Windows 7 64 Bit Mavi Ekran Efsanesi

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.488
Çözümler
816
Beğeniler
93.335
Yer
İstanbul
64 Bit Windows'larda mavi ekran sorunu yoktur. Olsaydı, bunu ancak ve ancak Microsoft söyleyebilirdi. Dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir yazılımda böyle bir hata olması demek, o yazılımın toplatılması ve satışa sunulmaması demektir. Bu yüzden bilgisayarın B'sinden anlamayan kişilerin kendi çözemedikleri sorunları işletim sistemine mal eden bu boş açıklamalarına kulak asmayın.

Mavi ekran sorunu yaşıyorsanız forumda bununla ilgili yeni bir konu açın ve sorunu çözelim.
 

Egemen

Megapat
Katkıda Bulunan
Katılım
28 Ağustos 2011
Mesajlar
9.377
Çözümler
9
Beğeniler
3.879
Yer
Ankara
64 Bit'te mavi ekran sorunu yok derken mavi ekrana sebebiyet veren şeyin işletim sistemi değil de donanımsal hatalar vb. olduğunu söylemek istiyorsunuz ?
 

KS
Recep Baltaş

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.488
Çözümler
816
Beğeniler
93.335
Yer
İstanbul
Evet. Mavi ekran sorunu ya donanımsal arızadan, ya da güncel olmayan veya hatalı sürücülerden, programlardan kaynaklanır. Mavi ekran Windows ile özdeşlemiştir ama aslında bu sorunun Windows ile uzaktan yakında alakası yoktur. Her yeni Windows sürümünde bir aptal çıkar ve "Bu da mavi ekran veriyor" der. Oysa ki mavi ekranın amacı, sistemin o esnada korumaya alınmasıdır. Zira sistemde yanlış giden bir şeyler vardır ve bu sisteme zarar verecek aşamaya gelmiştir. Veya bu hata yüzünden Windows artık çalışamaz bir duruma girer. Windows, bu işleme son vererek mavi ekran gösterir ve bu mavi ekranda da sorunun nedeni yazar.

Linux'ta da bu vardır ve adı Kernel Panic'tir...

Mavi ekran hataları genelde bozuk RAM yüzünden de olabilir. Bu durumda hata kodu hep farklıdır. Fakat çoğu mavi ekran sorunu yazılımsaldır.
 Yukarı