Windows 12 ne zaman çıkacak?

Windows 12 için daha erken hala Windows 11'de bug var diyenler var.
Şu an Windows 10 mu sağlıklı olur Windows 11 mi?

Söylentilere değil resmi kaynakların açıklamalarına kulak vermek gerekir. Henüz Windows 11 oturmuş değil, ayrıca yeterli sayıda kullanıcıya da ulaşabildiği söylenemez. Şu halde iken Windows 12'nin yakın zamanda çıkması hele hele Mart ayında imkansız gibi bir şey.

Windows 12 için en geç 2025'in sonu, en erken 2024 yılının son ayları olarak belirtilebilir fakat bunu tam olarak belirlemek için Windows 11 version 23H2 sürümünü iyi bilmek gerekiyor. Version 23H2 büyük bir güncelleme olarak piyasaya sürülürse bu Microsoft'un hala Windows 11 üzerinde çalıştığını gösterir fakat 23H2, 22H2 için Moment güncellemeleri gibi çıkarsa ya da sadece tanımlayıcıyı yükseltmek için çıkarsa bu odağın yavaş yavaş Windows 11'den çekildiğini ifade eder.

Windows 10 ile Windows 11 arasında ki çıkış süresinin 6 yıl olması, Windows 11 ile Windows 12 arasında ki süreyi 6 yıl yapmasına ve Windows 12'nin 2027 yılında sunulması anlamına gelmez. Microsoft'un politikası gereği Windows 10; bir hizmet olarak sunuldu ve 2020 yılına kadarda böyle kaldı, 2020 yılından sonra değişen dünya şartlarından dolayı kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için karar verilen bazı şeyler değiştirilmeye başlandı. Bundan hareketle önce Windows 10X tanıtıldı. Windows 10X, Google'ın ChromeOS işletim sistemine karşı Microsoft'un bir kozu olarak belirtilir ve önce Surface Duo cihazlara daha sonra ise tek ekranlı cihazlara çıkarılması istendi ve gelişimi 2020-2021 yılları arasında sürdü (teknik açından tanıtımı 2019'a dayanır). 2021 yılında ise Windows 10X ile Windows 11 aynı periyotta gelişirken (muhtemelen) kuvvetli bir geri bildirim sebebiyle gelişimin Windows 11'e dönülmesi kararlaştırıldı ve Windows 10X bir RTM adayı iken mart ayında iptal edildi ve odak Windows 11'e çevrildi.

Özetle iki istemci sürümü için aralık 5+1'dir. Yani 5 yıllık bir Windows 10 güncellemesi ve bir Windows 11'i inşa çabası işletim sistemleri arasında ki süreyi 6 yıla çıkarır fakat bu Microsoft'un uyguladığı politika gereğidir. Şimdi ise Ingite 2022 konferansı sonrası sızıntılar ,yeni güncelleme sistemi ve yapay zekanın Microsoft hizmetlerinde dahili, Microsoft'un bu politikayı terk ettiğini ve tekrardan kısa aralıklarla yeni bir işletim sistemi inşa etme durumuna geri döndüğünü işaret eder.

Zaten yeni inşa edilen Windows 11, yeni bir istemci sürümü olmaktan uzaktır. İşletim sistemi kendisini bir çok yerde Windows 10 olarak tanımlar. Zaten fazla uyumluluk sorunlarına sebep olmamasının temel sebebi de budur. Kısaca, Windows 11, tam anlamıyla yeni bir istemci sürümü olmadığı için halefisine nazaran odaklı 5-6 yıl hizmet verecek gibi durmuyor.

Son düzenleme:
Hocam en erken 2024.
Yani 2024'den önce çıkması mümkün değil. Ama Microsoft bir çılgınlık yaparsa Ekim-Kasım gibi de çıkabilir ama o da İnsider olur.

Geri
Yukarı