anlaşmada Microsoft hizmetlerine yapay zeka entegre edildi. Hatta yapay zeka teknolojisine sahip yeni Bing şuan beta aşamasında. Buna göre Windows 12'de yapay zekanın ağırlıklı olduğu bir işletim sistemi olabilir. Yapay Zeka, Cortana aracılığıyla Windows 10 ile birlikte gelmişti fakat pek işlevli olmadı. Yine Windows 11 ile birlikte Cortana üzerinde radikal değişiklikler yapılmadı. Tahminime göre ya Cortana, Windows 12 ile birlikte tamamen kaldırılacak ve onun yerini alan bir asistan gelecek ya da yapay zekanın özelliklerine sahip olacak. Yine Windows 12 ile birlikte çıkmasını tahmin ettiğim Microsoft Office 2024 ailesinde de yapay zeka ağırlıklı olacak.

Özetle, Windows 12'nin ve diğer Microsoft hizmetlerinin halefilerine nazaran çok daha gelişmiş olacağını düşünüyorum fakat arayüz olarak gittikleri yoldan devam edileceğinden şüpheliyim.
OpenA.i yapay zekası Microsoft için harika bir şey Bing,Teams,Office gibi microsoft uygulamaları için harika bir teknoloji veya canlı destek için çünkü bu yapay zeka gerçekten bir sorunu söyleyince çözebiliyor bunu windows hataları için destek kısmına entegre ederlerse harika olur. Tabii ülkemizde kullanılırsa OpenAi ülkenizde yok gibi bir şey görmezsek.(Zaten böyle olacak gibi şu Linux'un popülerleşmesi ve Sistem gereksinimleri Windows'un sonunu hazırlıyor...

Windows 12'nin Windows 11'e ya da halefilerine benzeyeceğini inanmıyorum. Yakın bir zaman önce opeanaı ile yapılan anlaşmada Microsoft hizmetlerine yapay zeka entegre edildi. Hatta yapay zeka teknolojisine sahip yeni Bing şu an beta aşamasında. Buna göre Windows 12'de yapay zekanın ağırlıklı olduğu bir işletim sistemi olabilir. Yapay zeka, Cortana aracılığıyla Windows 10 ile birlikte gelmişti fakat pek işlevli olmadı. Yine Windows 11 ile birlikte Cortana üzerinde radikal değişiklikler yapılmadı. Tahminime göre ya Cortana, Windows 12 ile birlikte tamamen kaldırılacak ve onun yerini alan bir asistan gelecek ya da yapay zekanın özelliklerine sahip olacak. Yine Windows 12 ile birlikte çıkmasını tahmin ettiğim Microsoft Office 2024 ailesinde de yapay zeka ağırlıklı olacak.

Özetle, Windows 12'nin ve diğer Microsoft hizmetlerinin halefilerine nazaran çok daha gelişmiş olacağını düşünüyorum fakat arayüz olarak gittikleri yoldan devam edileceğinden şüpheliyim.

Bizzat OpenAI'nin yapay zekası chat GPT'ye Windows 12'yi sordum bana verdiği cevap.
“Windows 12 iddiaları kesinlikle doğru değildir çünkü böyle bir işletim sistemi henüz piyasaya sürülmemiştir. Microsoft'un en son sürümü Windows 11'dir ve şirketin şu anda Windows 12 ile ilgili herhangi bir resmi açıklaması veya duyurusu yoktur.

Dolayısıyla, Windows 12 iddialarının %100 yanlış olduğu söylenebilir. Bu tür iddialar genellikle yanıltıcı veya sahte olabilir ve kullanıcıları yanlış yönlendirmeye yönelik bir dolandırıcılık girişimi olabilir. Bu nedenle, kullanıcıların böyle iddialara inanmadan önce doğruluklarını araştırmaları ve yalnızca resmi kaynaklardan gelen bilgilere güvenmeleri önerilir.” iddiayı yalanladı ama bu çıkmayacağı anlamına gelmez Microsoft bunca yıl Windows 11 çıkmayacak dedi ama çıktı.

Bizzat OpenAI'nin yapay zekası chat GPT'ye Windows 12'yi sordum bana verdiği cevap.
“Windows 12 iddiaları kesinlikle doğru değildir çünkü böyle bir işletim sistemi henüz piyasaya sürülmemiştir. Microsoft'un en son sürümü Windows 11'dir ve şirketin şu anda Windows 12 ile ilgili herhangi bir resmi açıklaması veya duyurusu yoktur.

Dolayısıyla, Windows 12 iddialarının %100 yanlış olduğu söylenebilir. Bu tür iddialar genellikle yanıltıcı veya sahte olabilir ve kullanıcıları yanlış yönlendirmeye yönelik bir dolandırıcılık girişimi olabilir. Bu nedenle, kullanıcıların böyle iddialara inanmadan önce doğruluklarını araştırmaları ve yalnızca resmi kaynaklardan gelen bilgilere güvenmeleri önerilir.” iddiayı yalanladı ama bu çıkmayacağı anlamına gelmez Microsoft bunca yıl Windows 11 çıkmayacak dedi ama çıktı.
ChatGPT, Microsoft'un verilerini belirtiyor ve bu verilerde Windows 12 ile ilgili bir veri yok, bu normal çünkü şirketin bir açıklaması yok. Fakat Windows 11'in selefileri gibi Insider Programının tekrar yapılandırılması sonrası çıkması, konferanslarda (Özellikle Ignite 2022 konferansı) yeni bir arayüzün tanıtılması ve 12'ye referansların bulunması Microsoft'un Windows 12 üzerinde çalışma ihtimalini yüksek hale getiriyor. Ayrıca tek bir istemci sürümünün gelişimi ve testi için Dev kanalı yeterli iken yeni bir kanalın yayınlanması ve kanalın çok daha kararsız yapılar barındırması akabinde detaylarda Windows 11 ile ilgili detayın olamaması da bunu destekler nitelikte.

Ayrıca Microsoft, Windows 12'yi doğrulamadı fakat yalanlamadı da. Microsoft Teslimat Başkanına bu soru yönlendirildiğinde Microsoft yöneticisi bundan haberi olmadığını belirtti.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı